Detská izba, v ktorej sa bude dieťa cítiť príjemne

Bratislava, Admin – Keď dieťa trošku povyrastie a z batoľaťa a stane predškolákom, nastáva chvíľa, ktorú najmä matky znášajú veľmi ťažko, a to, dieťa sa presťahuje do vlastnej detskej izby.

Ak vás v blízkej dobe čaká zariaďovanie detskej izby, poradíme vám, ako zariadiť detskú izbu pre vaše deti tak, aby sa v nej cítili príjemne.

Tri zóny

Skôr, ako začnete s výberom detského nábytku, zmerajte rozmery miestnosti a na základe týchto rozmerov rozdeľte miestnosť na tri zóny. Nezabúdajte na to, že detská izba bude slúžiť okrem spánku aj ako priestor na hranie a učenie.

Detskú izbu rozdeľte na tri zóny: na hraciu, študijnú a na spaciu. Študijná časť by mala byť čo najbližšie k prirodzenému zdroju svetla, čiže mala by byť pri okne. Spacia časť by mala byť v tichšej časti detskej izby. Hraciu časť umiestnite ideálne do stredu detskej izby.

K zariaďovaniu každej zóny pristupujte ako k samostatnej jednotke. Zároveň ich zariaďujte v podobnom štýle, aby aj vizuálne ladili. Zóny opticky oddelíte farebnými detskými kobercami.

Odkladací priestor na hračky

Aby sa v detskej izbe vášho dieťaťa nepovaľovali hračky po zemi, na posteli, pod posteľou, vytvorte dostatočne veľký odkladací priestor na hračky. Odkladací priestor na hračky vytvoríte aj pod detskou posteľou. Kúpte dostatočne veľké priesvitné boxy, do ktorých budete odkladať hračky, s ktorými sa vaše dieťa hráva. Odkladací priestor na hračky musí byť aj pre deti dostupný, najmä pre tie menšie, ktoré do vrchných políc nedočiahnu. Pomôcť vám môžu aj dostatočne veľké slamené koše, ktoré vám odporúčame umiestniť tak, aby ste o ne nezakopávali, ale zároveň, aby boli v hracej časti miestnosti. Ak si neviete rady, ako si poradiť s úložným priestorom na hračky, pozrite si na internete zaujímavé inšpirácie na bývanie. Určite tam natrafíte aj na zariadenie detských izieb.

Spacia časť

Pri zariaďovaní detskej izby sa sústreďujte najmä na výber detskej postele a výber zdravotne vyhovujúceho luxusného matraca. Malé detské postieľky sú síce rozkošné, ale ak máte dieťa vo veku tri a viac rokov, odporúčame vám skôr kúpu štandardného rozmeru jednolôžkovej postele (200 x 90 cm) Vyhnete sa tak častému meneniu postele a aj meneniu matracov.

Ak chcete spaciu časť zútulniť, pozrite si ponuky baldachýnu. Najmä dievčatkám sa takýto doplnok do spálne bude určite páčiť.

Ak máte viac detí a bývate na byte, ako detskú izbu vyberajte skôr väčšiu miestnosť. Vám postačí menšia spálňa, ktorá bude slúžiť výlučne len na oddych a spánok. Detská izba by mala byť farebná s množstvom detských vzorov. Vyhýbajte sa tmavým pochmúrnym farbám a vyberajte skôr svetlejšie, žiarivejšie. Detskú izbu odporúčame orientovať na juhovýchod a východ. Podľa feng shui takáto orientácia izby pomáha rozvíjať detskú hravosť a podporuje zdravý vývoj dieťaťa.

(Zdroj: ML, Foto: Shutterstock, Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*