Ako mať čistú vodu v jazierku?

Jazierko treba cistit od rias.

BRATISLAVA/ADMIN – Ak si plánujete na záhrade vybudovať jazierko a predstavujete si, akú krásnu priezračnú vodu v ňom budete mať, mali by ste vedieť, že starostlivosť o jazierko je prakticky celoročná záležitosť, pri ktorej je dôležité dobré načasovanie po zime. Je tu totižto jeden problém, ktorému sa s určitosťou nevyhnete.

Zelená voda nemusí nutne znamenať sinice

Tým problémom sú riasy. Tie sú síce nevyhnutné pre život na Zemi, ale riasy v jazierku vedia majiteľov týchto jazierok skutočne potrápiť. V jazierkach sa môžete stretnúť buď s vláknitou dlhou riasou, alebo s takzvanou zelenou vodou, jednobunkovou riasou. Pripisovali ste zelenú vodu vo vašom jazierku výskytu siníc? Nemusí to tak byť.

Najlepšie to rozpoznáte tak, že do priehľadnej fľaše naberiete vodu z jazierka, ktorú potom necháte zhruba polhodinu stáť. Ak ide o sinice, po takejto dobe by sa na hladine vytvorila svetlozelená vrstva, ale pod ňou by bola číra voda. V prípade, že ide o jednobunkovú riasu, voda ostane zakalená v celom objeme.

Prirodzene bez rias? Utópia

Ako sa však rias v jazierku zbaviť? Ak vám bude niekto tvrdiť, že jazierko môže byť prirodzene bez rias, nemá pravdu. Bez jazierkovej chémie čistú vodu vo vašom jazierku mať nebudete.

Včasná filtrácia po zime, ktorá je správne nastavená podľa objemu vody a množstva rýb v jazierku,  dokáže transparentnosť vody zlepšiť už v priebehu niekoľkých dní. Nábeh filtrácie urýchli použitie štartovacích baktérií. Myslite nato po každej zime, keďže od správne „naštartovanej“ filtrácie sa potom odvíja celá sezóna.

Pomôže dobrá filtrácia aj proti vláknitým riasam? Odpoveď je nie. Môžete vhodnou filtráciu znížiť obsah živín pre vláknité riasy, ale tým sa ich nezbavíte, len zmeníte ich druhovú skladbu.

Ani vhodnou skladbou vodných rastlín nedokážete v otvorenom ekosystéme akým je jazierko, zamedziť rastu vláknitých rias. Toto je ťažké spraviť aj v akváriách, v jazierkach je to prakticky nemožné. Úspešne sa vláknitých rias zbavíte jedine špeciálnymi prípravkami.

(Zdroj: ML; Foto: Zhukov Oleg / Shutterstock.com; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*