Čo ušiť z ľanu? Ponúka sa mnoho možností  

BRATISLAVA/ADMIN – Obľúbený ľan ponúka obrovské množstvo možností, čo si z neho môžete ušiť. Ľan sa nosí predovšetkým v teplých mesiacoch, pri správnom vrstvení ho môžete nosiť aj v zime. Čo to vlastne je za látku a čo si z ľanu môžete ušiť?

Čo je ľan?

Ľan je prírodné vlákno, ktoré sa získava z rastliny. Ľanové vlákna sú dlho skladované, aby mali dostatok času zmäknúť. Ide o pevný materiál, ktorá dlho vydrží a bežne sa hovorí, že jedny ľanové šaty vám vydržia celý život. Metráž ľanu zoženiete v mnohých e-shopoch, ktoré predávajú rozličné látky. Čo môžete z ľanu ušiť?

Oblečenie z ľanu

V prvom rade ide o už spomínané šaty. Z ľanu sa však zvyknú vyrábať dámske aj pánske nohavice a šortky. Čoraz častejšie sa môžete stretnúť aj s ľanovým pyžamom, ktoré je obľúbené aj počas chladnejších mesiacov. V kuchyni sa využíva na ušitie kuchynských záster. Ak nie ste milovníkom jednorazových vreckoviek, jednu vreckovku na dlhšie používanie si viete vyrobiť práve z ľanu.

Domáce doplnky

Mysleli ste si, že sa ľan využíva najmä na oblečenie? Nie je to tak. Možno ešte častejšie sa stretnete s ľanovými poťahmi na vankúš, utierkami do kuchyne, poťahmi na úložné koše, obrusmi. Obľúbená je aj ľanová posteľná bielizeň. Niektorí ľudia preferujú o niečo drsnejší uterák na utieranie, ktorý sa dá taktiež z tohto materiálu ušiť.

Šije sa z ľanu ľahko?

V prvom rade treba pripomenúť, že ľan je pevný materiál. Znamená to, že dobre strihá a dobre sa z neho šije. Výhodou je, že sa môže vložiť do práčky aj do sušičky. Ľan nie je dokonale rovný, čo je dobrou správou pre všetkých začiatočníkov – drobné chyby nebude toľko vidieť.

Na čo si dať pri šití z ľanu pozor?

Aj keď je výhodou to, že ľan môže ísť do práčky, pozor si dajte na to, že je veľmi pravdepodobné, že sa látka pri prvom praní zrazí. Každá lepšia galantéria ponúka túto látku, kúpte preto o niečo väčší rozmer než potrebujete.

(Zdroj: ML; Foto: amixstudio / stock.adobe.com)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*