Ako sa stať víťazom vo svojom obľúbenom športe?

Bratislava, Admin – Šport je viac než len zábava a hry. Prostredníctvom týchto činností sa dostáva človek do prostredia, v ktorom uspokojuje svoje špecifické potreby. Patrí sem adrenalín, zdravá súťaživosť, chuť vyhrať a byť lepší ako ostatní. Ani tieto ciele sa však nedajú dosiahnuť bez tvrdej práce a zodpovedného prístupu.

Najlepším spôsobom, ako vypestovať v človeku dobrého športovca, je začať na ňom pracovať už od útleho detstva. A práve mladý vek je veľkým rizikom aj pre tých najskúsenejších trénerov, ktorí sa snažia z týchto ľudí niečo vychovať. Na základe získaných vlastností si potom ostatní môžu oveľa ľahšie tipovať víťaza zápasu, pretože tieto parametre pri jeho určovaní rozhodujú tiež.

Čo by sa mali mladí športovci naučiť?
Vzdelávací prínos športu mladých ľudí spočíva v tom, že sa musia naučiť profitovať z výhry ale aj z prehry. Tak to funguje aj v bežnom živote, nikdy nejdeme na 100 % s tým, že vieme, čo robíme.

Víťazstvo nie je to jediné a všetko
Ak si budeme myslieť, že výhra a víťazstvo spočíva len v porážke súpera, veľa toho v živote nedosiahneme a platí to aj v športe. Samozrejme, že cieľ to je, ale nie jediný. Malo by to byť aj potešenie z konkurencie a možnosť vďaka nej rozvíjať svoje schopnosti a postoje.

Prehra neznamená koniec
Rovnaký prípad. Tu sú ale výsledné emócie väčšinou negatívne. Prípadná prehra však neznamená, že ste odsúdení na neúspech, naopak. Posúva vás to ďalej a môžete sa z chybných krokov poučiť. Nikdy by ste to ale nemali brať striktne ako osobnú hodnotu, ktorá prehrou v konkrétnom športe stráca na vašom význame.

Ani úspech ani zlyhanie nie sú závislé na výsledku súťaže alebo na vyhratom zápase. Víťazstvo a výhra áno, no úspech a zlyhanie nie. Tak na to myslite.

(Zdroj: ML PR; Foto: Shutterstock; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*