Slávny slovenský patent na svete oslavuje svoje 111. výročie

Bratislava, Admin – Najstaršia patentovo chránená borovička JUNIPERUS je rýdzo slovenský vynález. Ako uvádza Československá obchodná a živnostenská komora vo svojej publikácii Trh československý (str. 506), tak „Prvá slovenská borovičková a likérová továrňa, úč. spol., dnes OLD HEROLD Trenčín, bola založená v roku 1905 a okrem ovocných štiav a vín hneď od počiatku prebrala pod krídla v celom hornom Uhorsku už vtedy známu borovičku JUNIPERUS.“ Spoločnosť Old Herold, s.r.o. Trenčín svojim výrobným programom nadväzuje na trenčiansku bohatú liehovarnícku tradíciu s koreňmi, siahajúcimi do konca 19. storočia.  Po opakovaných reorganizáciách bola v roku 1970 spoločnosť premenovaná na Slovlik, š.p. V roku 1990 odčlenením od podniku Slovlik, š.p. vznikol štátny podnik Old Herold Ferm, ktorý bol v roku 1992 transformovaný na akciovú spoločnosť a reorganizačnou zmenou bola v roku 1998 zriadená Old Herold, s.r.o.

Old Herold IMG_4701

„Borovička JUNIPERUS oslavuje tento rok svoje 111. výročie. Je nepretržite pálená v Trenčíne od roku 1905 a bola patentovo registrovaná a chránená pod číslom  12.594/66-01/14 na Medzinárodnom úrade pre vynálezy a patenty v Ženeve vo Švajčiarsku,“  – uviedol na tlačovej konferencii Ing. Martin Spurný, generálny riaditeľ OLD HEROLD s.r.o.  (na obr. č. 2 a č. 4).

OLd Herold IMG_4714

Pravá borovička je iba z borievok pálená

„Niektorí sa mylne domnievajú, že borovička sa vyrába z ihličia borovice, no jej základom je destilát z plodov borievky obyčajnej (Juniperus communis L.).  JUNIPERUS borovičku vyrábame z plodov Juniperus communis a Juniperus oxycedrus v Trenčíne, nepretržite od roku 1905. Výroba a receptúra najstaršej patentovo chránenej JUNIPERUS Borovičky sa dodnes nezmenila, čo len potvrdzuje jej výnimočnosť,“ – tvrdí Ing. Ľubica Mutňanová, vedúca výroby.

Tlačová konferencia sa konala v priestoroch bratislavského hotela SHERATON v dobrej nálade, prítomní hostia mali možnosť  ochutnať borovičku JUNIPER aj vo forme “long drinku”.  Lídri spoločnosti poskytli mnohé zaujímavé informácie o výrobe svojich produktov, početných oceneniach získaných na rôznych zahraničných súťažiach, aktuálne údaje o pozitívnych výsledkoch na slovenskom trhu a  o náraste exportu produktov spoločnosti do susedných krajín.

Old Herold IMG_4709

Výnimočná pre výnimočných

Obchodný riaditeľ Július Prekop oznamuje, že „JUNIPERUS je oficiálnym trúnkom Slovenského predsedníctva EÚ. Pri tejto príležitosti bola vyrobená limitovaná edícia „predsedníckej JUNIPERUS-ky“ v 0,1 l balení, ktorú môžu zákazníci získať zdarma pri zakúpení 0,7 l  JUNIPERUS Borovičky v sieti predajní Starý Otec.“

OLD HEROLD IMG_4716

Najslávnejší slovenský patent na svete bude chrániť Spolok!

„Dnes, pri príležitosti 111. výročia JUNIPERUS-ky som opäť tu, aby som všetkým milým ľuďom na Slovensku pripomenul, že celosvetovo najslávnejší slovenský patent – JUNIPERUS borovička pochádza práve od nás, z Trenčína. Na ochranu tohto vzácneho trúnku zakladáme Spolok ochrancov najslávnejšieho slovenského patentu, ktorého zakladajúcim členom sa môžete stať aj Vy, priamo na ustanovujúcej schôdzi spojenej s tlačovou konferenciou“ – povedal novinárom na tlačovej konferencii Ernest Berlanský, predseda Spolku ochrancov najslávnejšieho slovenského patentu (na obr. č. 5).  

(Zdroj: Natália Ambrosová, OLD HEROLD, Katarína Javorská, PR consultant, Foto: Eugen Nagy)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*