Vyznanie lásky nielen na papieri

Bratislava, Admin – „Najúprimnejší a najslobodnejší produkt ľudskej mysle a srdca je ľúbostný list,“ napísal Mark Twain. Ktovie, či medzi ne môžeme zaradiť aj valentínske smsky, maily a správy na chate, ktoré si posielame dnes. Napriek tomu, že nie sú na papieri, azda áno. Ľúbostná korešpondencia však naprieč dejinami zaplnila tisícky strán listov. Verše a vyznania písali obyčajní ľudia aj géniovia z najrôznejších odvetví. Dejiny sú ich plné.

Kým však niektoré preskúmame, pozrime sa na samotného svätého Valentína a na jeho príbeh. Valentín bol urodzený Riman, ktorý sa v treťom storočí nášho letopočtu stal katolíckym biskupom v meste Terni. Podľa legendy tajne sobášil rímskych vojakov s ich vyvolenými dámami. Cisár Claudius II. svojmu vojsku totiž zakazoval ženiť sa. Zrejme sa bál, že by vojaci nechceli odchádzať od rodín do boja. Práve tajné sobáše vraj Valentínovi neskôr dopomohli k tomu, že sa stal patrónom zamilovaných.

Najstaršie ľúbostné listy

Prvá ľúbostná korešpondencia, ktorá sa dostala na verejnosť a nielen do rúk zamilovaného páru pochádza z 12-teho storočia. Slávny francúzsky filozof Pierre Abélard si dopisoval so svojou žiačkou, o 22 rokov mladšou Heloisou, s ktorou sa do seba zamilovali a Heloisa otehotnela. Keď to zistil jej strýko Fulbert, ktorý dievčinu vychovával, rozhneval sa, poslal za Pierrom násilnú bandu a nechal ho vykastrovať. Zmrzačený Abélard odišiel do kláštora Saint-Denis, Heloisa sa stala predstavenou kláštora v Notre-Dame d’Argenteuil. Hoci sa dvojica medzitým stihla zosobášiť, po zvyšok života žili oddelene, často si však písali listy.

Zamilovaní monarchovia

Ľúbostné listy písali filozofi, básnici aj panovníci. „Moja milá a priateľka, seba aj svoje srdce vkladám do vašich rúk,“ napísal britský panovník Henrich VIII. jednej zo svojich šiestich manželiek, Anne Boleynovej ešte v roku 1524. Sviatok zamilovaných sa však rozšíril až v 17-tom storočí. Páry si posielali zamilované odkazy, často vo veršoch a drobné darčeky. Napoleona Bonaparteho nepreslávili iba jeho bojové výpravy, ale aj listy, ktoré písal svojej drahej Jozefíne. „Ak ma už neľúbiš, nemám čo robiť na tejto zemi,“ písal cisár z bojiska.

Láska umelcov

Lásku v listoch vyznávali aj veľkí skladatelia. Geniálny Ludwig van Beethoven sa síce nikdy neoženil, ľúbostných listov však písal veľa. Dodnes sa ale nevie, komu ich posielal. Oslovenie v korešpondencii, ktorá sa našla je „Nesmrteľná milovaná“.  „Moje myšlienky smerujú k tebe, moja večná láska. Môžem žiť buď naplno s tebou, alebo vôbec,“ prisahal svoju lásku neznámej žene skvelý skladateľ.

Autormi najslávnejších odkazov plných lásky sú častejšie muži, než ženy. Výnimkou však je kontroverzná mexická maliarka Frida Kahlo. S manželom Diegom Riverom mali búrlivý vzťah plný románikov oboch manželov. Frida však Diega milovala aj napriek tomu, že ju podviedol s jej sestrou a písala mu desiatky romantických listov: „Nič sa nedá porovnať s tvojimi rukami, nič nie je ako zelené zlato tvojich očí. Moje telo ťa je plné na celé dni a dni. Si zrkadlo noci.“

Moderná romantika

Dnes už takéto ľúbostné listy píše naozaj len veľmi málo ľudí. Ak by ste chceli svojho miláčika na sviatok zamilovaných romanticky prekvapiť, no verše nie sú vaša silná stránka, nezúfajte. Kreativita sa môže prejaviť aj inak. Ako „valentínka“ vám poslúži napríklad aj fľaša, na ktorú napíšete svoj odkaz. Siahnite v tento slávnostný deň po kvalitnom sekte, ktorým poviete všetko, čo cítite. Hubert Grand má pre vás navyše pripravenú valentínsku edíciu, ktorú kúpite aj s fixkou. Ňou môžete vyznanie napísať priamo na fľašu. A ak vás nekopne múza, pokojne sa inšpirujte ľúbostnými listami slávnych aj vy a vyznajte svojej láske city tak, ako ešte nikdy.

Luxusný Hubert Grand Blanc

Lahodný sekt zlatej farby ukrytý v elegantnej fľaši rovnakej farby prináša jedinečný chuťový zážitok. Jeho špecifická chuť sa vyznačuje ovocným a citrusovým závanom. Celkovú chuť podčiarkuje dlhotrvajúce perlenie. Perfektne sa hodí k zrejúcim syrom alebo údenému hydinovému mäsu.

Hriešne lahodný Hubert Grand rosé

Tento obľúbený sekt vás uchváti svojou škoricovou vôňou a plnou zamatovou chuťou. Výborne sa hodí k ľahkým cestovinovým alebo mäsitým jedlám. Vášnivá ružová farba perfektne doplní váš valentínsky večer.

Výnimočný Hubert Grand Zero Dosage

Odvážna plná chuť Hubert Grand Zero Dosage je ideálnou voľbou pre naladenie šteklivej atmosféry. Biele šumivé víno typickej zlatistej farby sektov Hubert bude tou správnou bodkou za dokonalým večerom. Navyše, poteší všetkých, ktorí si strážia svoj prísun kalórií.  Do sektu sa nepridáva dozážny likér, čím vzniká tzv. „sekt nature brut“, alebo „zero dosage“.

(Zdroj: Marta Turóciová, Seesame; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*