Moderné obývačky ako vystrihnuté z časopisu o bývaní

Bratislava, Admin – Minimalistický škandinávsky štýl dominuje v interiérovom dizajne posledných pár rokov a ak vás oslovil tento pre niekoho príliš nudný a chladný štýl, nebojte sa a v tomto štýle si zariaďte aj spoločenskú miestnosť, kde prijímate návštevy a stretávate sa s celou svojou rodinou. Budete sa môcť pochváliť modernou obývačkou, ktorá ako keby vypadla z oka tým, ktoré ste len prednedávnom videli v časopisoch o bývaní.

Svetlé odtiene farieb charakterizujúce škandinávsky štýl

Vzdušnosť, čisté línie, svetlé farby, všadeprítomné prírodné prvky – aj toto charakterizuje v interiérovom dizajne najobľúbenejší škandinávsky štýl. Dominantnými farbami sú sivá, biela a viaceré farby podobné bielej – napríklad slonová kosť, ktorá pôsobí teplejšie ako klasická biela.
Ak sa budete ešte tento rok púšťať do menších rekonštrukcií domu, omaľujte steny v niektorej z týchto farieb. Neskôr môžete začať s reorganizáciou nábytku a prípadnou výmenou nábytku a rôznych dekorácií.

Začnite od podlahy

Ak okrem kúpy nového nábytku plánujete aj výmenu podlahy, zo všetkých typov podláh by sme vám odporúčali odolné vinylové podlahy, ktoré sú najvhodnejšie na podlahové kúrenie, pretože majú najnižší tepelný odpor. Sú navyše veľmi lacné a zároveň aj kvalitné. Na prvý pohľad ich vôbec nerozoznáte od drevených podláh. Sú protišmykové, odolné voči vlhkosti, trváce a ich údržba je nenáročná.

Ak sa chcete držať minimalistického štýlu, odporúčame svetlé odtiene vinylových podláh. Perfektne budú pasovať k svetlému škandinávskemu nábytku. Takýto typ podláh nebude potrebovať žiadne koberce, ale ak sa kobercov predsa len nechcete vzdať, odporúčame skôr tkané škandinávske koberce.

Nábytok a dekorácie

Čo sa týka výberu nábytku, odporúčame vyberať nižší nábytok. Minimalistický škandinávsky štýl je charakteristický svojou vzdušnosťou a vysoké skrine až po strop by ste v miestnostiach zariadených v tomto štýle len márne hľadali. Nábytok musí byť „pri zemi“ – vyberajte nižší nábytok, ideálne otvorené skrine bez zasklenia. Do otvorených políc odporúčame dávať slamené prútené košíky, ktoré vám pomôžu vytvoriť úložný priestor na drobnosti. Tie krásne vyniknú najmä v pochmúrnejšom zimnom období, kedy je vonku zima a väčšinu dňa máte zasvietené lampy a zatiahnuté interiérové žalúzie.

Nábytok nezahlcujte veľkým množstvom dekorácií. Typické materiály pre minimalistický štýl sú kov, kameň, drevo a koža. V poslednom období používajú interiéroví dizajnéri aj hliník, dekorácie z betónu (kvetináče v netypickom geometrickom tvare) alebo dekorácie vyrobené z kvalitnej ocele.
Nezabúdajte najmä na pletené dekoračné vankúše, či deky pletené z hrubej priadze.

(Zdroj: ML; Foto: Shutterstock, Pripravila: Valéria Nagyová)

1 Komentár Moderné obývačky ako vystrihnuté z časopisu o bývaní

  1. ešte tam zapalit par vonnych sviečok a bolo by to super. Citila by som sa tak dobre.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*