Ambasádor značky Moët & Chandon na Slovensku

Admin, 27.05.2012 - Ambasádor Moët & Chandon, Francúz Stanislas Rocoffort de Vinniére prišiel do Bratislavy 23. 5. 2012, aby vybraných novinárov zasvätil do tajomstiev chutí a výroby exkluzívnych bubliniek

, ktoré nechýbajú na žiadnej svetovej filmovej premiére, celebritnej párty, kráľovskej oslave či na stupni víťazov po zápolení v rôznych disciplínach.

Vína Moët & Chandon umocňujú silu výnimočných okamihov už tri storočia. Dom šampanského Moët si získal srdcia nielen odborníkov, ale najmä milovníkov života už v 17. storočí. Vtedy doslova uchvátil okúzľujúcu a vplyvnú markízu de Pompadour, milenku kráľa Ľudovíta XV., ktorá šampanské Moët s nadšením predstavila samotnému kráľovi i celému dvoru. „Šampanské je jediným druhom vína, ktoré každého muža premení na vtipného spoločníka a každú ženu na krásku,“ vyhlásila. Tak sa Claude Moët stal výhradným dodávateľom ušľachtilých bubliniek kráľovského dvora vo Versailles.
Obľube medzi celebritami sa teší dodnes. V súčasnosti je ambasádorkou a múzou značky herečka Scarlett Johansson. „Iba zriedka sa stáva, že značka, ktorá existuje tristo rokov, nájde svieže a invenčné spôsoby, ako osláviť samu seba. Kampaň Moët & Chandon je podľa mňa perfektnou kombináciou elegancie, luxusu a mladého, bezstarostného trendu súčasnosti. „Vlastne ani nedokážem zrátať, koľkokrát som niečo oslavovala pred kamerou a v ruke som mala pohárik Moët & Chandon.
A určite nechýbal na žiadnej premiére. Jednoducho mal pohárik šampanského Moët & Chandon v ruke každý, lebo je neoddeliteľnou súčasťou výnimočných okamihov. A nadčasovosť značky je dokonalým odrazom ducha Hollywoodu,“ myslí si ambasádorka Moët & Chandon.

Stanislas Rocoffort de Vinniére, ktorý prišiel do Bratislavy, síce žiadne hollywoodske filmy nenakrúca, zato dokonale pozná víno a  ovláda umenie jeho degustácie a prezentácie. Okrem aktuálnych noviniek Moët & Chandon sa podelí aj o tipy a triky, ako rôzne druhy výnimočného šampanského kombinovať s rôznymi jedlami tak, aby bol zážitok chutí dokonalý a nezabudnuteľný.
Stanislas de Rocoffort Vinniére, ambasádor Moët & Chandon sa narodil v roku 1978 v Neuilly sur Seine. Bol ešte dieťa, keď mu učarovali dlhé nedeľné obedy a rodinné oslavy, na ktorých nemohlo chýbať šampanské. Spolu s otcom trávil hodiny a hodiny v rodinných vínnych pivniciach v Burgundsku, kde vdychoval nezameniteľnú arómu vína a zeme. Zamiloval si ju a bola to láska na celý život. Ani raz nevynechal zber bohatej úrody hrozna v Burgundsku a neskôr zamieril aj do oblasti Champagne, aby sa o pestovaní viniča a výrobe vína dozvedel všetko, čo sa dá.
Po skončení škôl mu už Francúzsko nestačilo, preto sa vybral za vínom na cestu okolo sveta. Dva roky strávil cestovaním po vinohradníckych oblastiach dvanástich krajín. Navštívil stovky vinárstiev a v každom si rozšíril vedomosti o tajomstvách výroby a zrenia vína. Vďaka výnimočnej schopnosti svojej pamäti má v hlave navždy uloženú chuť, vôňu a vlastnosti, každej jednej vzorky, ktorú kedy ochutnal.
V roku 2006 sa Stanislas Rocoffort de Vinniére pripojil k Moët & Chandon a stal sa veľvyslancom najobľúbenejšieho vína na svete. Pokračuje tak v poslaní, ktoré ešte začiatkom 19. storočia začal Jean-Rémy Moët:
Deliť sa o skutočnú eleganciu šampanského s celým svetom. „Moët & Chandon je víno pre radosť, ktoré rozžiari každý okamih života,“ tvrdí Stanislas Rocoffort de Vinniére.

