Cesta od počítačovej grafiky a ilustrácie k maľbe

Bratislava, Admin – Mgr. Art. Petra Štefanková študovala propagačnú grafiku na bratislavskej Škole úžitkového výtvarníctva v rokoch 1993-1997. Nasledoval grafický dizajn na Vysokej škole výtvarných umení a v roku 2002 pokračovala na filmovej a televíznej grafike v ateliéri Prof. Jiřího Bartu na VŠUP (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze). V máji 2016 študovala krátky kurz počítačovej animácie na Central Saint Martins, University of the Arts v Londýne.

  • Venujete sa grafickému dizajnu od printu, cez web a multimédiá až k televíznej a filmovej grafike. Čo je vašou doménou?

V oblasti ilustrácie je to reklamná, časopisecká i knižná ilustrácia pre dospelých i deti. Moje najznámejšie propagačné projekty boli plagáty pre ekonomickú fakultu University of Udine v Taliansku a brožúra, logo a plagáty pre Divadlo Andreja Bagara v Nitre v spolupráci s Jozefom Bednárikom pre muzikál Adam Šangala. Na základe tendera, ktorý vyhlásila agentúra YCN v Londýne moje ilustrácie použila firma Orange vo Francúzsku.

  • Vaše ilustrácie sú známe aj z webu a dvd. Môžete našim čitateľom priblížiť niektoré významné projekty?

Ilustrácie, ktoré som vytvorila použili na dvd obaly americkej firmy Lynda.com, ilustrovaný dizajn webu Microsoft Game Studios alias Lionhead Studios, ilustrácie k článkom a na obálky pre časopisy a noviny The Guardian, The Economist, Popular Mechanics, Dialogue Review, Future Music, 4Talent a v iných. Navrhla som dizajn animovaných televíznych spotov pre vydavateľstvo Športpress a rádio Slobodná Európa. Popri vlastných projektoch animovaného filmu som sa podielala aj na tvorbe animovaných titulkov pre filmovú rozprávku Nanny McPhee 2 ako dizajnérka objektov a pozadia. Za tento projekt dostalo štúdio VooDooDog v Londýne striebornú svetovú medajlu na festivale televízie a filmu v New Yorku v roku 2011.

  • S vašimi dielami sa mohli oboznámiť návštevníci galérií vo viacerých krajinách. Kde ste všade vystavovali svoje diela?

Vystavovala som v USA, Veľkej Británii, Austrálii, v Hong Kongu, Číne, Poľsku, Nemecku, v Čechách a na Slovensku. Ako členka Digital Illustrators Discovery Organisation som sa prezentovala aj v Japonsku. V roku 2004 bola moja počítačová grafika ocenená cenou Excellence Award v súťaži Toray Digital Creation Awards v Japonsku a v roku 2005 mi primátor mesta Hirosaki udelil cenu Hirosaki Award za ilustrácie. V júli 2007 a opakovane v roku 2009 som vystavovala v rámci prehliadky toho najlepšieho z britskej ilustrácie pod názvom The Best Of British Illustration v priestoroch London College of Communication.

Medzi najvýznamnejšie podujatia, ktoré ste absolvovali ako vystavujúci a zároveň prednášajúci člen, patrí i výstava počítačovej grafiky a konferencia GRAPHITE 2007, ktorú organizovala americká organizácia ACM SIGGRAPH v priestoroch University of Western Australia v Perthe. Ako ste vnímali túto skutočnosť a čím ste sa prezentovali?

Prezentovala som sa počítačovou 3D grafikou a zároveň prednášala na tému Psychický automatizmus v 3D počítačovom umení, keďže základom pre tieto diela boli surrealistické automatické kresby prekreslené v počítači do trojrozmerného obrazu. Skúsenosť s touto prezentáciou bola fantastická, veď som svoju tvorbu predstavila akademikom, umelcom a vedcom pôsobiacim v oblasti počítačovej grafiky napríklad profesorke Bonnie Mitchell z Bowling Green State University.

  • V tom istom roku vás kurátor Andrew Chew vybral na kolektívnu výstavu GAS Project v Austrálii spolu s americkým výtvarníkom Doze Green, ktorý patrí medzi TOP10 výtvarníkov svetového ratingu podľa časopisu Stylus.

3D grafike v mojom podaní sa darilo celosvetovo, najznámejšie dielo The Fishmarket sa objavilo na mnohých výstavách od Austrálie až po Hollywoodsku galériu A&I a tiež bolo publikované v mnohých časopisoch, napríklad v anglickom časopise Aesthetica či v austrálskej knihe ocenených diel v súťaži Expose 6 The Finest Digital Art in the Known Universe. V auguste 2007 som získala cenu televízie Channel 4 pre mladého výtvarníka do 30 rokov, ktorú mi udelili zástupcovia britských médií a výtvarnej scény. Na základe týchto úspechov od mája 2008 figurujem na pozvanie výboru v Royal Society for the encouragement of Arts, Manufactures and Commerce v Londýne, ktorá pôsobí pod patronátom kráľovny Alžbety II.

