Rozhoduje cena pri hydinových výrobkoch pred kvalitou?

Bratislava, Admin – Hydinové mäsové výrobky sa vyrábajú už niekoľko desiatok rokov. Pred niekoľkými rokmi boli tieto výrobky doménou iba spracovateľov hydiny. Hydinári majú k dispozícii kvalitnú surovinu a najmä vedia posúdiť jej kvalitatívne parametre. V dnešnej dobe je už ale situácia diametrálne odlišná. V súčasnosti už viac ako 50 % hydinových mäsových výrobkov na pultoch obchodných reťazcov ponúkajú spracovatelia červeného mäsa, ktorí nemajú vlastnú hydinovú surovinu, nemajú skúsenosti so spracovaním hydinového mäsa, a preto ani nevedia posúdiť kvalitu nimi používanej hydinovej suroviny.

Podiel domácich spracovateľov hydiny na ponuke slovenských hydinových mäsových výrobkov v roku 2014 medziročne poklesol z 54,5 % na 43,9 %. Hlavným dôvodom tohto stavu je, že spracovatelia červeného mäsa ponúkajú obchodným reťazcom hydinové mäsové výrobky za veľmi nízke ceny a obchodné reťazce vyraďujú z ponuky kvalitné hydinové mäsové výrobky od spracovateľov hydiny a nahrádzajú ich lacnými hydinovými výrobkami od spracovateľov červeného mäsa.
Spracovatelia hydiny používajú do svojich hydinových mäsových výrobkov iba tú najkvalitnejšiu mäsovú surovinu vyrábanú nízkym tlakom, ktorej štruktúra je podobná mletému mäsu a neobsahuje žiadne kosti.
Spracovatelia červeného mäsa používajú do hydinových mäsových výrobkov najlacnejšie nakupované hydinové mechanicky separované mäso prevažne zo zahraničia vyrábané vysokým tlakom, ktoré obsahuje vysoký podiel kostných častíc a je nižšej kvality.
Rovnako podiel hydinového mäsa je u spracovateľov hydiny v hydinových mäsových výrobkoch podstatne vyšší ako u hydinových mäsových výrobkov od spracovateľov červeného mäsa.
A čo hydinové párky? Pokiaľ pred niekoľkými rokmi boli na pultoch obchodných reťazcov iba hydinové párky od slovenských spracovateľov hydiny, dnes ich tam bude spotrebiteľ iba ťažko hľadať. Dôvodom je, že dnes spracovatelia červeného mäsa ponúkajú hydinové párky za polovičné ceny ako spracovatelia hydiny.

 Hydinove parky  IMG_1692

Základné rozdiely medzi hydinovými párkami od spracovateľov hydiny a spracovateľov červeného mäsa:

Spracovatelia hydinového mäsa
-základná surovina – mleté mäso
– neobsahujú žiadne rastlinné bielkoviny
– hustejšia štruktúra
– vysoký obsah živočíšnych bielkovín z kuracieho mäsa a kuracích koží
– vyšší podiel hydinového mäsa

Spracovatelia červeného mäsa
– základná surovina – pasta z mäsa a kostí
– obsahujú rastlinné bielkoviny
– riedka štruktúra
-vysoký obsah zmesi vody a rastlinných bielkovín (sója, hrach, ryža, pšenica)
– nižší podiel hydinového mäsa

Hydina IMG_1613

Veľkým problémom sú v dnešnej dobe výberové konania na dodávanie hydinového mäsa, ale aj hydinových mäsových výrobkov. Hlavným predmetom obstarávaní nie je kvalita výrobkov, ale iba najnižšia cena a pre spracovateľov hydiny sa končia takmer všetky neúspešne. Na to doplatí nakoniec iba spotrebiteľ alebo stravník.
Preto je nevyhnutné, aby spotrebiteľ pri nákupe hydinových mäsových výrobkov zisťoval na obale nielen zloženie výrobku, ale aj názov výrobcu a jeho oválnu značku SK 106 ES (HYZA) a SK 136 ES (HSH). Je dôležité, aby spotrebiteľ uprednostňoval kvalitné hydinové mäsové výrobky od spracovateľov hydiny, na výrobu ktorých sa používa iba kvalitné hydinové mäso a majú podstatne vyššiu nutričnú hodnotu.
O vysokej kvalite a záruke slovenského pôvodu svedčí aj 33 udelených ocenení Značka kvality SK pre hydinové mäsové výrobky od slovenských spracovateľov hydiny, zatiaľčo spracovatelia červeného mäsa u týchto výrobkov nemajú žiadne ocenenie Značky kvality.

(Zdroj: Ľubomír Urban, Únia hydinárov Slovenska, Foto: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*