Kedy je čas vymeniť starý koberec za nový? Prezradia to škvrny aj zápach

BRATISLAVA/ADMIN – Aj keď správnou údržbou môžete životnosť koberca predĺžiť, váš starý koberec budete musieť skôr či neskôr vymeniť za nový model. Nie ste si istí, či už je čas? Tu je niekoľko znakov, že by ste sa mali poobzerať po novom.

Ako zistím, či koberec potrebuje vymeniť?

Dochádzajú vám nápady, ako zamaskovať škvrny. Mnoho výrobcov ponúka moderné koberce s povrchovou úpravou, ktorá je odolná voči škvrnám a aj špecialisti na čistenie kobercov majú svoje triky, ako dostať z koberca aj silné znečistenie. S niektorými škvrnami si neporadia bohužiaľ ani odborníci a povrchová úprava po niekoľkých rokoch môže miznúť. A tak sa snažíte maskovať škvrny umiestnením nábytku či iných dekoračných predmetov. Ak ste sa v tomto našli a aj váš koberec pripomína mínové pole, je čas na zmenu koberca.

Pozor na nehody s vodou. Možno sa vám zdá, že je koberec po nehode s vodou v poriadku. Ak však bol namočený viac ako 72 hodín, vymeňte ho. Teplé a vlhké prostredie je ideálne na tvorbu plesní, ktoré nepriaznivo vplývajú na dýchacie cesty. Následkom môžu byť rôzne respiračné problémy. Najmä ak sa jedná o veľkoplošné koberce, bude jednoduchšie položiť nové metrážne koberce, ako sa neskôr snažiť dostať z nich pleseň preč.

Váš koberec už zažil aj lepšie dni. Trhliny, trčiace nitky či diery. Ak sú vaše deti vydesené z predstavy, že si na koberec majú ľahnúť či sadnúť, je čas na nový. Odborníci na koberce vedia niektoré poškodenia opraviť, ale s väčšími dierami či trhlinami si neporadia ani tí najskúsenejší.

Zápach, ktorý nemizne ani tepovaním. Najmä majitelia domácich maznáčikov môžu cítiť z kobercov nepríjemný zápach. Vyhľadajú špecialistov na tepovanie, ale zápach napriek tomu nezmizol. To je jasným znakom, že koberec treba vymeniť.

Zhoršená astma či alergie. Ak sa vám v poslednom čase zhoršili príznaky astmy alebo ich na sebe pozorujete omnoho častejšie, môže byť dôvodom práve váš koberec.

(Zdroj: ML; Foto: sommthink / Shutterstock.com; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*