Mladí kuchári a čašníci sa vzdelávajú v pivnom someliérstve

Bratislava, Admin – Témou praktických maturít študentov Súkromnej strednej odbornej školy Gos-SK v Trnave v odboroch kuchár a čašník sa v tomto roku stal program Sedem chutí piva. Budúci profesionáli v gastronómii sa už od novembra minulého roka pod vedením odborníkov zo spoločnosti HEINEKEN Slovensko vzdelávajú v oblasti pivného someliérstva. Zavŕšením spolupráce medzi Súkromnou strednou odbornou školou Gos-SK a HEINEKEN Slovensko budú praktické maturity na začiatku mája tohto roku, kedy študenti dokážu svoje znalosti o pive, jeho rôznorodých chutiach a správnom kombinovaní s jedlom priamo na skúškach dospelosti.

Téma pivného someliérstva je pre odborníkov v gastronómii v súčasnosti ešte stále novinkou. Aj preto zaujal vedenie trnavskej Súkromnej strednej odbornej školy Gos-SK vzdelávací program spoločnosti HEINEKEN Slovensko Sedem chutí piva, ktorý pomáha pivárom aj odborníkom lepšie sa orientovať vo svete pivných chutí. Program zaraďuje chute piva do siedmich základných kategórií podľa ich chuťových profilov od sladkých a ovocných až po tmavé a silné, a zároveň definuje pravidlá párovania piva s jedlom.

Spolupráca Súkromnej strednej odbornej školy Gos-SK so spoločnosťou HEINEKEN Slovensko odštartovala v novembri minulého roku. Jej súčasťou bola prehliadka pivovaru v Hurbanove spojená s prednáškou o umení čapovať a o starostlivosti o pivo na prevádzke, ďalej prezentácia programu Sedem chutí piva obchodným sládkom spoločnosti Karolom Francem, ako aj praktické ukážky kombinovania piva s jedlom pod vedením šéfkuchára Laciho Hornáčka. Generálna riaditeľka školy Janka Hečková hovorí: „Som veľmi rada, že študenti získali hlbšie vedomosti o pive, jeho chuťovej rozmanitosti a o jeho využití v gastronómii. Budúci kuchári aj čašníci budú vedieť odporučiť pivo na základe jeho chuťových kategórií a budú poznať správne kombinácie piva s jedlom. Vďaka týmto vedomostiam prinesú do praxe kvalitnejší servis pre konzumentov, čo je náš spoločný cieľ.“ Vedenie školy sa preto odhodlalo k doposiaľ unikátnemu kroku a program Sedem chutí piva zaradili ako maturitnú tému. „Študenti budú variť jedlá, ktoré ladia s pivom, a čašníci ich budú odporúčať podľa chuťových kategórií. Svoje vedomosti budú môcť predviesť priamo svojim rodičom 5. mája 2015 počas praktických maturít,“ dodala J. Hečková.

Heineken Sedem chutí piva

V rámci prípravy sa študenti oboznámili priamo pri príprave jedál s pravidlami správneho kombinovania s jednotlivými chuťovými profilmi piva. Dnes už vedia, že kľúčom je posúdiť intenzitu chutí, zvoliť správnu techniku prípravy a riadiť sa zlatým pravidlom párovania. To zjednodušene hovorí, že chute piva a jedla sa majú spolu dopĺňať alebo byť naopak v kontraste. „Študenti sami zostavili štvorchodové menu tak, aby ideálne ladilo s jednotlivými pivami. Teraz musia získané vedomosti potvrdiť na maturitách, ktorých úspešné zloženie bude prísľubom do praxe,“ hovorí Monika Kottmanová, Development Manager spoločnosti HEINEKEN Slovensko a dodáva: „Podpora pivnej kultúry na Slovensku je dlhodobým cieľom aktivít našej spoločnosti, a príprava mladých odborníkov v gastronómii je dôležitým krokom na tejto ceste. Veríme, že naša spolupráca so študentmi v Trnave inšpiruje k vzdelávaniu o rôznorodosti piva ďalšie školy, ako aj samotné Horeca prevádzky.“

(Zdroj: Peter Sedláček, AMI Communications Slovakia, Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*