Príbeh šampanského Moët začal obchodník s vínom Claude Moët, ktorý v roku 1743 založil Dom Moët. Bol to on, kto začal transformáciu šampanského z elitného a veľmi ceneného, ale málo známeho vína na najobľúbenejší kozmopolitný nápoj Európy. Markíza De Pompadour sa nemalou mierou zaslúžila o to, že sa Claude Moët stal oficiálnym dodávateľom šampanského pre francúzsky kráľovský dvor. „Šampanské je jediným druhom vína, ktoré každého muža premení na vtipného spoločníka a každú ženu na krásku,“ vyhlásila a jej slová sa navždy zapísali do dejín. Do vín výnimočnej chuti sa čoskoro zamilovali aj na nemeckých, španielskych a ruských dvoroch. Tiekli potokom, šampanské sa pilo na každej oslave, na každom bále, alebo hoci len tak pri raňajkách či mileneckých radovánkach…
No to bol len začiatok. O to, že sa Moët stal synonymom šampanského ako jedinečného alkoholického nápoja, sa pričinil najmä vnuk Clauda Moëta Jean-Rémy, ktorý získal kontrolu nad Domom Moët v roku 1792 a jednou z prvých vecí, ktoré urobil, bola kúpa vinohradu. Veru tak, pred tým Dom Moët šampanské vyrábal iba z hrozna, ktoré nakúpil. Ale odteraz to bolo inak. A nielen výroba… Celoživotným krédom Jean-Rémy Moëta bolo „deliť sa o čaro šampanského s celým svetom“. Bol to vzdelaný a zábavný človek, vyhľadávaný spoločník, s ktorým radi trávili chvíle ruský cár Alexander I. či francúzsky kráľ Karol X. Napoleon si u priateľa Jean-Rémyho objednával šampanské na oslavy dobyvateľských výprav. A francúzsky štátnik a diplomat Talleyrand raz pri poháriku priateľovi prorokoval: „Môj drahý Jean-Rémy, tvoja nesmrteľnosť je zaručená a tvoje meno bude žiariť oveľa dlhšie než moje.“
Nemýlil sa, meno Moët žiari dodnes. S prídavkom Chandon, čo bolo priezvisko zaťa Jeana-Rémy Moëta, ktorý prevzal rodinný podnik, keď sa Jean–Rémy pobral v roku 1833 do dôchodku. Ale to predbiehame. Pretože základ toho, čím je Moët & Chandon dnes, stihol položiť ešte Jean-Rémy.

Výnimočné okamihy ukryté v bublinkách
Jean-Rémy bol svojmu krédu verný, o čaro šampanského sa delil s každým. Neboli v tom kúzla ani čary, ak nerátame magické spojenie prírodných podmienok s vysokými nárokmi na kvalitnú výrobu majiteľa značky. Isté však je, že kto šampanské Moët ochutnal, ten sa doň zamiloval a o výnimočnosti svojej novej lásky hovoril každému, koho stretol, bol ochotný počúvať a ako bolo čo, tak aj ochutnať.
Doslova v priebehu pár rokov sa tento výnimočný nápoj vyvážal do každého kúta zeme, na každý kontinent. S bublinkami Moët & Chandon sa spojilo mnoho významných okamihov – či už v úzkom rodinnom kruhu alebo na veľkých oslavách. V uzavretých salónoch, ale aj na červenom koberci. V najvyššej spoločnosti, medzi pánmi vo frakoch a dámami odetými v opuletných večerných róbach, ale aj medzi upotenými a prachom ciest pokrytými automobilovými pretekármi.
Pri zrode akejkoľvek situácie, ktorá sa nám dnes neodmysliteľne spája so šampanským, bol Moët & Chandon. Navŕšiť poháre na šampanské do pyramídy a nechať nápoj s bublinkami v kaskádach stekať od najvyššieho poschodia až dole? Trikrát hádajte, kto s tým prišiel. Moët & Chandon. Víťaz automobilových pretekov rozhrká fľašu šampanského, korková zátka vyletí z hrdla fľaše ako raketa a všetkých pokropí šampanská sprcha. Hádajte, kto s tým prišiel. Áno, tým priekopníkom bol Moët & Chandon! Generálny riaditeľ Ford Motors Henry Ford II. a jeho manželka boli medzi prvými ľuďmi, ktorí si mohli vychutnať sprchu z fľaše Moët & Chandon Jeroboam. Spomínali na to dlho-predlho, ale iba v dobrom!
Aj rituál krstenia lodí rozbitím fľaše šampanského o provu pochádza z Domu Moët & Chandon. V roku 1902 dostala takéto požehnanie jachta Wilhelma II. nazvaná Meteor a odvtedy sme mohli vidieť už mnoho prvých dám, princezien či hviezd strieborného plátna, ako hádžu fľašu Moët & Chandon o predok lode, aby zlatý mok a črepy priniesli lodi šťastie na vlnách.
V Dome Moët & Chandon zamestnávajú niekoľkých nadaných šéfkuchárov. Nie preto, aby varili rodine a jej hosťom. Ich úlohou je vymýšľať jedlá a receptúry, ktoré sa najlepšie hodia k jednotlivým druhom šampanského Moët & Chandon.

