Výtvarník Michal Studený: Veselý cintorín

Piešťany, Admin – Opäť pokračuje projekt UMENIE DUCHA v Piešťanoch, v ktorom sa snažia už 37-krát vystavovať súčasné umenie a jeho návrat do chrámu v jezuitskej kaplnke Sedembolestnej Panny Márie na Poštovej ulici. Od 2. augusta 2014 tu predstavujú dielo Michala Studeného pod názvom Veselý cintorín.

Život viery sprevádzajú symboly a vonkajšie znaky, ktoré sú prejavom života cirkvi a svedectvom pre tento svet. Najvýraznejším symbolom kresťanstva je chrám, prítomný v každej dedine a každom meste. Tvorí duchovné centrum aj vizuálnu a architektonickú dominantu určujúcu ich špecifický charakter. Chrámy, ktorých súčasťou sú často významné výtvarné diela, sú miestami modlitby aj umeleckými pamiatkami a svedkami histórie. Kríže na vežiach chrámov, na rázcestiach či stenách domovov a kancelárií nám majú pripomínať naše každodenné rozho-dovanie sa pre Krista vo všedných aj važných životných situáciách.

Chrámy pôvodne obklopovali cintoríny, ktoré neskôr začali umiestňovať na okraje obcí. Celý život s jeho dynamikou a zlomovými okamihmi od narodenia po smrť sa sústreďoval okolo chrámu. Výtvarník Michal Studený, ktorý vychádza z umenia popartu, vo svojej tvorbe opakovane zobrazuje kostol ako abstrahovaný znak, jeden zo základných symbolov prepájajúcich minulý a súčasný svet. Kostol je mikrokozmom, nadčasovým metafyzickým symbolom, miestom stretnutia neba so zemou, Boha s človekom. Kostol obklopený cintorínom nám autor nepredkladá ako symbol smútku, ale radosti, zdôraznenej výraznou žltou farebnosťou, ako prepojenie pozemského a nebeského života, ku ktorému smerujeme. Využíva v ňom nájdené predmety, ktoré vkladá do svojich obrazov a dodáva im rozmer autentickej výpovede a hravosti.

O práci so symbolikou chrámu vo svojej monografii hovorí: „Keby som namaľoval barokový alebo gotický kostol, stratila by sa symbolika morálky, kultúry a etiky v ozdobe či majestáte… Aby som zvýraznil symbolický význam, zvolil som kostol jednoduchosťou blízky znaku – taký ranokresťanský. Už niekoľko rokov študujem z hľadiska etiky a morálky Starý a Nový zákon. Je nevyčerpateľným zdrojom poučenia a inšpirácie.“

Studeny DSC_1262

O autorovi:
Michal Studený (*1939 Praha) študoval maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. Peter Matejka). Na výtvarnú scénu vstúpil v 60. rokoch 20. storočia, spolupracoval s výtvarníkmi Petrom Bartošom, Vladimírom Popovičom a režisérom Elom Havetom. Vo svojej tvorbe využíva podnety popartu, pracuje s nájdeným predmetom a vyhľadávaným predmetom a jeho multiplikáciou, pracuje so symbolmi (štvorlístky, púpavy, kostolíky, cintoríny, kríže). Venuje sa aj knižnej ilustrácii a realizáciám do architektúry. Pravidelne vystavuje, jeho tvorbu zmapovala reprezentatívna monografia. Je otcom piatich detí, žije a tvorí v Bratislave a Dunajskej Lužnej.

Informácie nájdete aj na internetovej stránke: http://jezuiti.sk/blog/jpcpiestany/

Foto: Michal Studený: Veselý cintorín, 2008 Kombinovaná technika, 65 x 75 cm.

(ls)

1 Komentár Výtvarník Michal Studený: Veselý cintorín

  1. Majster!
    Veľmi rada si premietam v myšlienkach nezabudnuteľné časy v Moravanoch. Pozdravujem celu rodinu. Lubica teraz Gross +421949768086

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*