Najlepšie a najhoršie farby pre interiér spálne

Bratislava, Admin – Zle zaspávate a trápi vás časté prebúdzanie sa a nepokoj počas noci? Nedávne štúdie britských psychológov potvrdili, že interiérové farby spálne nepriamo ovplyvňujú kvalitu vášho spánku. Vybrali sme preto pre vás päť najlepších a tri najhoršie možnosti, vďaka ktorým budete mať v tom jasno.

Najlepšia farba pre vašu spálňu
Aby sme vás hneď neodradili, pozrieme sa na to z tej lepšej stránky. Predstavíme si niekoľko farieb, ktoré by ste mali pre svoj pokoj v spálni použiť.
Žltá
Všetky jej odtiene, od horčicovej, jantárovej, citrónovej a jasne zlatej, sú spojené s mierom a šťastím. A práve interiér spálne a možno aj obývacej izby v týchto farbách vyhovuje požiadavkám, ktoré sa kladú na vytvorenie správnej atmosféry pre nerušený spánok. Nemusí to byť len farba stien, pomôcť vám môžu aj žlté luxusné závesy.

Modrá ako voľba pre tých, ktorí chcú zaspať najrýchlejšie
Je známe, že táto farba pôsobí na väčšinu ľudí pokojne a prispieva k plnohodnotnému odpočinku. Okrem toho sú jej odtiene považované za symboly pokoja, vernosti a inšpirácie. Stabilizuje srdcový tep, čo znamená, že vaše telo dokonale pripravuje na spánok. Aj preto je jasné, že ľudia v izbách s týmto odtieňom zaspávajú najrýchlejšie.
Aby toho samozrejme nebolo málo, jemné odtiene modrej farby majú priaznivý účinok aj na dýchacie cesty. Ak si navyše k takejto farbe stien v spálni zvolíte nádherný obraz, určite sa vám zároveň podarí vytvoriť dokonalý interiér.

Oranžová na uvoľnenie
Mäkké oranžové odtiene v interiéri vám poskytujú pocit stability a dôvery v budúcnosť. Okrem toho táto farba urýchľuje metabolizmus a pomáha uvoľniť svaly. Oplatí sa to skutočne vyskúšať, no nezabudnite pritom na pevné interiérové dvere, ktoré vám zároveň zaručia aj dostatok súkromia.

Bielou klasikou určite nič nepokazíte
Spálne v svetlých farbách sú klasickým žánrom. V takejto spálni bude potom svetlo aj v oblačnom počasí, čo vám zlepší náladu a dodá silu. Okrem toho, biely interiér vám samozrejme dáva slobodu vybrať si doplnky v rôznych iných farbách.

Najhoršie farby, ktoré môžete vybrať pre interiér spálne
Červená
Farba vášne, zákazu a nebezpečenstva, ktorá zrýchľuje pulz. Je nepravdepodobné, že by vám pomohla uvoľniť sa a znovu získať silu. Avšak pre romantickú noc sa oplatí mať minimálne jeden kus červenej posteľnej bielizne.

Fialová stimuluje
Zmes červenej a modrej, jednota protikladov – to je fialová. Otvára priestor pre predstavivosť, stimuluje duševnú činnosť a v dôsledku toho znižuje chuť na spánok, takže je lepšie túto farbu v interiéri spálne odmietnuť.

Ponurá hnedá
Ťažká a ponurá farba. Neodporúča sa ňou dekorovať celú miestnosť. Nerobte to ani vtedy, ak by ste chceli vyjadriť svoju vlastnú kreativitu. Na úkor pokojného spánku sa to naozaj neoplatí. V takejto spálni sa môžete cítiť potom utláčaní a nie v dobrej nálade. Tento efekt je možné odstrániť kombináciou hnedej s tyrkysovou, modrou, ružovou a inými farbami. Veľa experimentov by sme vám robiť ale neodporúčali. Ide predsa o miesto, kde si má telo od všetkých zbytočných a rušivých elementov a vnemov oddýchnuť.

(Zdroj: ML; Foto: Shutterstock; Pripravila: Valéria Nagyová)

2 Komentáre Najlepšie a najhoršie farby pre interiér spálne

  1. v mojej spálni nesmu chybat vonné sviečky Yankee Candle a potom je to dokonale

  2. chyba mi tam na stene velka TV s uhlopriečkou aspon 190cm a bolo by to dokonalé

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*