Od Tatier k Dunaju si štafetu bude podávať 2500 bežcov

Bratislava, Admin – Najväčší slovenský štafetový beh na Slovensku „Od Tatier k Dunaju“ tento rok pobeží vyše 2500 bežcov v rekordnom počte 205 tímov. Už 5. ročník unikátneho bežeckého podujatia sa uskutoční cez víkend 19. a 20. augusta po trase 345 km z Jasnej v Nízkych Tatrách do Bratislavy na nábrežie Dunaja.

Organizátori pripravili novinky, najmä však originálnu aplikáciu pre komunikáciu v tímoch či s organizátormi.
„Je fantastické, že z roka na rok nám pribúdajú silné tímy kolegov z veľkých i malých firiem, ale aj bežeckých nadšencov, ktorí spoznajú nových priateľov vďaka týmto jedinečným pretekom. Okrem zdolávania individuálnych bežeckých výziev je to súťaž tímovej vyspelosti a nezabudnuteľný spoločný zážitok,“ uviedol Štefan Šogor, riaditeľ preteku.
Trasa behu Od Tatier k Dunaju vedie zväčša (95 %) po asfaltových cestách 2. a 3. triedy, ale beží sa tiež cez lesy, horské cesty územím dvoch národných parkov, aj ponad vodu či cez centrá miest. Rozdelená je celkovo na 36 úsekov rôznej dĺžky (7 až 12 km) a náročnosti prevýšenia. Každý tím beží celú trasu štafetovým spôsobom, úsek beží vždy len jeden člen a ostatní sa presúvajú autami na ďalšie odovzdávanie štafety. „Jednotlivé úseky sú značne rozdielne, začína sa ťažšími so značným prevýšením v okolí nízkotatranských končiarov, cez Demänovskú dolinu, Liptov alebo Horehronie. Pobeží sa aj cez centrum Banskej Bystrice, ďalej cez Tekov, Hont, Dolnú Nitru, ale aj cez Žitný ostrov a Gabčíkovo až do centra Bratislavy,“ doplnil organizátor Štefan Šogor.

Do súperenia v behu Od Tatier k Dunaju sa mohli hlásiť bežci bez rozdielu veku, výkonnosti a pohlavia, súťaží sa v piatich rôznych kategóriách. Najpočetnejšie zastúpené sú kategórie 9 až 12-členných zmiešaných, prípadne čisto mužských lebo ženských tímov. Každý člen pobeží minimálne 3 úseky, teda približne 30 km. Skúsenejší bežci vytvorili len 6-členné tímy, každý z nich teda pobeží až 60 kilometrov.
Tímy si volia vlastné názvy, ale aj kapitána, ktorý zodpovedá voči organizátorom za členov svojho tímu. Najdôležitejšie je zvoliť si vhodnú taktiku a správne si úseky rozdeliť medzi členov tímu. Minuloročný víťazi celú trasu zdolali za 23 a pol hodiny, najlepší čisto ženský tím za 25 a štvrť hodiny. „V minulých ročníkoch sme mali aj neoficiálnu kategóriu sólo bežcov, ktorí absolvovali celú trať. Dokončila ich zhruba polovica. Tento rok sa však sólo bežec neprihlásil,“ zdôraznil organizátor Štefan Šogor.
Stretnutie organizátorov s kapitánmi tímov zaregistrovaných do 5. ročníka behu Od Tatier k Dunaju sa už uskutočnilo, tímy práve študujú podrobnú príručku s inštrukciami a nastavujú taktiku, ako sa čo najlepšie pripraviť.
„Naše podujatie sa snažíme vylepšovať a neustále zvyšovať komfort pre bežcov. Novinkami tohto roka je veľmi praktická aplikácia uľahčujúca tímom komunikáciu aj plánovanie či zmeny v nasadení jednotlivcov na trati,“ uvádza spoluorganizátor Miloš Zágoršek, riaditeľ produkčnej agentúry Quinta Essentia.
Na všetkých členov súťažiacich tímov, ktorí dobehnú v nedeľu 20. augusta do cieľa na nábreží Dunaja v Bratislave, čaká pamätná medaila a občerstvenie. Víťazné tímy s troma najlepšími časmi v každej kategórii si odnesú trofej.
Ambasádormi behu sú herečka Gabriela Mihalčínová Marcinková a vytrvalostný bežec Gabriel Švajda, ktorý je tiež hlavným poradcom behu Od Tatier k Dunaju. „Štafetový beh Od Tatier k Dunaju je unikátne športové podujatie, dokáže výborne povzbudiť telo, ale aj ducha. Je fantastické, že bežci bez rozdielu vekových či výkonnostných kategórií siahnu na dno fyzických síl a popritom dokážu nájsť tímového ducha, dopĺňať sa a vzájomne sa podporovať. Z vlastnej skúsenosti viem, že uvidia úžasné miesta slovenskej prírody. Všetkým držíme palce, vidíme sa v cieli,“ vyjadrila sa ambasádorka Gabriela Mihalčínová Marcinková.

Generálnym partnerom behu je spoločnosť X-NET, ktorá v rámci svojho cloudu poskytuje aktuálnu tabuľku dĺžok jednotlivých úsekov pre bežcov a mapové podklady. X-net je systémový integrátor zaoberajúci sa informačno-komunikačnými riešeniami s pridanou hodnotou a komplexnými službami v oblasti bezpečnosti sietí a informačných aktív. Poskytuje tiež cloud cumputing a kompletný outsoursing IT infrašruktúr.
Hlavnými partnermi sú VÚB banka a Zlatý Bažant. Všeobecná úverová banka pomohla realizovať praktickú aplikáciu pre komunikáciu bežcov v jednotlivých tímoch navzájom, aj s organizátormi.
Už tretí rok bude hlavným partnerom podujatia značka Zlatý Bažant Radler, ktorá je trhovým lídrom v kategórii nealkoholických radlerov. Vyznávačov aktívneho životného štýlu poteší praktická uzatvárateľná PET fľaša, ale aj tohtoročná novinka – 100% prírodný Radler 0,0% Light bez umelých sladidiel, s obsahom cukru pod 30%.
Technický partner mobilný operátor O2 zabezpečil vychytávky na webe www.odtatierkdunaju.sk. Vďaka nemu sa budú zobrazovať priebežné výsledky a mapa poslednej odovzdávky každého tímu. Rovnako partner sprístupnil ebook úsekov s popismi pre bežcov a autá využiteľné aj v mobilnom zariadení. V cieli zabezpečuje live prenos z finišu tímov.

(Zdroj: Jana Morháčová, House of Comms; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*