Dlhé nohavice – od minulosti až po súčasnosť

BRATISLAVA/ADMIN – Nohavice boli v minulosti doménou mužov. V dnešných časoch ich ale s radosťou nosia aj ženy. Kvalitná látka, dobre padnúci strih a postava v nich vynikne rovnako dobre ako v šatách či sukni.

Nohavice – doména pánov

Predchodcami nohavíc boli pančuchy. Pletené pančuchy sa nosili už v 5. storočí. Aj tento kus oblečenia podliehal móde a od pletenia sa prešlo k šitiu pančúch (plátno, tenká koža, …). Oblečenie, ktoré sa viac podobalo na nohavice prišlo do módy až v 15 – 16. storočí. Išlo síce o krátku verziu a nosili sa podkasané – podobali sa sukniam. Pančuchy začali ženy nosiť až v 19 – tom storočí. Páni v tomto čase začínajú nosiť dlhé nohavice a pančuchy skrátili (stali sa z nich ponožky).

S nápadom dámskych nohavíc prišla Amelia Jenks Bloomer – široká sukňa po kolená a pod ňou široké, na spodku stiahnuté nohavice a ukončené krajkou. Svoje oblečenie prvýkrát verejne predstavila v Británii, ale neuspela. O nohavice prejavili ženy záujem až o približne 30 rokov neskôr. Posledných viac ako sto rokov tento kúsok nechýba v žiadnom ženskom šatníku. Prešiel mnohými zmenami, módnymi štýlmi a dnes si bez nich nevieme predstaviť náš ženský svet.

Druhy dámskych nohavíc

V šatníku žiadneho človeka (ženy aj muža) určite nechýbajú rifle, alebo jeansy. Sú ideálne na voľné chvíle, vychádzku do mesta, aj na bežné nosenie. Nie je to ale jediný kúsok nohavíc, ktoré by ste mali vlastniť. Módnych kúskov na leto je veľmi veľa.

Pri výbere nohavíc na leto sa zamerajte na látku, z ktorej sú urobené, strih a farbu. Voľnejší strih, bledšia farba a vzdušná látka sú ideálnou kombináciou na zvládnutie tropických dní.

Aladinky – hovorí sa im aj pumpky, háremky či sultánky a patria do kategórie etno štýlu. Ide o voľné, vzdušné nohavice, ktoré majú pudlo položené nižšie než pri iných druhoch. Na konci sú stiahnuté gumičkou.

Rovné nohavice – jemne zvýraznia vašu postavu. Ak máte radi obtiahnuté oblečenie obzrite sa po rifliach skinny. Obopnú vašu postavu a zvýraznia krivky.

Overaly – ideálne ošatenie na každú príležitosť. V závislosti od farby a látky ich môžete nosiť do práce, na večierky, ale aj v horúcom lete. Overaly majú rôznu dĺžku nohavíc, takže môžete sa po nich obzrieť aj v lete. Dámske overaly na leto majú krátke nohavice a vrchný diel s krátkym rukávom – určite si vyberiete overal, ktorý vám sadne ako uliaty.

Široké nohavice – s pravidelnosťou sa vracajú do módy, jediný rozdiel je v šírke spodku nohavíc. Ak ich ešte stále máte v šatníku nevyhadzujte ich, skôr či neskôr budú znova hitom sezóny.

(Zdroj: ML; Foto: Shutterstock, Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*