Bezúdržbová a štýlová alebo aká by mala byť každá terasa?
BRATISLAVA/ADMIN – Čo si predstavíte, keď sa povie luxusná terasa? Veľký bazén s ležadlami? Obrovský gril plný pochúťok? Či párty pod nočnou oblohou? Faktom je, že každá dobrá terasa by mala zvládnuť všetky tieto činnosti.
Kvalita terasy záleží práve od podlahy. Aby sa nepoškodila keď niečo prenášate, prípadne, keď ju niečím oblejete. Druhým dôležitým faktorom je jej dizajn, pretože všetci chceme aby naša terasa vyzerala čo najkrajšie.
Aký materiál si zvoliť?
Samozrejme, klasika je drevo, ktoré si ako materiál na podlahu vyberá väčšina ľudí, čo je samozrejme pochopiteľné, pretože pocit z dreva je nenahraditeľný. Druhou voľbou zvyčajne býva dlažba, ktorej veľkou výhodou oproti iným materiálom býva relatívne dobrá cenová dostupnosť. A potom je tu novinka, ktorou sú kompozitné terasové dosky, ktoré sú unikátnou vernou kresbou dreva a majú najdlhšiu životnosť spomedzi iných materiálov. Čím sa tieto materiály líšia a aké sú ich výhody a nevýhody?
Aké kritériá by mala spĺňať kvalitná terasová podlaha?
- Dlhá životnosť a odolnosť. Inštalácia terasy vyžaduje veľa času, práce aj peňazí. Preto je ideálne vybrať si terasu s dlhou životnosťou, ktorú nebudete musieť meniť každých pár rokov. Tento faktor dokonale spĺňajú kompozitné terasové dosky, ktoré majú záruku 15-25 rokov, čo vám nezaručí drevo ani dlažba. Vyhrávajú aj kategóriu v odolnosti, pretože ich nepoškodia žiadne poveternostné podmienky, či už horúce slnko alebo mráz. Drevo tieto podmienky taktiež vydrží, avšak pri daždi môže časom vlhnúť a slnkom zasa blednúť. Dlažbe nevadí priame slnko, ale môže ju poškodiť mráz. Kompozitné terasové dosky sú odolné aj voči poškriabaniu, ryhám či poškodeniu.
- Nenáročnosť. Ideálnou je bezúdržbová terasa, aby ste s ňou nemali žiadne starosti. Drevená terasa vyžaduje pravidelné lakovanie či olejovanie, aby nevlhla a nebola napádaná hmyzom a škodcami. Terasové kompozitné dosky nemusíte lakovať ani olejovať, vyžadujú iba pravidelné umývanie. To isté vyžaduje aj dlažba, avšak má zdĺhavejšiu inštaláciu, pretože lepidlo, s ktorým je dlažba nanášaná, musí poriadne vytuhnúť, čo určitý čas trvá. O montáži drevených a kompozitných terasových dosiek hovorí M. Kovačič z DLH Slovakia, ktorý zastáva názor, že pri kompozitných terasových doskách je „montáž jednoduchšia, rýchlejšia a zvyčajne si vyžaduje použitie menšieho množstva komponentov ako drevené terasové dosky. I keď smrekové drevené dosky majú nižšie vstupné náklady, kompozitné terasové dosky sú z dlhodobého hľadiska lepšia vstupná investícia.“
- Farba. Pri drevenej podlahe sa stáva že časom kvôli pôsobeniu slnka vybledne. Jej farbu však viete zachovať pravidelným olejovaním. Kompozitné terasové dosky si udržia svoju farbu počas celej doby životnosti a to bez akýchkoľvek ošetrení. Výhodou dreva aj kompozitu je možnosť preolejovania na inú farbu, ak by ste ju chceli z nejakých dôvodov zmeniť. Dlažba by na slnku taktiež vyblednú nemala, avšak záleží o aký typ dlažby ide. Zmena farby pri dlažbe nie je možná.
- Vodeodolnosť a protišmykovosť. Kvalitná podlaha by mala byť vhodná pri bazéne, pod vírivku či do oblastí, kde sú jazerá či potoky, z ktorých môže ísť do vzduchu vlhkosť. To spĺňajú kompozitné terasové dosky a taktiež aj drevo, ktoré však treba olejovať. Ak chcete mať na terase bazén alebo vírivku, tak základom je, aby bola vaša podlaha nielen vodeodolná, ale aj protišmyková. Ak si však chcete kúpiť drevenú terasu, tak s týmto benefitom nepočítajte, pretože nečistoty na povrchu drevených podláh sa šmýkajú. Rovnako šmykľavá je aj dlažba, aj keď opäť záleží od typu dlažby. Čo sa týka kompozitných terasových materiálov, tak tie majú výhodu v tom, že sú protišmykové a taktiež „nevytvárajú triesky a tým pádom sú príjemnejšie na chodenie bosou nohou. Na terasy je možné položiť aj vírivku, avšak rozpätie hranolov pod terasou musí byť hustejšie kvôli celkovej váhe,“ dopĺňa odborník.
- Šetrná k prírode. Ochrana životného prostredia je dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, čo vedia aj výrobcovia podláh. Najekologickejšie sú zaručene kompozitné podlahy, ktoré sú zvyčajne vyrobené z recyklovaných materiálov. Ale aj drevená podlaha môže byť ekologická, ak je v súlade so všetkými nariadeniami a má na to certifikáty. Čo sa týka dlažby, tak tá „spôsobuje enviromentálnu záťaž, keďže kopec, z ktorého vyťažíte nejakú surovinu, už znovu nenarastie, tým pádom máte vlastne jazvu v prírode,“ dopĺňa odborník.
Okrem spomínaného majú tieto materiály aj iné výhody či nevýhody, napríklad teplota v lete, ktorú najlepšie zvládajú drevené podlahy, ktoré sú zo spomínaných materiálov v lete najchladnejšie.
(Zdroj: Veronika Szabová, Botticelli; Foto: www.dlhslovakia.sk/timmdek; Pripravila red.)
Zanechajte nám Váš dotaz