Posilnenie firemnej identity

Aj ľudia a prostredie ovplyvňujú firemnú identitu

Bratislava, Admin – Firemná identita neznamená len to, aké má firma logo, ale tvoria ju aj ľudia, komunikácia, vízia firmy a celková firemná kultúra. Ako sa dá posilniť imidž firmy tak, aby bola výnimočná a ponúkala aj dobré konkurenčné výhody? Nestačí len budovať imidž z “vonku”, čiže mimo firmy, ale aj v sídle spoločnosti, ktoré často klienti navštevujú a práve toto prostredie, veľa napovie klientom a aj budúcim zamestnancom.

Prečo je dôležité budovať firemnú identitu?
V dnešnej dobe ponúka veľa firiem ten istý produkt za totožnú cenu, preto je dôležité sa sústrediť na svoju jedinečnosť, kvalitu, dôveryhodnosť a vytvárať si pevné väzby so svojimi klientmi a zamestnancami. Práve to, ako sa firma celkovo prezentuje, jej môže pomôcť či ublížiť. Firemná identita je vlastne dlhodobé úsilie vďaka celkovej komunikácii a správaniu a jej cieľom je nastavenie jednotného konceptu v rámci celého fungovania spoločnosti. Tvorí ju vízia, osobnosť firmy, jej hodnôt a postojov. Čím je firemný imidž silnejší, tým je firma úspešnejšia.

Firemná identita ovplyvňuje nielen cieľového zákazníka, ale aj zamestnancov

Kvalita pracovného prostredia prispieva ku imidžu spoločnosti
Prvý dojem je rozhodujúci. Pokiaľ klienti vstúpia do vašej firmy, behom pár sekúnd si o vás vytvoria obrázok. Je veľmi dôležité, aké má firma vnútorné prostredie, pretože odzrkadľuje jej imidž. Veľký vplyv na vytvorenie pozitívneho imidžu má jednoznačne čistota prostredia, ako aj vzhľad vstupnej haly. Už tá by mala byť jedinečná a malo by byť z nej cítiť originalitu firmy. Viditeľný názov firmy, či jej logo.
Veľa o firme vypovedá aj to, či je vstup bezbariérový, či je pred budovou dostatok parkovacích miest, teplota v interiéri, pachy a samozrejme aj správanie zamestnancov. Na kvalitu pracovného prostredia vplývajú aj ďalšie aspekty, ktoré sa môžu zdať ako úplne detaily, ako napríklad celková úprava pracovných dokumentov (výročné správy, nariadenia, katalógy a pod.).

Prvý dojem z firemného priestoru je najdôležitejší

Čistota je základ
Niektoré firmy nemôžu ovplyvniť výzor interiéru budovy, v ktorej sídlia. Jedno však ovplyvniť môžu a to čistotu prostredia. Práve to, ako čisto v priestoroch je, vytvára mienku okolia najviac. Pokiaľ je firma zariadená moderne, priam až dizajnovo, môže dojem z nej pokaziť práve špina a bordel. Naopak, aj keď firma možno ešte nemá prostriedky na to, aby si svoj priestor zariadila podľa svojich predstáv, môže jej imidž zvýšiť práve pekné čisté prostredie, ktoré ocenia ako zamestnanci, tak aj klienti alebo zákazníci.
Pre posilnenie svojej identity v priestoroch firmy môžete použiť hoci aj nejaký detail. Napríklad logo namaľované na stene, ale použiť reklamnú rohož, cez ktorú prejde pri vstupe každý. Kvalitná a zároveň dizajnová rohož vám dokonca pomôže aj pri udržiavaní čistoty v priestoroch firmy. Čo oceníte hlavne pri nepriazni počasia, kedy ľudia práve pri vstupe dokážu naniesť najviac špiny do firmy. Dnes si rohož môžete navrhnúť podľa svojich prianí. Môžete rozhodnúť o jej veľkosti, tvare, farbe a motíve. Napríklad firma Lindström vám rohože na mieru vyrobí podľa vašich prianí a dokonca sa o ňu bude aj starať. V prípade potreby vám ju vymení, preto sa nemusíte trápiť jej čistením.

Aj detail môže prispieť k vašej firemnej identite

Estetické pracovné prostredie vytvára kvalitu firemnej kultúry, zvyšuje produktivitu a kreativitu zamestnancov a ovplyvňuje rozhodovanie potenciálnych klientov. Každý detail prispieva k tomu, aby firemná kultúra a jej povedomie rástlo, preto netreba nič zanedbať. Našťastie sú 90. roky preč a firmy chcú pôsobiť na svojich zamestnancov a klientov dobre v každom zmysle slova. Možno je to ich zrelosťou a možno veľkým konkurenčným bojom. Jedno je však isté, prospieva to ku väčšej kvalite služieb, spokojnosti zamestnancov, majiteľov firiem a čo je najdôležitejšie, ku spokojnosti zákazníkov.

(Zdroj: ML, Foto: Pixabay (obr. č. 1), Pxhere (obr. č. 2, 3), Lindstromgroup (obr. č. 4), Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*