Ako vybrať obrazy do domácnosti?

Zdroj obrázka: Gorodenkoff / Shutterstock.com

BRATISLAVA/ADMIN – Pri zariaďovaní interiéru je potrebné myslieť na všetky detaily. Jedny z nich predstavujú aj obrazy, ktoré sa môžu pri citlivom umiestnení na stenu razom stať dominantou celej miestnosti. Na druhej strane, ak sa s nimi „pohráte“, nemusia pôsobiť výhradne dominantne. Práve naopak, môžu byť presne tým minimalistickým doplnkom, ktorý vám doma chýba. Poradíme vám, ako vybrať obrazy do domácnosti.

Ako vybrať obrazy do domácnosti

Čo sa týka vyberania obrazov do domácnosti, azda najzákladnejším pravidlom je, že fantázii sa medze nekladú. Pri ich výbere sa preto riaďte najmä prvotnými pocitmi a dojmami. Berte do úvahy predovšetkým prvý dojem, ktorý na vás dané obrazy urobia – či už v kamennom obchode, alebo pri prehliadaní internetových ponúk.

Samozrejme, na zreteľ by ste mali brať aj skutočnosť, do akej miestnosti bude daný obraz určený. No a nemej dôležitý faktorom sú aj rozmery stien, resp. obrazov. Vezmime to preto pekne poporiadku.

Zdroj obrázka: Kovtun Anastasiia / Shutterstock.com

Do akej miestnosti bude obraz určený?

Je logické, že abstraktné obrazy, prípadne iné umelecké diela, pravdepodobne nebudete dávať do izieb vašim malým deťom. A rovnako tak platí, že si do kuchyne či do obývačky nedáte pestrofarebné maľby na podporu detského vnímania. Aké obrazy sa teda hodia do jednotlivých miestností?

  • Detská izba – aby ste v deťoch rozvíjali fantáziu, predstavivosť a cit pre umenie, mali by ste im do izby umiestniť pestrofarebné obrazy. Dobrou voľbou sú aj obrazy s prírodnými motívmi, napríklad so zvieratami. Ak by ste chceli obrazmi priamo podnecovať deti k umeleckej tvorbe, môžete dať na stenu ich zarámované kresby a tvoriť tak nekončiacu sa kompozíciu.
  • Spálňa – miestnosť ako stvorená na rodinné fotografie a upokojujúce prírodné motívy. Umiestniť ich môžete či už ponad posteľ, alebo oproti nej. Pohľadom na ne sa vám bude každý večer príjemne ukladať do postele.
  • Kuchyňa – v tomto prípade voľte buď abstraktné motívy, alebo obrazy, ktoré budú podnecovať chuť do jedla – napríklad ovocie či káva.
  • Obývačka – čo sa týka obrazov, holé steny obývačiek ich zvyknú poňať spravidla najviac. Veď už len ponad takú sedačku sa minimálne jeden veľký obraz, prípadne kompozícia menších kúskov, doslova pýta. Každopádne, v tomto prípade môžete voliť medzi prírodnými, abstraktnými aj rýdzo umeleckými motívmi. Hlavné je, aby sa vám daný obraz páčil a aby na vás pôsobil príjemne a nerušivo.

Náš tip: Skvelou voľbou do obývačky sú obrazy Leonardo da Vinci. Diela s rukopisom tohto velikána si viete zaobstarať napríklad prostredníctvom portálu Biano, ktorý vám ukáže ponuky hneď niekoľkých overených e-shopov. Na základe rôznych parametrov si viete produkty následne vyfiltrovať, a rýchlo a jednoducho tak nájsť presne taký obraz, ktorý perfektne zapasuje do vášho interiéru.

obraz-na-platne-dama-s-hranostajom-leonardo-da-vinci

Zdroj obrázka: Biano.sk

Aké rozmery sú pre obraz ideálne?

Zlatým pravidlom je, že na veľké steny patria veľké obrazy, prípadne kompozície viacerých menších obrazov, a na malé steny zase malé obrazy. Kto ale určuje, čo je malé a čo veľké? Opäť sa teda vraciame k tomu, čo sme spomínali o čosi vyššie, že fantázii sa medze nekladú.

Keď však ide o konkrétne čísla, pomôckou vám môžu byť nasledovné odporúčania:

  • keď plánujete umiestniť obraz nad posteľ, sedačku či iný nábytok, riaďte sa pravidlom, že šírka obrazu by nemala byť viac ako 75 % šírky nábytku, nad ktorým bude obraz visieť.
  • keď plánujete umiestniť obraz na „holú“ stenu, riaďte sa pravidlom, že šírka obrazu by nemala byť viac ako 3/8 šírky steny, na ktorej bude obraz visieť.

Tak, teraz už zvládnete výber obrazu do vašej domácnosti „ľavou zadnou“.

(Zdroj: ML; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*