Prežite letné dni bez starostí: Ako sa doma neuvariť?

BRATISLAVA/ADMIN – Kto by nemal rád leto? Čas radovánok, kúpania a oddychu. No v posledných rokoch sú letné horúčavy čím ďalej tým viac neznesiteľnejšie a bez klimatizácie sa človek doma uvarí. Poradíme vám, ako sa pred horúcim slnkom chrániť nielen doma.

Zatemnite dom

Domy majú síce lepšie podmienky pre montáž kvalitnej klimatizácie, no môže to byť aj pekne drahá sranda. Treba k tomu totiž nielen kvalitnú klimatizačnú jednotku, ale tiež odborníkov, ktorí vám ju nainštalujú. Ale brániť svoj dom pred horúčavou dokážete aj bez klimatizácie. Stavte v tomto prípade na žalúzie. Tie vonkajšie dokážu dokonale zatemniť miestnosťzabrániť tak slnečným lúčom dostať sa dovnútra. Toto riešenie je navyše skvelé aj do bytu. Ak ste teda celé dni v práci a netúžite sa vrátiť do rozpálenej domácnosti, stačí ráno zatiahnuť žalúzie a interiér zatemniť čo možno najviac, aby sa dnu dostalo minimum slnečných lúčov.

Ochlaďte svoju domácnosť

V letných horúčavách môže byť veľmi ťažké prežiť v byte či dome bez klimatizácie. Najmä keď vám dovnútra svieti slnko celý deň. Miestnosti sa vyhrejú natoľko, že sa v nich takmer nedá existovať. No tento problém dokážete vyriešiť celkom jednoducho. Ak nechcete investovať do klimatizácie (alebo ju nemôžete v byte nainštalovať), môžete sa poobhliadnuť po ochladzovačoch vzduchu. Tie celkom obstojne splnia svoju úlohu. Stačí jednotku postaviť na vhodné miesto, najlepšie tam, kde vám nebude prekážať, a naplniť nádobu studenou vodou. Výhodou je, že sú lacné, prenosné a majú nízku spotrebu vody aj elektriny.

V chlade aj v práci

Dnešné moderné kancelárie takmer vždy disponujú klimatizáciou. Nemusí to ale byť pravidlom a napríklad v starších budovách nemusí byť ich montáž možná. Skúste si zaobstarať malý USB ventilátor, ktorý jednoducho pripojíte k počítaču. Na výber máte aj klasický veľký ventilátor, no ten vám môže prekážať. Nech už sa rozhodujete pre akýkoľvek typ chladenia do kancelárie, nezabúdajte na to, že ak s vami v kancelárii pracujú ďalší ľudia, nemal by byť ventilátor príliš hlučný a príliš veľký.

 

Správne vetrajte

Dôležité je v lete dbať na správne vetranie. Prúdenie vzduchu napomáha udržať vnútri znesiteľnú teplotu. Vetrajte však len no a večer, keď je teplota vonku nižšia. Ideálne je tiež vytvoriť prievan a v daných časoch otvoriť okná dokorán na niekoľko minút. To ale funguje len vtedy, ak sú okná umiestnené oproti sebe. Využiť tiež môžete lokálne vetráky, napríklad tie stropné či stojace. Cez deň sa otváraniu okien vyhnite, vysoká teplota vzduchu zvonka by sa len zbytočne preliala aj dovnútra a interiér už by sa vám ochladzoval ťažšie.

(Zdroj: ML; Foto: mmphotographie.de / Shutterstock.com)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*