Zimný festival jedla obohatila reštaurácia Green Buddha

Bratislava, Admin – Piaty ročník výnimočnej gastronomickej udalosti má v ponuke ďalšiu reštauráciu a to thajskú – Green Buddha.

Reštaurácia Green Buddha dostala svoj názov podľa farby historického domu, v ktorom sa nachádza, čiže zelená. Zelenými ornamentmi boli totiž pomaľované steny jednej z najdôležitejších miestností tohto domu, a preto mu hovorili Grünstübelhaus.

Kuchárka Richaeta Podobny

Výhodou je, že sídli priamo v centre mesta a samotný dom patrí medzi historicky najvýznamnejšie staré budovy. Logo Green Buddha vytvárajú listy starodávneho stromu Bódhi Tree. Práve pod týmto stromom vraj Buddha meditoval, kým dosiahol osvietenia. Listy stromu majú tvar srdca.

Kuchári: Richaeta Podobny a John Patrick Pletado

A práve so srdcom sa snaží robiť celý personál reštaurácie svoju prácu tak, aby návštevník zažil dokonalé chvíle v Green Buddha. Thajská kuchyňa je bezpochyby jedna z najlepších, najchutnejších a zároveň najzdravších na svete. Obklopia vás tu zaujímavé vône najrôznejších jedál z našej ponuky.
Zeleno dekorovaná sieň, ktorá dala objektu meno, sa zrejme používala ako hostinská miestnosť, predávalo sa v nej víno z mestskej úrody. Veľkú sieň mesto občas prenajímalo na zasadania župe, inokedy sa tam konali divadelné predstavenia. Budovu viackrát prestavali majitelia a na jeho fasádu na prvom poschodí pridali dlhý balkón. Obnovený dom na začiatku 20. storočia istý čas obýval gróf Pálffy.

Hostí Zimného festivalu jedla obslúžil Jozef Brablik (v strede)

Festivalové menu pozostáva z troch jedál:
• Naše ikonické jedlo – charakterizujúce danú reštauráciu
• Chute regiónov – s dôrazom na použitie lokálnych a sezónnych surovín
• Kuchárova voľba – výnimočné jedlo mimo bežnej ponuky

1. Naše ikonické jedlo
TOM YAM GAI – Klasická thajská ostro-kyslá polievka s kuracím mäsom a hubami

2. Chute regiónov

PHAD THAI GAI – Pýcha Thajska, prudko opečené ryžové rezance s domácou tamarind omáčkou, tofu a hubami

3. Kuchárova voľba
GLUAY BUAT CHI – Pošírovaný banán v sladko-slanej kokosovej omáčke, podávaný s perlovým ságo a vanilkovou zmrzlinou

Thajská kuchyňa patrí medzi najzdravšie, najpestrejšie a najchutnejšie. Tradičným thajským pokrmom je samozrejme ryža ale jej existuje veľa druhov Najbežnejším typom je ryža khao, rozšírená je lepkavá ryža a najkvalitnejším typom je jasmínová ryža. Thajská kuchyňa je preslávená predovšetkým svojou ostrou a korenistou chuťou.

Majster thajskej kuchyne Pond Sutthisak Suddaung

Najpoužívanejšou surovinou je chilli, cesnak a tiež kari korenie. Stretnúť sa môžete aj s kokosovým mliekom, arašidmi a najrôznejšími, vždy čerstvými bylinkami. Medzi špeciality thajskej kuchyne patria polievky, ryžové cestoviny s masom alebo rybou a samozrejme miešaná zelenina pripravená na typickej panvici Wok.

A ako nám za redakciu chutili jedlá?

TOM YAM GAI – Klasická thajská ostro-kyslá polievka s kuracím mäsom a hubami bola pre nás veľmi silne pálivá. Obluhujúci čašník nám však priniesol kokosové mlieko, s ktorým sme si ju dochutili a tým aj podstatne zjemnili.

PHAD THAI GAI – Pýcha Thajska, prudko opečené ryžové rezance s domácou tamarind omáčkou, tofu a hubami chutili znamenite a dokonale nás zasýtili.

GLUAY BUAT CHI – Pošírovaný banán v sladko-slanej kokosovej omáčke, podávaný s perlovým ságo a vanilkovou zmrzlinou. Môžeme len povedať, že toto bola správna kuchárova voľba a aj keď sme už boli z predchádzajúceho jedla zasýtení, tomuto sme nemohli odolať. Bolo to vynikajúce.

Zimný festival jedla je jedinečnou príležitosťou ochutnať úplne netradičné jedlá za skvelé ceny. Bližšie info nájdete na www.zimnyfestivaljedla.sk .

(Zdroj: Z podkladov pripravila Valéria Nagyová, Foto: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*