Desatoro o jogurtoch od odborníka Hollandia Karlove Vary

Praha, Admin – Jogurt patrí medzi potraviny, ktoré väčšinou konzumujeme každý deň. Neustále o nich počujeme, že nám prospievajú. Podľa čoho by ste ich mali vyberať, aby vám ich konzumácia robila naozaj dobre? Čo nesmie obsahovať biely jogurt? Čím bývajú ochutené ovocné varianty? Mali by ste sa báť pektínu?

1. Ako sa rodí kvalitný jogurt

Kvalitný jogurt je vyrobený zo šetrne získaného a správne odstredeného mlieka, do ktorého sa pridáva jogurtová kultúra.  Zakysaný mliečny výrobok vznikne pôsobením kyseliny mliečnej.
Tú vytvárajú ušľachtilé baktérie – jogurtové kultúry z laktózy (mliečneho cukru). Vďaka pôsobeniu kyseliny mliečnej poklesne pH a bielkoviny obsiahnuté v mlieku zmenia svoju štruktúru. Prekyslením jogurtovou kultúrou sa stane z mlieka jogurt.

2. Jogurt, jeden z pilierov našej stravy

Z pohľadu výživy patrí jogurt už mnoho rokov medzi najvýznamnejšiu skupinu mliečnych výrobkov. Vďaka pozitívnym účinkom boli predávané v lekárni ako liek.
„Biely jogurt je zdrojom telu prospešných živín, vrátane bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálov, a rozhodne vápnika. V porovnaní s mliekom obsahuje nižší podiel laktózy, a to vďaka pôsobeniu jogurtovej kultúry. Tým sa stáva stráviteľným i vo vyššsom veku,“ uvádza Jan Škoda, Hollandia Karlove Vary, s.r.o. „Všetky sú naviac obohatené o špeciálne probiotické baktérie (napr. Bifidobacterie či Lactobaccilus acidophilus), napr. Jogurty Hollandia.“

3. Čo sú probiotiká?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré v primeranom množstve priaznivo ovplyvňujú náš organizmus, prioritne jeho črevnú mikroflóru. Sledujte dôkladne etikety, pretože toľko prospešných probiotík nie je vo všetkých jogurtoch, ako si môžeme nesprávne myslieť.

4. Čo nesmie byť obsiahnuté v bielom jogurte

Pre výrobu bieleho  jogurtu sa môžu používať výlučne iba látky mliečneho pôvodu – tzn. mlieko a výrobky z neho – mliečna bielkovina, sušené mlieko apod., smotana, prípadne ich zmesy, a mliečna kultúra. Takýto biely jogurt nesmie obsahovať žiadne škroby či iné stabilizátory.

5. Čím sa dochucujú ovocné jogurty?

Pokiaľ preferujete ovocné jogurty, môžete si kúpiť ovocný jogurt alebo výrobok s príchuťou. Vyberať môžete medzi poctivými jogurtami s naozajstným ovocím, alebo iba s arómou.
„Rozdiel medzi ovocným jogurtom a jogurtom s príchuťami je v použití  dochucujúcej zložky – ovocný jogurt obsahuje skutočné ovocie, ale jogurt s príchuťou iba arómu. Sledujte preto etikety, kde sa musí uvádzať podiel ovocia (ovocnej zložky) a ich zloženie,“ pokračuje odborník.

6. Pridáva sa do jogurtu cukor?

Cukor sa do jogurtov vôbec  pridávať nemusí, bolo by to zbytočné. Samotný jogurt samozrejme cukry obsahuje – mliečny cukor (laktóza) a v ovocných jogurtoch je cukor súčasťou ovocnej zložky.

7. Čo je to pektín? Nie je škodlivý?

Pektín je prírodná zložka. Prirodzene se vyskytuje vo všetkých  typoch ovocia, kde je hlavnou zložkou vlákniny. Má pozitívne účinky na zdravie. Jeho množstvo sa líši v jednotlivých druhoch ovocia. Čistý pektín bol v poslednej dobe „znovuobjavený“ ako najprirodzenejšia látka pri zaváraní.  Jeho konzumácia rozhodne neprináša žiadne zdravotné riziká, len samé benefity.
„Pektín do jogurtu nepridávame priamo, je súčasťou ovocných zložiek. Pretože v gazdovských ovocných jogurtoch nepoužívame žiadnu arómu, musíme používať špeciálne vybrané odrody zrelého ovocia. Všeobecne platí, že čím je ovocie zrelšie, tým obsahuje menej pektínu. Pri použití ovocného komponentu bez pektínu by sa ovocie po naplnení zmiešalo so zaočkovaným mliekom a jogurt by nedozrel. Taktiež by sme  nemohli zaručiť rovnomernosť rozloženia kusového ovocia vo všetkých kelímkoch. V ovocnom komponente je ho len minimálne technologické množstvo.“

8. Čo je číra tekutina na povrchu jogurtu?

Číra tekutina na povrchu jogurtu je uvoľnená syrovátka. Jej mierne uvoľnenie nie je na závadu a je spravidla spôsobené skladovaním  výrobku v inej než zvislej  polohe.

9. Ako sa líši gazdovský jogurt od ostatných?

Gazdovské jogurty sa líšia v mnohých ohľadoch. Sú vyrábané unikátnym spôsobom zrenia v obale za použitia kravského mlieka.
„U nás do zloženia syrového mlieka nezasahujeme – neodoberáme tuk, jednoducho ho používame tak, ako ho krava nadojila. Naše gazdovské ovocné jogurty majú naviac jedinečné zloženie. Obsahujú najvyšší podiel ovocia na českom trhu, a naopak do nich nepridávame žiadne arómy,“ upozorňuje odborník.

10. Prečo býva na niektorých jogurtoch obsah laktózy 0,01 %? Prečo nie je 100 % bezlaktózový?

„Naše krémové jogurty 0,01 % laktózy splňujú  limity pre označenie bezlaktózových výrobkov, ale kvôli podmienkam českej národnej legislatívy sa tak doposiaľ nemohli označovať. Okolité štáty majú k označovaniu bezlaktózových výrobkov výrazne benevolentnejší prístup. Preto sú u nás k dispozícii jogurty z iných krajín EÚ, ktoré sú  označené „Bez laktózy“, no obsahujú 0,1 % laktózy, tj. o radu viac než výrobky z ČR,“ vysvetľuje odborník. „Pri nedávnej zmene legislatívy už budeme môcť  taktiež  pri našich produktoch  uvádzať, že sú celé ´Bez laktózy´,“ dodáva Jan Škoda, Hollandia Karlovy Vary, s.r.o.

(Zdroj: Lenka Pajdičová, Foto: Hollandia Karlove Vary; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*