Vydavateľstvo IKAR štartuje kampaň na podporu čítania

Bratislava, Admin – Cieľom marketingovej kampane Knižný kompas je nasmerovať viac ľudí na Slovensku k čítaniu kníh. Podľa viacerých odborných štúdií je zrejmé, že čítanie výrazne zvyšuje kvalitu života ľudí.

V mnohých prieskumoch sa ukázalo, že deti, ktorých rodičia majú doma knihy a čítajú, majú veľkú šancu, že z nich vyrastú ľudia s lepším uplatnením sa v živote a v práci a s úspešnejšou budúcnosťou. Čítanie však pomáha aj seniorom, je pre nich dobrou prevenciou proti Alzheimerovej chorobe, či stareckej demencii.

Knižný kompas vydavateľstva IKAR prinesie počas jarných mesiacov v dvoch vlnách niekoľko výrazných knižných titulov a oboznámi širokú verejnosť prostredníctvom médií aj s benefitmi čítania. K jednotlivým titulom sú doplnené aj osobné odporúčania knižných odborníkov – redaktorov, prekladateľov, zamestnancov vydavateľstva, či knihomoľov. Kampaň bude viditeľná v televízii, komerčných rádiách aj vo vybraných kníhkupectvách. Podľa slov marketingového riaditeľa vydavateľského domu IKAR Michala Synaka je kampaň Knižný kompas nielen dôležitá, ale aj zdraviu prospešná. „Knižný kompas nám pripomína, že s knihami je život nielen krajší, ale aj zdravší. Tým, že čítanie pomáha redukovať stres, spomaľuje proces starnutia a dokonca pomáha predchádzať civilizačným chorobám, je takým dobrým duševným fitnessom a zároveň relaxom v tejto uponáhľanej dobe.“

Viac o Knižnom kompase na www.kniznykompas.sk

Prvý z titulov, ktoré prináša Knižný kompas:

Táňa Keleová-Vasilková: Mama

Helga všetko, čo robí, robí s plným nasadením. Kolotoč jej života bol naplnený túžbou byť dobrou manželkou, mamou aj starou mamou. Podarilo sa jej to. Rodine vytvorila bezpečný prístav, naplnený láskou a pochopením. A hoci syn i dcéra sú už dávno dospelí, majú svoju rodinu a svoje deti, nič sa na tom nezmenilo. Vždy je ochotná pomôcť, vypočuť si, poradiť. Nečakala odmenu, no nerátala ani s chladom a kritikou… Ako si s tým poradí?

Čo hovorí o knihe autorka?

Helgu a Olda som si pri písaní veľmi obľúbila. Sú pre mňa vzorom. Manželská dvojica, ktorá ani po desaťročiach nezabudla na lásku… tak by to predsa malo byť. Svet by bol v okamihu krajší.
Moje milé čitateľky, prajem vám príjemné čítanie a ďakujem za priazeň a podporu.

Ukážka z knihy Mama:

„Nevedela som,“ obhajuje sa v sekunde Helga napriek tomu, že vnútorný hlas sa ju usiluje zastaviť… Ako sa to s tebou rozpráva? Je to tvoja dcéra! Ani kamarátka by si takýto tón nemohla dovoliť.
„Jasné, že nie!“ Blanka sa evidentne nevie ovládať. „V jednom kuse sa ma vypytuješ, kedy prídeme, nariekaš, že sme spolu zriedka, ale keď od teba po pol roku niečo potrebujem, tak si môžem pískať, pretože kráľovná ide do Egypta!“
Helga zbledne ako krieda a vôbec nevníma, že Oldo stojí vo dverách a sleduje ju. Okamžite je pri nej a vytrhne jej slúchadlo z ruky.
„Ako sa to rozprávaš so svojou mamou?“ Hoci jeho hlas reže, v očiach má bolesť.
„Len som povedala, čo si myslím,“ odvrkne Blanka. „To hádam môžem.“
„Povedať a povedať je rozdiel, ak náhodou nevieš. Rozhodujúce sú spôsob a tón. A teraz musím končiť, balíme sa. Pozdravuj Eda a deti.“ Zloží slúchadlo a pozrie na Helgu. „Je naozaj naša?“
„Niekedy to neviem iste,“ pokúša sa zažartovať Helga, no hlas sa jej chveje.

Ukážku z knihy Mama číta Alfréd Swan:

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-mama-tana-keleova-vasilkova

O autorke:

Táňa Keleová-Vasilková sa narodila v Chomutove, v mestečku v severných Čechách. Od svojich štyroch rokov žije v Bratislave. Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, potom pracovala vo viacerých časopisoch. Od roku 1994 sa venuje písaniu románov. Žije s manželom, tromi deťmi a bobtailom Barou striedavo na sídlisku v Devínskej Novej Vsi a v chalúpke na myjavských kopaniciach. Najobľúbenejšia a najpredávanejšia slovenská spisovateľka vydala už tridsaťjeden kníh a ich predaj dosiahol takmer jeden a pol milióna kusov. Záujem o jej príbehy neutícha ani po rokoch. Jej prvotina vyšla v náklade päťsto kusov, dnes sa z každej jej knihy predajú desaťtisíce výtlačkov. Získala množstvo ocenení a pravidelne sa zaraďuje medzi slovenské TOP autorky siete kníhkupectiev Panta Rhei. Viac sa dozviete na adrese www.tanavasilkova.sk.

Odporúčanie knižného odborníka:

Benefity čítania: Ako môže čítanie zlepšiť váš život?

  1. Zvyšuje inteligenciu

Detské knihy naučia malých čitateľov až o 50 % viac slov než televízne či internetové programy. A v dospelom veku sa tento pomer ešte zvyšuje. Podľa štúdie Kalifornskej univerzity v Berkeley majú ľudia s výbornou slovnou zásobou lepšie výsledky nielen v jazykových, ale aj vo všeobecných inteligenčných testoch.

  1. Zlepšuje pamäť a spomaľuje starnutie

Podľa štúdie publikovanej v prestížnom vedeckom časopise Neurology je pravidelné čítanie významný prostriedok, ktorý spomaľujete proces starnutia mozgu a znižuje riziko Alzheimerovej choroby a stareckej demencie.

  1. Robí z nás lepších ľudí

Čítanie beletrie nám ukazuje svet z pohľadu tisícov knižných hrdinov. Štúdia publikovaná v časopise Science tvrdí, že čím viac príbehov prečítate, tým lepšiu máte schopnosť vcítiť sa do emócií ľudí okolo seba.

  1. Redukuje stres

Podľa štúdie zo Sussexskej univerzity dokáže večerné čítanie v priebehu niekoľkých minút zredukovať váš stres až o 68 %. Čítanie vám teda pomôže rýchlejšie a kvalitnejšie zaspať.

(Lucia Čarná, IKAR; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*