Netradičné hobby pre vaše dieťa

BRATISLAVA/ADMIN – Nie je možné jednoznačne konštatovať, v akom veku je vhodné dieťa viesť k streľbe zo vzduchových zbraní. Každé dieťa sa totiž rozumovo a telesne vyvíja inou rýchlosťou. Dieťa teda musí byť na takom stupni rozumovej vyspelosti, že je schopné pozorne počúvať, pochopiť a rešpektovať pokyny dozorujúcej osoby pred streľbou a počas streľby. Vyžaduje sa aj istý stupeň technickej zručnosti, ktorá je potrebná na obsluhu vzduchovej zbrane. V neposlednom rade sa vyžaduje aj telesná vyspelosť, nakoľko vzduchové pušky majú svoju hmotnosť, ktorá nie je najnižšia a je dôležité, aby dieťa vedelo takúto zbraň s istotou udržať. Preto každý rodič musí individuálne zhodnotiť svoje dieťa, či je pripravené na takého hobby.

Základným pravidlom, na ktoré nikdy nezabúdajte je, že nikdy nezverujte vzduchovú zbraň osobe mladšej ako 18 rokov bez dozoru! Počas streľby vždy používajte vhodné ochranné okuliare, ktoré vás ochránia v prípade odrazenia strely. Ďalej sa pozrieme na modely vzduchových pušiek, ktoré sú vhodné pre najmladších strelcov najmä z hľadiska hmotnosti, rozmerov a nižšieho výkonu.

Gamo Junior Delta

Gamo Junior Delta kal. 4.5 mm (.177) je tradičnou zalamovacou jednovýstrelovou vzduchovou puškou španielskej značky. Značka GAMO jednoznačne patrí medzi najúspešnejších výrobcov vzduchových zbraní vo svete. Dĺžka tejto pušky nie je ani meter (940 mm) a hmotnosť je len 2 kg. Výkon je znížený pri tomto modely na úroveň do 7.50 J. Vzduchovka je vybavená nastaviteľnými mieridlami, poistkou spúšte a možnosťou inštalácie puškohľadu.

Crosman 1077

Vzduchová puška Crosman 1077 kal. 4.5 mm (.177) je poháňaná bombičkou s obsahom 12 g CO2 a je vybavená zásobníkom s kapacitou 12 diaboliek. Táto forma vzduchovej pušky môže byť pre veľa začínajúcich mladých strelcov atraktívnejšia ako zalamovacie pušky, pretože stačí vložiť zásobník a už len stláčať spúšť a strieľať až dovtedy, kým sa zásobník nevyprázdni. Medzi jednotlivými výstrelmi nie je potrebné manuálne prebíjať. Dĺžka tejto pušky nie je taktiež ani meter (tiež 940 mm) a hmotnosť je ešte nižšia (iba 1 700 g). Disponuje taktiež nižším výkonom (do 7.50 J).

Crosman AK1

Model Crosman AK1 sa od vyššie uvedených modelov značne odlišuje v niekoľkých smeroch. Kým vyššie uvedené vzduchovky majú drážkované hlavne a strieľajú štandardné diabolky, model Crosman AK1 má hladkú hlaveň a strieľa oceľové broky. Presnosť zásahov pri tomto modeli je preto značne nižšia. Na druhej strane však tento model môže ešte viac osloviť mladých strelcov, pretože svojim dizajnom pripomína sovietsku útočnú pušku AK-47 a dokáže vystreľovať oceľové broky aj v plne automatickom režime (full-auto). Energiu do 3.0 J dodáva tejto vzduchovke bombička s obsahom 12 g CO2. Rozmery a hmotnosť sú taktiež vhodné pre mladých strelcov.

(WP)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*