Podľa čoho sú pomenované rôzne typy slnečných okuliarov

BRATISLAVA/ADMIN – Módny priemysel ponúka nekonečné možnosti experimentov v odevoch a doplnkoch. Rôzne formy, materiály a typy slnečných okuliarov sú jasným potvrdením tejto skutočnosti. Stále však existuje zoznam najobľúbenejších, univerzálnych a vyhľadávaných modelov, ktoré sa v obchodoch a na módnych prehliadkach vyskytujú najčastejšie.

My si povieme, podľa čoho dostali svoj ikonický názov a prečo sú medzi ľuďmi tak dlho populárne.

Nestarnúce pilotky

Ide pravdepodobne o najpopulárnejší typ slnečných okuliarov, čo je spôsobené tým, že táto forma so zaoblenými šošovkami, zo spodnej časti mierne pretiahnutými je vhodná pre ľudí s takmer akýmkoľvek typom vzhľadu a tvaru tváre.

Tieto okuliare boli pôvodne vyvinuté (v r. 1937) pre amerických vojenských pilotov, na základe čoho získali aj svoje pomenovanie. Veľké okuliare s najširším pozorovacím uhlom a tenkými kovovými rámami slúžili potrebám armády, no čoskoro sa stali medzi verejnosťou veľmi populárnymi aj po vydaní filmu „Top Gun“, kde sa hlavná postava, ktorú si zahral Tom Cruise v čiernych letcoch, postaral o ich zviditeľnenie.

Lenonky

Slnečné okuliare lenonky sú dnes veľmi moderné a žiadané okuliare, ktoré svoje pomenovanie dostali po zosnulom a legendárnom členovi skupiny The Beatles – Johnovi Lennonovi, ktorý ich nosil pravidelne. Obľúbil si ich a dodnes nosí aj Ozzy Osborne, pretože tenké rámy a kruhový tvar je veľmi jednoduchý a zároveň veľmi zaujímavý, no pozor nehodí sa každému. Osoby so širšou tvárou, budú s nimi pôsobiť na niekoho možno neprirodzene.

Mačacie okuliare

Sa radia k možno najviac ženským a sofistikovaným typom slnečných okuliarov. Podlhovasté vonkajšie rohy a zaoblené šošovky v spodnej časti robia takýto model okuliarov veľmi hravým a atraktívnym. Veľa dievčat si ich vyberá, pretože takéto okuliare sú nadčasovou klasikou. Menia sa iba konštrukčné prvky: farby skla a rámu, vykladané kamienkami a zdobené ornamentmi. Za ich názvom stojí samozrejme tvar, ktorým pripomínajú bystré mačacie oko a niekomu zase krídla motýľa.

Wayfarer

Ďalší ikonický typ slnečných okuliarov pre ženy aj mužov, ktorý sa objavil v 50. rokoch 20 storočia. Bol vyvinutý americkou firmou Ray-Ban, ktorá má vo svojej línii tento model okuliarov stále zastúpený. Tiež sa objavila v sortimente iných módnych značiek. Slnečné okuliare wayfarer so špeciálnym UV filtrom majú oválnu štruktúru, pričom dolný okraj je ešte viac zaoblený a horný má naopak výrazný vonkajší roh.

Najčastejšie sú dnes modely týchto okuliarov zastúpené v masívnych plastových rámoch. Prvý boom v ich predaji medzi ženami prišiel ale už v 60. rokoch, po vydaní filmu „Raňajky u Tiffanyho“, kde sa hlavná postava Holly Golightly (ktorú hrala Audrey Hepburn) objavila vo „Wayfarerkách“. Odvtedy táto forma a model nestratili svoju popularitu.

A vo výhodných cenách s dokonalým dizajnom niektorých z vyššie spomenutých okuliarov sa takouto „hviezdou“ môžete stať aj vy. Stačí si v e-shope vybrať vhodný model, UV ochranu a veľkosť. Pohodlie a komfort budú na nezaplatenie.

 

(Zdroj: ML, Foto: Shutterstock, Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*