Ako môže vyzerať moderná detská izba pre chlapcov

BRATISLAVA/ADMIN – Deti by sa mali vo svojej detskej izbe cítiť maximálne príjemne. Je to ich kráľovstvo, ktoré vymedzuje ich osobný priestor. Moderná izba pre chlapcov by tak mala sledovať najnovšie trendy a tiež dbať na osobnosť chlapca. K tomu vám pomôže napríklad zariadenie v duchu jeho obľúbeného športu alebo aktivity, ktorej sa venuje. Čo ešte treba zohľadniť? Povieme si v našom článku.

Zohľadnite vek chlapca

Vek je najdôležitejším faktorom pri výbere dizajnu modernej detskej izby. Je predsa prirodzené, že izba dvojročného chlapca sa bude výrazne líšiť od izby pre teenegera. Preto ešte predtým ako sa pustíte do práce a zavoláte si firmu na vypratávanie bytov, je dobrým nápadom mať plán zohľadňujúci vek chlapca.

Samozrejme, nech už je chlapec v akomkoľvek veku, na prvom mieste je jeho bezpečnosť. V tomto smere napríklad výrobca dreveného nábytku Ami nábytok odporúča dbať na kvalitu materiálov v detskej izbe.

Tip

Pri malých chlapcoch dbajte aj na zaoblené rohy nábytku a vyberajte radšej nízku posteľ. Napríklad posteľ v tvare domčeka. Rovnako prispôsobte výšku stola a stoličiek úmerne veľkosti chlapca. Polica s hračkami by mala byť na úrovni jeho rúk, aby ich ľahko dosiahol.

Vekové kategórie

Pripravili sme pre vás jednoduchú predstavu o tom, ako pri výbere nábytku a zariaďovaní chlapčenskej izby zohľadniť vek.

  • 1-3 rokov – najdôležitejší je pocit pohodlia a bezpečia. Chlapec v tomto veku ešte zatiaľ nemá jasne utvorené záujmy, preto izba nemusí byť vyzdobená žiadnym konkrétnym predmetom. Mali by v nej byť chlapcove obľúbené hračky, pohodlná postieľka a dostatok priestoru na hranie (silný a mäkký koberec).
  • 3-6 rokov – v tomto veku dieťa začína prejavovať svoju osobnosť. Je mimoriadne zvedavé, aktívne a má mnoho záujmov. Preto pokiaľ to priestor v miestnosti umožňuje, môžete do nej nainštalovať napríklad nejaké gymnastické zariadenie (švédska stena, lano, hojdačka…). Rovnako nezabudnite vytvoriť podmienky pre kreslenie a modelovanie.
  • 7-10 rokov – ide o prechodný vek dieťaťa. Chlapec stále veľmi rád trávi voľný čas pri hrách a ďalších obľúbených činnostiach, avšak zároveň má už aj určité povinnosti. Patria k nim najmä domáce úlohy. Preto je dôležité zónu na hranie jasne oddeliť od zóny na školské povinnosti. Inak môže dochádzať k neustálemu rozptyľovaniu.
  • 10-13 rokov – v tomto veku má už takmer každý chlapec svoju obľúbenú postavu (z filmu, športovca, komiksového hrdinu…), ktorú môžete šikovne využiť pri návrhu detskej izby. Ale zase to nepreháňajte, chlapec sa z postavy môže rýchlo unaviť a prestať o ňu javiť záujem. Môžete napríklad umiestniť tematický obrázok na jednu stranu steny (špeciálna tapeta…) a do interiéru pridať 2-3 objekty štylizované na túto tému. Pokiaľ sa chlapcove záujmy zmenia, bude ich možné jednoducho nahradiť.
  • Puberta – obdobie rýchleho rastu a formovania tela. Dôležitou súčasťou chlapčenskej izby v tomto veku by mal byť ergonomický stôl, výškovo nastaviteľná stolička a posteľ s kvalitným matracom. Nezabudnite tiež zvážiť chlapcove vlastné želania. Možno bude musieť byť väčšina miestnosti vybavená športovou časťou, alebo jej dôležitú súčasť bude tvoriť kútik pre záľuby chlapca.

Zariadenie modernej chlapčenskej izby

Ako prvé vždy udrie do očí stena. Avšak pamätajte, že aj keď má chlapec nejakú obľúbenú farbu, ešte to nemusí znamenať, že bude zdobiť všetky štyri steny. Uprednostnite radšej náter na jednej strane, 3D tapetu s obľúbeným motívom alebo nejaké zaujímavé nálepky na stenu.

Je tiež dobrým nápadom kúpiť tapetu s motívom maľovanky, ktorú si váš chlapec môže vyfarbiť podľa vlastnej fantázie. Nezabudnite ho ale poučiť, aby kreslil len tam kde môže a nie aj mimo tapety.