  • Výpočet vašich výstav je úctyhodný. Samostatné výstavy ste mali v Slovenskom národnom divadle, na Slovenskej ambasáde vo Washingtone DC v USA pod názvom Pink Freud Anyone…

V roku 2016 som mala samostatnú výstavu nazvanú London Scene v súkromnom medicínskom centre Medissimo v Bratislave a ďalšie tri samostatné výstavy v divadle Malá scéna, na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a v galérii Lite-Haus v Berlíne.
Zúčastnila som sa aj výstavy Medzinárodného Bienále Ilustrácií Bratislava v Slovenskom národnom múzeu a usporiadala dve samostatné výstavy Filmové paralely v Slovenskom dome v Prahe a na Najvyššom kontrolnom úrade v Bratislave. Minulý rok som mala samostatnú výstavu Kino spod vankúša v priestoroch Domu umenia pre deti Bibiana v Bratislave.

  • Vaše meno sa spája s viacerými detskými ilustrovanými knihami. Pred troma rokmi vám vyšla autorská detská ilustrovaná kniha Moje malé more vo vlastnom vydavateľstve. O rok na to ste ilustrovali knihu My už vieme všeličo autorky Márie Štefánkovej vo vydavateľstve Slovart. O tej sme písali https://egoodwill.sk/kultura/zacnite-skolsky-rok-s-dvoma-novymi-detskymi-knihami/. Pripravili ste pre detských čitateľov aj ďalšie publikácie?

Poskytla som námet a ilustrácie ku knihe Čmáranica a Machuľa opäť v spolupráci s Máriou Štefánkovou vo vydavateľstve Slovart. Kniha Čmáranica a Machuľa získala ocenenie Najlepšia kniha jari 2018 od Bibiany a slovenskej sekcie IBBY.

  • Venujete sa však aj voľnej kresbe, grafike a maľbe. Kde nachádzate inšpiráciu?

Prešla som dlhým vývojom od úžitkovej tvorby počítačovými technológiami k tradičnej kresbe ceruzkou, pastelkami a maľbe akrylom. Prvé voľné diela boli založené skôr na automatickej kresbe a tak boli prevažne abstraktné, alebo hravé a výrazne zjednodušené. Napríklad takto vznikli série postavičiek v jednoduchej linke, ktoré som aplikovala na rôzne materiály – porcelánové taniere, spoločenské šaty a paraván. Minulý rok som úplne zmenila výtvarný prístup a oveľa viac maľujem akrylom námety súvisiace so ženskou tematikou. Ovplyvnil ma asi najviac pop surrealizmus a lowbrow hnutie z L.A., keďže výrazná čierna linka postáv odkazuje na komixovú estetiku.

Petra Štefanková je od júna 2015 členkou Umeleckej besedy slovenskej. V rokoch 2017 a 2018 bola členkou Kontrolnej komisie UBS. Ako dobrovoľníčka pracovala v úlohe RSA Connectora pre Kráľovskú spoločnosť umení v Londýne, v rámci ktorej nominovala niekoľko významných slovenských osobností pôsobiacich doma i v zahraničí za členov tejto spoločnosti.
Jej práce boli publikované aj v knihách Expose 6: The Finest Digital Art in the Known Universe by Paul Hellard, Ballistic Publishing (2008, Australia), Visual Artist at Work by Michael Fleishman, Cengage (2009, USA); Vector Graphics and Illustration, A master class in digital image-making by Steven Withrow and Jack Harris, Rotovision (2008, UK); Planet Alert, Revista Colectiva (2009, Kostarika); A DGPH Project: The Ark, IdN / Systems Design, (2009, Hong Kong), Memories, DAHRA, (2011, UK), Creative Review Handbook 2011; Centaur Media (2011, UK), Book of creation; Digital Artist Hors-serie n. 7, (2012, France), ILLO 2017, 3×3 Directory (2017, USA) Drawn Vol.1 The Best Illustrators Worldwide (2017, Australia), Bezier Vol.1. The Best Vector Artists Worldwide (2017, Australia), ILLO 2018, 3×3 Directory (2018, USA) a v ďalších publikáciách.

V prípade, že máte záujem dozvedieť sa viac o tvorbe výtvarníčky Petry Štefankovej a potešilo by vás vlastniť niektoré z jej diel, navštívte www.petrastefankova.com alebo email: petrastefankova@gmail.com .

(Zdroj: red.; Foto: archív autorky)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*