Ochutnať Slovensko sa oplatí!

Bratislava, Admin – Ak ste mali možnosť tento rok ochutnať niektoré z festivalových menu, veríme, že ste boli spokojní a svoju degustáciu ste si užili. Ďakujeme, že ste svojou návštevou podporili projekt Zimný festival jedla a tiež aj samotné reštaurácie.

Ak ste gurmánsku degustáciu ešte nestihli, alebo si ju chcete zopakovať, rezervácie si môžete vytvoriť do piatka 23. 2. 2018. Radi by sme vám pripomenuli aj možnosť účasti na poslednom Champagne víkende v 3 TOP reštauráciach, tentokrát v Bratislave.

V rámci Zimného festivalu jedla sme s redakciou navštívili reštauráciu Leberfinger. Bola chladná februárová nedeľa. Rozhodli sme sa z centra Bratislavy cestovať do Petržalky po zrekonštruovanom Starom moste električkou. Od zastávky Starého mosta po petržalskom brehu Dunaja k reštaurácii Leberfinger trvá cesta chôdzou približne len desať minút. Historická budova s nízkymi oknami a vysokou červenou strechou na okraji sadu Janka Kráľa je pre mnohých Bratislavčanov veľmi známa.
Po vstupe do reštaurácie nás personál usadil k jednému stolu v miestnosti, ktorý má priamy výhľad na Dunaj a starú časť Bratislavy.

Nemuseli sme si vyberať ani jedlo zo širokého sortimentu ponúkaných jedál ako iní hostia, nakoľko obed sme začali bohatou porciou kačacej pečeňovej paštéty ozdobenej kúskami sladkej hrušky. Ďalším chodom bol jelení chrbát sous vide, gaštanová omáčka s koňakom a dubáková štrúdľa. Právom si zaslúžil titul ikonického jedla reštaurácie Leberfinger. Tretím chodom bola kuchárova voľba v podaní pečených buchiet plnených slivkovým lekvárom. Tanier efektne vyzdobili v kuchyni šľahačkou a kúskami ovocia.

Šéfkuchár reštaurácie Zylinder Peter Bolgáč varí znamenite.

História bezprostredne spätá s dnešnou budovou reštaurácie Leberfinger sa začala písať v druhej polovici 18. storočia, teda v časoch panovania Márie Terézie. Protiľahlý breh mesta Bratislavy, územie dnešnej Petržalky, tvorili v tom čase mnohé ostrovy a ostrovčeky, nakoľko sa Dunaj rozlieval do viacerých ramien. Práve na ostrove Enger-Au sa tvorili v 16.-17. storočí základy starej Petržalky s kostolom, s roľníckymi usadlosťami, ale aj s hájovňami, tu sa vytvorila dôležitá komunikácia – neskoršia Viedenská cesta.

Servírka Denisa Konečná nás obsluhovala s úsmevom na tvári.

Samozrejme pri takomto dôležitom dopravnom uzle nemohli chýbať také zariadenia, ako mýtnica, policajná stanica, hostinec. A to nie obyčajný, ale hostinec zájazdný, kde svojím návštevníkom zabezpečovali po dlhšej či kratšej ceste ubytovanie a stravovanie a v čase, keď na dopravu po súši sa využívali kone, kočiare, v hostinci sa postarali i o jazdecké kone a ťažný dobytok zapriahnutý do povozov.

                    

V 18. storočí päť hostincov patrilo mestu a jedným z nich bol aj petržalský – Bruck Auel Wirtshaus, ktorý bol predchodcom hostinca Leberfinger.
Po roku 1775 nastal rozkvet hostinca a jeho dôležitosť ešte stúpla, keď v jeho tesnej blízkosti po predchádzajúcich nariadeniach Márie Terézie v roku 1771 zregulovať koryto Dunaja a upraviť jeho nábrežie, sa pristúpilo k ďalšej významnej udalosti, k vytvoreniu verejného parku.

Do súčasnej podoby budovu dnešnej reštaurácie Leberfinger zreštaurovalo Občianske združenie divadla WEST v rokoch 1996 až 1998. Poloha reštaurácie ďalej od rušného centra, v tesnej blízkosti Sadu Janka Kráľa, ju predurčuje na príjemné rodinné, alebo pracovné posedenie. K objektu patrí aj detská záhrada so zmrzlinovým barom, ktorá sa môže stať príjemnou zastávkou pri prechádzke petržalským parkom.

Festivalové menu
1. Chute regiónov
Kačacia pečeňová paštéta s hruškami z nášho sadu, repový chlieb

Porcia pečeňovej paštéty bola nielen veľmi chutná, ale aj veľká.  Na tanieri servírovaný krajec chutného repového chleba nám nemohol stačiť k paštéte, preto sme si museli vypýtať ešte ďalší krajec chleba k festivalovému menu – Chute regiónov. Lahodnú chuť kačacej pečeňovej paštéty dobre dopĺňali sladké kúsky domácich hrušiek a lekváru.

2. Naše ikonické jedlo
Jelení chrbát sous vide, gaštanová omáčka s koňakom, dubáková štrúdľa

Mäso bolo jemné a v ústach vytváralo s gaštanovou omáčkou príjemnú harmóniu. Ako prílohu k srnčiemu chrbátu servíroval personál krehkú dubákovú štrúdľu, ktorá bola zaujímavým doplnením hlavného jedla.

3. Kuchárova voľba
Pečené buchty so slivkovým lekvárom a tvarohovým craime freshom

Po konzumácii trojchodového obedu z ponuky Zimného festivalu jedla sme spokojne opúšťali reštauráciu, ktorej hosťami bol aj rakúsky cisár František Jozef II a údajne aj francúzsky cisár Napoleon Bonaparte.  Domov sme sa vracali pešo popri oboch brehoch Dunaja.
(Zdroj: www.leberfinger.sk; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*