Tip

V súčasnosti je moderným trendom, že si dieťa môže maľovať alebo písať na stenu. Ideálna je na to špeciálna farba, ktorá akoby vytvorila povrch tabule. Rovnako je tu možnosť zakúpenia fólie s takýmto povrchom, prípadne väčšiu detskú tabuľu, ktorú zavesíte na stenu.

Nábytok

Hlavnou zásadou v tomto smere je fakt, aby samotné usporiadanie nábytku bolo podriadené potrebám chlapca. Tie sa samozrejme počas jeho vývoja budú meniť. Preto je tiež rovnako dôležité zvážiť, či budete zariaďovať izbu dlhodobo. Alebo o 2-3 roky opäť zmeníte celé zariadenie, aby bolo prispôsobené na vek chlapca.

Ďalším dôležitým faktorom je stanovenie si finančného limitu. Pochopiteľne, ak v tomto smere pre vás neexistujú žiadne hranice, je najideálnejšie vytvoriť izbu pre chlapca čo možno najviac podľa jeho predstáv a podľa toho čo má rád. Či už je to nejaký druh športu alebo nejaká záľuba. Napríklad vám nič nebráni tomu, urobiť z chlapčenskej izby pirátsku skrýšu pokladov, alebo svet formuly F1.

Rovnako nábytok na mieru nie je zlým nápadom. Napríklad ak sa detská izba nachádza v podkroví alebo je jej súčasťou nejaký výklenok, skrine na mieru sú ideálnou voľbou na vhodné úložné priestory. Zároveň nimi dosiahnete estetickosť a dojem opticky väčšieho priestoru. Týmto spôsobom môžete tiež zabrániť vyčnievajúcim a príliš ostrým rohom.

V ponuke na trhu s nábytkom však nájdete aj veľa originálnych a zaujímavých nábytkových zostáv. Záleží len od vašej fantázie a vkusu chlapca, aby sa jeho izba pretvorila na výnimočné miesto na hranie, odpočinok a aj jeho školské povinnosti. Pamätajte ale, že umiestnenie postele býva základom, od ktorého sa potom odvíja zariadenie zvyšku izby.

Postele vôbec znamenajú možnosť tej najväčšej kreativity. Dostanete ich v zaujímavých tvaroch, či dokonca v replikách rôznych áut alebo raketoplánov. Prípadne môžete siahnuť aj po poschodovej posteli, ktorá príde vhod, keď budú chcieť u vás prespať jeho kamaráti.

Vedeli ste, že…

… súčasťou detskej postele môže byť napríklad aj šmykľavka alebo detská preliezka? Rovnako aj písací stolík môžete skombinovať s ďalším druhom nábytku.

Dekorácie a drobné zariadenie

Začať treba ako sa vraví, od podlahy. U chlapcov je to stále jednoduché. Ako v minulosti, tak aj teraz, je veľmi obľúbený koberec s motívom automobilovej dráhy. Niektorí chlapci tiež ocenia možnosť lezeckej steny v detskej izbe. Samozrejme, nemusí ísť o veľké rozmery, stačí ten pocit, že ju tam majú. Zaujímavým nápadom je aj hojdacia sieť, či sedací vak v tvare futbalovej lopty.

Moderným trendom sú aj svetlé farby do detskej izby, ktoré ju nielenže opticky zväčšia, ale prispejú aj k dobrej nálade. Kreatívnym riešením v tomto smere je výber rôznofarebných políc a úložných boxov. Cez farbu tak môžete hravým spôsobom vniesť do chlapčenskej izby aj organizáciu – hračky v modrej debničke, školské potreby v červenej…

Abstraktné maľby a rukou nakreslené skeče zase potešia teenegerov. Tie patria v súčasnosti k topke bytových dekorácií u tejto vekovej skupiny. Abstraktný obraz v obľúbených farbách totiž podnecuje fantáziu a tiež pôsobí veľmi moderne.

Geometrické a kontrastné vzory sú ďalším moderným trendom. Tie môžete začleniť napríklad do posteľných obliečok, vankúšov, alebo do ručne vyrobených odkladacích košov.

Rada na záver

Pamätajte aj na úložný priestor, kde si môže chlapec vystaviť svoje zberateľské kúsky. Väčšina chlapcov niečo zbiera a tak im príde veľmi vhod takéto miestečko, ktoré môžu vystaviť na obdiv návšteve. Otvorené poličky alebo vrch komody sú na to ako stvorené.

Rovnako akoby zašlá meď, kov a rôzne kožené detaily na nábytku, pôsobia v modernej detskej izbe pre chlapca veľmi sofistikovane a moderným dojmom.

(Zdroj: RM; Foto: Archív agentúry)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*