Svätomartinské vína

Admin, 23.10.2012 - Už po ôsmykrát sa budú tento rok 11. novembra slávnostne otvárať prvé fľaše Svätomartinských vín. Ich obľuba z roka na rok stúpa a spolu s ňou sa zvyšuje aj počet  vinárov, ktorí majú záujem vyrábať a predávať vína s logom Svätomartinské.

Svätomartinské vína sú prvé vína nového ročníka. Sú to vína  svieže a s primárnou ovocnou aromatikou , ktoré síce zreli len niekoľko týždňov, ale za ten čas  už stihli získať svoj osobitý charakter. Ľudia sa naučili vnímať Svätomartinské vína ako kvalitné vína z Českej republiky a zároveň  prvú možnosť zoznámenia sa s novým ročníkom. V posledných rokoch si práve   príjemným pitím sviežich Svätomartinských vín  mnohí spotrebitelia nachádzajú cestu k moravským a českým vínam.

Značku “Svätomartinské” môžu niesť vína vyrábané z odrôd Müller Thurgau, Veltlínske červené skoré a Muškát moravský (biele vína) a Modrý Portugal a Svätovavrinecké (červené a ružové vína) s pôvodom hrozna v Českej republike. Tieto odrody boli pre značku Svatomartinského vybrané preto, lebo  dozrievajú skôr, a ponúkajú tak včas potrebnú vysokú kvalitu hrozna. Medzi Svätomartinskými vínami nájdeme ako vína z jedinej odrody, tak aj cuvée, čo je víno vyrobené z viacerých odrôd.

Svätomartinské víno ale zďaleka nie každé víno daných odrôd, ktoré dokážu vinári vyrobiť pred 11. novembrom. Svätomartinské vína najprv prechádzajú kontrolou nezávislej komisie, ktorá posúdi, či kvalita vín zodpovedá prísnym požiadavkám.
Prvé otváranie fliaš nového „“Svätomartinského“ sa uskutoční ako každý rok na Martina, teda 11. novembra o 11. hodine na slávnostných akciách v Čechách, na Morave,  a aj na Slovensku, vo vinotékach a reštauráciách a čoraz častejšie aj v domácnostiach.

(mg)

Svätomartinské ružové – r.2012

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*