Bublinky na striebornom plátne
Veľké fľaše pre víťazov športových zápolení. Malé, doslova príručné fľaštičky pre hostí na banketoch,  VPI párty alebo v dobrom nočnom klube. Fľaše vykladané Swarovského kryštálmi. Výnimočné edície fliaš pre výnimočné udalosti zdobené diamantmi a ďalšími drahými kameňmi… Základy všetkých týchto tradícií položil a dodnes udržiava Moët & Chandon. Napríklad na blížiacom sa Medzinárodnom filmovom festivale Karlove Vary filmové hviezdy podpíšu unikátnu zlatú fľašu šampanského Moët & Chandon Mathusalem zdobenú rubínom zo šperkárskej dielne Roberta Coina. Jedinečná fľaša bude potom odkúpená do súkromnej zbierky šampanského Domu Moët & Chandon. Čiastka 100-tisíc českých korún bude venovaná Nadácii Jedličkovho ústavu. Pretože Moët & Chandon je aj symbolom filantropie.
A keď sme už zabŕdli k filmu. Moët & Chandon je súčasťou filmu od jeho vzniku, na striebornom plátne je jednoducho doma. Šampanské účinkovalo v toľkých filmoch, že sa to nedá ani zrátať. Dom Moët & Chandon vytvoril aj autentickú tradíciu červeného koberca, v rámci ktorej majú najväčšie hviezdy doby česť počas odovzdávania Oscarov, Zlatých glóbusov alebo inej veľkej udalosti sveta filmu podpísať obrovské fľaše Moët & Chandon. Zberatelia sa sú ochotní zaplatiť obrovské sumy za to, aby získali fľašu Moët & Chandon podpísanú celebritou. A každý cent zo zisku putuje na podporu rôznych charitatívnych projektov po celom svete.
Moët & Chandon má s filmovým priemyslom jednoducho „milostnú aféru“ trvajúcu celé desaťročia ani jedna zo strán si na tú druhú nesťažuje. Milujú sa.

Moët & Chandon ambasádori
Šampanské Moët & Chandon je známe po celom svete, napriek tomu ambasádori značky nepoľavujú v napĺňaní životného kréda svojho predchodcu Jeana-Rémy Moëta – cestujú po svete a delia sa s ním o „čaro šampanského“. Pretože Moët & Chandon je spontánnym vyjadrením radosti, transformáciou obyčajného na výnimočné. Výbuch hustej peny ľahkej ako vzduch a záchvev delikátnych chutí na jazyku premenia každú príležitosť na čarovné vzrušenie.

