Deň otcov: Sviatok, ktorý začíname sláviť aj u nás

Bratislava, Admin – Druhú nedeľu v máji pozná každé dieťa a okrem toho, že sa vtedy snaží sekať dobrotu, prichystá pre svoju mamu nejaký darček, pretože v tento deň sa oslavuje Deň matiek. Menej známy, ale o nič menej dôležitý sviatok, slávia aj všetci otcovia – tretia nedeľa v júni je ten deň, keď obchody predajú najviac darčekov pre mužov – Deň otcov. Kedy vznikol tento sviatok, aký je najčastejší darček a kto je otcom Dňa otcov? To všetko sa dozviete v týchto riadkoch.

Kto a kedy založil Deň otcov

Hoci má Deň otcov pomerne dlhú históriu v Južnej Amerike, prvýkrát sa oslavoval až v roku 1910 v Amerike v štáte Washington. Američanka Sonora Smart Dodd sa rozhodla, že si uctí všetkých otcov ako bol ten jej – po smrti matky vychoval sám 6 detí. Pre Sonoru bol jej otec hrdina, a tak navrhla, aby všetci otcovia mali podobný sviatok ako matky. Takže paradoxne otcom Dňa otcov je žena. Prvá oslava, ktorá bola ešte neoficiálna, bola 19. júna v roku 1910 – v deň narodenín jej otca.  Oficiálnym sviatkom sa táto udalosť stala až v roku 1966, keď prezident Lyndon Johnson vyhlásil tretiu júnovú nedeľu za Deň otcov.

Aký darček je najčastejší?

Možno by ste čakali, že najčastejším darom pre mužov môžu byť puškohľady, košele, fľaša piva alebo papuče, v skutočnosti to je však kravata. V Amerike, kde bol Deň otcov prvýkrát oslávený je až 70 miliónov otcov a predstavte si, že každý tretí z nich dostane kravatu – ak si budete chcieť v USA založiť firmu, skúste to s výrobou kravát.

Tipy na darček

Ak by ste pre svojho otca chceli kúpiť niečo originálnejšie ako kravata, tu je pár inšpirácií, ktoré vám  pomôžu s touto dilemou. Muži milujú všetky tie lasery, technológie, vynálezy a hračičky, takže technická vychytávka poteší každého. Napríklad hodiny, ktoré premietajú čas na stenu alebo športová kamera či dron. Okrem toho môžete upraviť jeden klišé darček – miesto obyčajného piva mu kúpte jedinečné kúsky zo slovenských a českých mikropivovarov, ktoré majú pestrú paletu chutí. Prípadne ak nosí bradu, sadu na starostlivosť o tento porast bude zásahom do čierneho.

(Zdroj: Tomáš Turek, Seocentrum; Pripravila: Valéria Nagyová)

 

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*