P. S. Pipes – slovenská kvalita na zahraničnej úrovni

Bratislava, 31. 3. 2014 - Na jednom z bratislavských sídlisk, v malej útulnej dielničke ukrytej v priestoroch loggie, sa venuje fajkárskemu umeniu Patrik Slažanský. Elegancia fajky ho vždy fascinovala. Nazýva ju estetickým a umelecký dielom, ktoré nielen lahodí oku a duši, ale keď

v nej horí tabak, hreje vás do dlaní. Preto aj mnoho jeho fajok sú napríklad netradične hranaté a sú zaradené do kolekcie „Square Elegance“ – je to príklad toho, že aj hranatá fajka, keď sú vyvážené línie môže byť nádherná.

pslazansky

Výrobe fajok sa venuje štyri roky. Od prvej fajky prešiel kus cesty, napriek tomu samozrejme má čo zdokonaľovať a učiť sa nové veci a to ho jednoducho baví. Vždy obdivoval krásne tvary a rôzne prevedenia fajok a to až do takej miery, že si začal hľadať rôzne fóra, väčšinou zahraničné, s tématikou výroby fajok – použité materiály, tvary fajok, prevedenia a rôzne techniky spracovania. Dlhé obdobie zháňal informácie, sledoval videá na YouTube, až si jedného dňa kúpil svoj prvý hobby blok za prehnane vysokú cenu a bez akejkoľvek kresby. Vtedy mu to nevadilo, lebo sa mohol pustiť do práce a začať tvoriť svoju prvú fajku.

001        057

Zo začiatku vyrábal fajky ako darčeky pre priateľov, svoje práce postoval na zahraničných fajkárskych fórach a na svojom blogu. Využíval rady od českých fajkárov p. Hápa a p. Kloučka, s ktorými bol v mailovom kontakte a u posledného menovaného sa zúčastnil aj na víkendovom workshope. Povzbudenie a elán do ďalšej tvorby prišiel aj vo forme recenzie zo dňa 24. júla 2012 od Toma Spithalera v Briar Meditations: Patrik Slazansky: A Little Different.

003        069

Pozitívne ohlasy a záujem o kúpu jeho fajok rozhodli o tom, že v decembri 2012 Patrik Slažanský predstavil na trhu svoju prvú predajnú kolekciu pod názvom “Vianočná kolekcia 2012”. Kolekcia mala veľký úspech na Slovensku aj v zahraničí napr.: USA – Utah, Washington, Georgia a iné, Grécko, UK …

011        015

Toma Spithalera oslovila Slažanského tvorba natoľko, že v roku 2013 v aprílovom čísle Pipesmagazine.com vyšla ďalšia recenzia jeho tvorby a fajky “APRIL” s názvom Slovakian Newcomer Makes His Mark. Fajka “APRIL” bola vyrobená špeciálne pre tento magazín.

April_07                                               hahfestival_01

“Je to nádhera, keď sa Vám kus surového briárového dreva pod rukami mení na umelecké dielo, ktoré poteší nejedného fajkára, či zberateľa fajok ”, hovorí s nadšením Patrik Slažanský. “V hlave mám vždy predstavu konečného produktu, ale pri spracovaní vám drevo našepkáva a vedie vás svojou cestou, pričom vám ukazuje ako ďalej. A výsledok? Ten potom stojí za to!”

O tom svedčí rozpredaná jarná kolekcia 2013, či fajka – “Cena slovenského fajkára” na úspešný festival hraného amatérskeho humoru, organizovaný každoročne v Dolnej Strehovej “HAH 2013 Dolná Strehová”. Patrik bol pozvaný ako člen poroty a odovzdával svoju cenu úspešným mladým tvorcom z filmového umenia. Za zmienku stojí aj fajka zaslaná do Nórska, do mesta vzdialeného 250 km od Severného pólu.

Fajky vyrába z briárového dreva, ktoré kupuje zo Španielska. Náustky kupuje výlisky z ebonitu a acrylu, sám si ich opracováva a prispôsobuje, či už na filtrové alebo bez filtrové prevedenie.

Svoju tvorbu prezentuje na www.slazanski.com pod značkou P. S. Pipes, ktorá zaručuje aj do budúcnosti kvalitu a krásu fajok vyrobených na Slovensku rukami majstra, ktorý sa stále nazýva amatérskym fajkárom. Kde je tá hranica medzi amatérom a profesionálom nechávam na odborníkov. Ale s určitosťou môžeme súhlasiť s názorom z radov zberateľov a znalcov fajok, že Patrik Slažanský je po dlhej dobe prvým slovenským fajkárom na svetovej úrovni.

V týchto dňoch vyšla najnovšia kolekcia fajok “Spring 2014”, o ktorú je veľký záujem, dokonca až z Číny a Afganistanu.

Majstrovi Slažanskému prajeme aj naďalej dobré nápady, pevnú ruku, bezkazové drevo a povedané jeho slovami: “Chladný dym, priatelia :-).”

Kontakt na Patrika Slažanského: pslazansky@gmail.com, www.slazanski.com , Facebook: https://www.facebook.com/baron.strasil, Skype: baronslyzo

(as)

2 Komentáre P. S. Pipes – slovenská kvalita na zahraničnej úrovni

 1. cit.: “Kde je tá hranica medzi amatérom a profesionálom nechávam na odborníkov.”

  Úprimne súhlasím. Netreba byť prehnane skromným, ak kvalita a stvárnenie oslovuje v šírom svete 🙂

  Prajem Veľa úspechov 🙂

 2. Dobrý deň, všetkým
  Som v mene pani Vaida Simona a môžem vám poskytnúť financovanie
  rýchle a spoľahlivé pre ľudí.
  kontaktujte ma, ak potrebujete úver, budete spokojní za menej ako 72 hodín.
  Poskytujem úvery od 1500 € do 8000000 €
  srdečne

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*