Nedávno Dom Moët & Chandon založil novú tradíciu. Okrem ambasádorov z radov výnimočne talentovaných a schopných someliérov sa rozhodol prvý raz v histórii oficiálne spojiť značku so známou tvárou. Nápad pekný, výzva veľká, ale kto by to tak mohol byť? Kto má potenciál byť múzou, tvárou, ambasádorkou? Ktorá hollywoodska ikona stelesňuje hodnoty vyznávané Domom Moët & Chandon a je zároveň symbolom osláv a šampanského v kinách? V Dome Moët & Chandon si dlho hlavy nelámali, výber padol jednoznačne na Scarlett Johansson – spontánnu, veľkorysú a okúzľujúcu, naplno žijúcu svoj život na plátne aj mimo neho. „Vlastne ani nedokážem zrátať, koľkokrát som niečo oslavovala pred kamerou a v ruke som mala pohárik Moët & Chandon. A určite nechýbal na žiadnej premiére. Jednoducho mal pohárik šampanského Moët & Chandon v ruke každý, lebo je neoddeliteľnou súčasťou výnimočných okamihov. A nadčasovosť značky je dokonalým odrazom ducha Hollywoodu,“ tvrdí krásna ambasádorka Moët & Chandon, Scarlett Johansson.

Vinohrady Moët & Chandon
Pozemky, na ktorých sa pestuje vinič pre Moët & Chandon zaberajú 1150 hektárov pôdy v regióne, na ktorý sa vzťahujú prísne francúzske smernice Appellation d’Origine Contrôlée (AOC). Hrozno odrôd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier pestuje Moët & Chandon v piatich hlavných oblastiach Champagne: Montagne de Reims, Côte des Blancs, Vallée de la Marne, Sézanne a Aube. Výnimočnej chuti vďačí šampanské Moët & Chandon aj darom prírody: jedinečným klimatickým podmienkam – mixu oceánskej a vnútrozemskej klímy, podložium (75% krieda), ktoré dokáže absorbovať dostatok vlahy, aby vinohrad netrpel ani v suchom lete a do tretice ideálnemu sklonu svahov, vďaka ktorému je vinič chránený pred skazou jarných mrazov.
Vínne pivnice Moët & Chandon sú jednoznačne najväčšie v celej oblasti Champagne. Tvoria legendárny podzemný labyrint, v ktorom sa spájajú sily prírody a vyberaného ovocia, aby vzniklo luxusné víno.
Samozrejme, nešlo by to bez ľudského umu a dokonalého ovládania majstrovstva výroby vína. Moët & Chandon pritom dbá nielen o zachovanie jedinečnej chuti a výnimočnej kvality svojho šampanského, ale aj o technologický a technický pokrok, všetko v súlade s prírodou a jej zákonmi.

Robia všetko preto, aby oblasť Champagne neohrozil zhubný vplyv modernej doby, aby si pôda i vinič zachovali svoje atribúty, pretože v Dome Moët & Chandon sú si vedomí toho, že inak nasledujúce generácie nebudú môcť pokračovať v tradícií a vyrábať luxusné víno výnimočnej chuti.
V Dome Moët & Chandon vyznávajú filozofiu zachovávania rovnováhy medzi prírodnými podmienkami a technologickým pokrokom. Výsledkom je výrazne ovocné, elegantné a zvodné šampanské Moët & Chandon. Typickým znakom tohto šampanského sú malinké bublinky, ktoré sú zároveň indikátorom kvality. Odborníci na šampanskom Moët & Chandon oceňujú aj to, že vďaka výnimočne jemným bublinkám má nápoj krémovú textúru.

Druhy šampanského Moët & Chandon
Moët & Chandon IMPERIAL – vlajková loď značky dostala meno Imperial v roku 1863 a spája sa s imperátorom Napoleonóm Bonaparte. Práve týmto šampanským oslavoval dobyvateľ svoje víťazstvá. Jeho priateľ Jean-Rémy Moët si dal záležať, aby Napoleon a jeho dôstojníci mali vždy dostatok zásob. Je to plné, temperamentné, elegantne zrelé šampanské výraznej ovocnej chuti.
Rosé IMPERIAL – najextravagantnejšia a najokúzľujúcejšia podoba Moët & Chandon. Vďaka pridaniu Pinot Noir vo fáze vytvorenia zmesi a dlhej dobe zrenia má celistvú a ovocnú chuť.
Nectar IMPERIAL – najodvážnejšie a nejnezvyčajnejšie spomedzi všetkých Moët & Chandon vín, exoticky bohaté a živé. Odráža rozmanitosť regiónov, na ktorých sa rozprestierajú vinohrady. Charakteristickým rysom je bohatá ovocná vôňa s dotykom melónu, dlhá šťavnatá chuť s tónmi ovocia, medu a bielych kvetov.

Scarlet Johansson

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*