Legenda z Kentucky na Slovensku

Admin, 04.12.2012 - Jedna rodina, jedna receptúra. Už od roku 1795. Inými slovami Jim Beam - najpredávanejší bourbon na svete už od roku 1970. Presne v tomto duchu sa niesla aj prvá návšteva prapravnuka Jima Beama na Slovensku, Freda Noe. Ten zároveň

predstavil aj dve novinky značky: Red Stag a Jim Beam Honey.
Vyše 217 ročná tradícia, štandardy vysokej kvality, ktoré sa dodržiavajú už sedem generácií, či fakt, že Jim Beam sa už od roku 1795 až dodnes vyrába stále rovnakým spôsobom. Aj to sú atribúty, ktoré originálny straight bourbon whisky z Kentucky predurčili na úspech a stala sa 1. najpredávanejším bourbonom na svete. Každú minútu sa na celej zemeguli predá až 129 fliaš tejto americkej legendy. V číslach nezaostáva ani slovenský trh. Pokým za posledných 12 mesiacov poklesol celkový moderný trh s alkoholom o 1,4 %, trh s whisky vzrástol o takmer pätinu, pričom sa mimoriadne darilo aj značke Jim Beam – jej predaj na Slovensku za posledných 12 mesiacov vzrástol viac než o tretinu – 34 %.

Temne zlatistý odtieň, jasné a žiarivé zafarbenie, plná chuť, jemné tóny vanilky a medu sú pre Jim Beam charakteristické už od začiatku. Svetovo najobľúbenejší bourbon sa vyrába z minimálne 51 % kukurice a z čistej pramenitej vody zbavenej železa. Zlatý mok sa stáča do novo vypálených sudov z bieleho amerického dubu. V nich dozrieva viac ako štyri roky v typických niekoľkoposchodových skladiskách – tzv. „rackhouses“. Vďaka tomu získava bourbon Jim Beam unikátne jemnú a charakteristickú chuť, ktorá ho preslávila na celom svete.

Jim Beam však nie je len legendou medzi bourbonmi. Jim Beam je aj tradícia, rodinné dedičstvo a skúsenosti odovzdávané z otca na syna už po dobu siedmych generácií. Po dobu viac ako 217 rokov zasvätili členovia rodiny Beamovcov svoje životy uchovaniu jedinečnej rodinnej tradície: destilácii svetovo najúspešnejšej bourbon whisky z Kentucky. Aj dnes,  po siedmych generáciách, rodinná tradícia pokračuje. V roku 2007 sa na čelo spoločnosti dostáva Frederick „Fred“ Booker Noe, predstaviteľ siedmej generácie rodiny Beamovcov, prapravnuk slávneho Jima Beama. Fred Noe v súčasnosti dohliada nielen na značku Jim Beam, ale taktiež na značky Knob Creek, Booker’s, Basil Hayden’s a Bakers. Sám  tvrdí, že príbeh bourbonu je zároveň exkurziou do novodobej histórie Spojených štátov, nakoľko zahŕňa nielen obdobie prohibície ale aj veľkú hospodársku krízu. Fred Noe na Slovensku zároveň predstavil aj dve novinky značky, s ktorými Jim Beam prichádza na Slovensko: Red Stag a Jim Beam Honey, ktoré predstavujú odvážne a invenčné splynutie chutí klasického bourbonu s netradičnými surovinami.

Red Stag sa vyrába zo štvorročného bourbonu Jim Beam White, ktorý je obohatený o chuť čiernych višní. Medzi klasickými známymi bourbonmi je tento ochutený variant absolútnou raritou. Výrazná višňová aróma je doplnená charakteristickými bohatými vanilkovými podtónmi bourbonu Jim Beam. Vyvážená chuť je doplnená o akcenty dubového dreva, keďže táto whisky sa skladuje práve v dubových sudoch. Výrazný dojem so zamatovým, dlhým a teplým doznievaním určite osloví aj všetky ženy, ktoré whisky ako takej, predtým neholdovali. Zaujímavý je aj názov novinky Red Stag. Ide o pomenovanie vodcu svorky jeleňov, tzv. Červený jeleň. V dobe, kedy sa Jim Beam začal vyrábať, boli tieto zvieratá bežnou súčasťou krajiny. V 19. a 20. storočí ich však človek dohnal na pokraj vyhynutia, až na konci 20. storočia prichádza k ich návratu do ich prirodzeného prostredia a rozšíreniu v divočine. Nadšenie firmy Jim Beam týmito zvieratami sa následne odrazilo práve v pomenovaní nového bourbonu – Red Stag. Red Stag obsahuje 40 % alkoholu.
Druhou novinkou, ktorá hrdo nadväzuje na tradíciu Jim Beam je lahôdka dochutená  včelím medom Jim Beam Honey. Vzniká tak nová lahodná kapitola, plná bohatých karamelových, vanilkových a dubových tónov a teplého zakončenia bohatej medovej príchute. Jeho chuť rozpoznáte už na prvýkrát, má nižší obsah alkoholu ako klasický Jim Beam, iba 35 % a ide o historicky prvý dovozový destilát na Slovensku, ktorý je dochutený  včelím medom.

(bott)

Fred Noe v Bratislave

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*