Môžeme byť hrdí na vyšľachtené odrody Milia a Noria

Bratislava, Admin – Medzi poklady slovenského vinohradníctva patria i vzácne odrody Milia a Noria. Tieto vinné révy boli vyšľachtené špeciálne do podmienok povestného vinárskeho kraja Strekov a hoci k ich znovuobjaveniu došlo len nedávno a nájdeme ich vysadené na sotva troch hektároch zeme, už teraz zbierajú pochvaly na najvyššej úrovni doma i v zahraničí. Pozrime sa im spoločne na koreň.

Mladé vinárstva chrániace tradíciu

ruban_pivnicaNa ich znovuobjavení má veľkú zásluhu ani nie päťročné vinárstvo Château Rúbaň z rovnomennej juhoslovenskej dedinky Rúbaň. To sa okrem výroby tradičných bielych, červených a ružových vín, taktiež hroznovice, rozhodlo venovať aj takmer zabudnutým odrodám. Treba povedať, že vďaka tomuto počinu bol trh s vínom obohatený o zaujímavé a kvalitné rarity. Poďme si ich predstaviť.

Charakteristiky

vinna-revka_rubanMilia a Noria sa pestujú iba na malej ploche, na približne troch hektároch pôdy. Keď sa na ne pozrieme ako na rastliny, zistíme, že tvar a stavba sa na pohľad nijako zvlášť nelíšia od ostatných odrôd. Ich výnimočnosť sa prejavuje až vo finálnom produkte.

Milia a Noria boli podobne (ako ďalšia vzácna strekovská odroda Svoj sen) vyšľachtené na Slovensku. To znamená, že dokážu dozrievať s ohľadom na naše, nie vždy ideálne, klimatické podmienky.

Milia bola vykrížená z Müllera-Thurgau a Tramínu červeného. Možno od nej očakávať charakteristickú jemnú arómu. Je korenistá, extraktívna, s príjemnými jemnými kyselinami.
Noria je zase krížencom Rizlingu rýnskeho a Semillonu. Typická je jej sviežosť a výrazný odrodový charakter. Vysoký obsah kyselín si udržuje veľmi dlho, čo v ideálnych ročníkoch zabezpečuje dozrievanie hrozna do vysokého prívlastku.

Kým vo vôni Milie je bežne citeľné exotické, tropické ovocie, v Norii badať vôňu po broskyniach.

Ideálne kombinácie

korky_rubanSpracovanie týchto odrôd sa taktiež nijako zvlášť nelíši od bežných postupov. Milia i Noria sa spracovávajú reduktívne, s kvasením pri nízkych teplotách, aby sa uchovala aromatika.

Z Milie sa väčšinou robí polosladké víno, preto je vhodné párovať novošľachtenca so sladkými jedlami, dezertmi a ovocnými šalátmi.

Noria, pre spomínaný vyšší obsah kyselín, harmonizuje skôr s jedlom, ktoré sa pripravuje napríklad z rýb alebo výraznejšej zeleniny: petržlenu, paštrnákového pyré.

Degustovanie

Skutočným zážitkom je ochutnávka týchto odrôd priamo na mieste, kde ich príbeh vznikol. Vo vinárstve, ktoré je ich najväčším propagátorom. Takže, ak máte s priateľmi chuť na víkendovú degustáciu, so všetkým, čo k tomu patrí, teda s kvalitným jedlom a ubytovaním, neváhajte a vyberte sa rovno do vinárstva v Rúbani. Ak si chcete otvoriť svoju fľašu v pohodlí domova, stačí sa popozerať, ktorá z partnerských predajní a vinární je vám najbližšie. Zoznam vinoték nájdete webovej stránke vinárstva.

(Zdroj: Mária Halajová; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*