Európska komisia vyplatí Moldavsku finančnú podporu vo výške 50 miliónov eur, chystá aj ďalší grant

5.4.2023 (SITA.sk) – Európska komisia vyplatí Moldavsku finančnú podporu v objeme 50 miliónov eur. Podpora je súčasťou operácie makrofinančnej pomoci Európskej únie (EÚ) v celkovej hodnote 150 miliónov eur. Komisia o tom informuje na svojej webstránke.

Európska podpora Moldavska

V rámci tejto druhej splátky Moldavsko dostalo grant vo výške 10 miliónov eur. Ďalšia splátka úverov v hodnote 40 miliónov eur bude nasledovať začiatkom mája.

Európska podpora pomôže Moldavsku, ktorého problémy zhoršila vojna na susednej Ukrajine, riešiť jeho naliehavé potreby financovania, podporí celkovú makroekonomickú stabilitu a zároveň umožní rozsiahle a ambiciózne reformy.

Krajina splnila politické podmienky

Komisia vyplatí spomenuté zdroje po tom, čo dospela k záveru, že Moldavsko splnilo politické podmienky dohodnuté s EÚ na uvoľnenie tohto vyplatenia.

Krajina posilnila správu verejného sektora, pokročila v riadení finančného sektora a pokrok nastal aj v posilňovaní právneho štátu.

Prvú splátku v objeme 50 miliónov eur dostalo Moldavsko v auguste 2022. Komisia tiež v januári tohto roku navrhla zvýšiť makrofinančnú pomoc Moldavsku až o 145 miliónov eur, čo v súčasnosti posudzujú Európsky parlament a Rada EÚ.

Viac k témam: Členské štáty, Finančná pomoc, makrofinančná pomoc, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Európska komisia vyplatí Moldavsku finančnú podporu vo výške 50 miliónov eur, chystá aj ďalší grant © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*