V Danubiane otvorili výstavu svetoznámeho fotografa

Bratislava, Admin – V dňoch 20. 1. – 11. 3. 2018 sa v priestoroch bratislavskej galérie Danubiana uskutoční premiérová výstava svetoznámeho fotografa slovenského pôvodu Roberta Vana. Expozícia so symbolickým názvom MEMORIES predstaví širokej verejnosti viac ako stodeväťdesiat retrospektívnych snímok, ktoré pochádzajú z rôznych období a miest, kde fotograf v priebehu svojej úspešnej kariéry pôsobil.

Robert Vano patrí k fotografickým osobnostiam, ktoré sa držia na špičke vo svojom obore už niekoľko desaťročí. Každým rokom verejnosť prekvapuje novými výstavami, projektmi a fotografickými publikáciami.

„V máji bude Robert Vano oslavovať svoje sedemdesiate narodeniny. Tento rok bude výnimočný aj v iných smeroch. Preto sme sa ho rozhodli zahájiť výnimočne – výstavou MEMORIES, ktorá patrí k našim najnovším projektom. So zámerom usporiadať túto veľkolepú ‚spomienkovú‘  retrospektívu sme oslovili pána Vincenta Polakoviča, riaditeľa galérie Danubiana. Veľmi nás teší, že prvá bratislavská výstava Roberta Vana sa uskutoční na tomto krásnom mieste,“ uviedla Natalie A. Rollko, manažérka Roberta Vana, ktorá stojí za zrodom celého projektu.

” …nikdy som nepremýšľal nad tým, že aj ja budem niekedy spomínať. A je to tu!” Robert Vano

Fotografické spomienky Roberta Vana rovnako ako jeho osobnosť majú výnimočný charakter. Svoju premiéru zažili pri príležitosti uvedenia knižnej publikácie Memories (Slovart, 2016), ktorá po prvýkrát predstavila farebnú tvár autorovej tvorby, ktorá je pre jeho rukopis dosť netradičná. Vydavateľstvo SLOVART vydalo aj knihu Roberta Vana Fotka nemusí být ostrá, v ktorej sa podelil nielen o profesionálne skúsenosti, ale aj o svoje myšlienky o práci, fotografii a o živote.

Kniha spomienok Memories je zostavená z viac ako stodeväťdesiatich snímok, pochádzajúcich z jeho archívov. Okrem čiernobielych fotografií tu Robert Vano po prvýkrát zverejňuje aj svoje farebné zábery. Významná časť tejto veľkolepej kolekcie vznikla v New Yorku, Paríži či Miláne. Kniha prináša prierez jeho tvorbou od roku 1968 až po súčasnosť, nie však v chronologickom poradí, ale na základe asociácií samotného autora. Memories sú výnimočnou fotografickou publikáciou, ktorá je určená fanúšikom Roberta Vana rovnako ako všetkým milovníkom klasickej a módnej fotografie.

Pozitívne odozvy a neutíchajúci záujem verejnosti o MEMORIES v spojení s blížiacim sa významným životným jubileom motivovali Roberta Vana k rozhodnutiu „spomienky“ oživiť a predstaviť ich v celej svojej kráse. „Som nesmierne rád, že po prvýkrát môžem celý cyklus MEMORIES predstaviť práve v Bratislave. Aj keď som sa narodil na Slovensku, v Bratislave som ešte nikdy nevystavoval. Navyše ma k tomuto mestu viažu spomienky z obdobia pred mojou emigráciou,“ hovorí Robert Vano.

Fotografický cyklus MEMORIES vznikal postupne. Robert Vano sa pôvodne venoval len príprave knižného projektu. V nadväznosti na jeho vývoj sa rozhodol doplniť vznikajúcu knihu rovnomennou fotografickou výstavou. Prípravou tohto projektu sa fotograf zaoberal niekoľko rokov. MEMORIES Roberta Vana tvorí viac než stodeväťdesiat farebných a čiernobielych fotografií, pochádzajúcich z rôznych časových období. Významná časť tejto veľkolepej retrospektívy vznikla v New Yorku, Paríži či Miláne, kde fotograf v priebehu svojej kariéry pôsobil. Kniha aj výstava MEMORIES prinášajú prierez jeho tvorbou od roku 1968 až po súčasnosť, nie však tradične, v chronologickom poradí, ale na základe asociácií samotného autora.

MEMORIES nie sú len „obyčajnými“ spomienkami. Sú oslavou minulosti a prítomnosti – ojedinelou knižnou a kultúrnou udalosťou, určenou všetkým milovníkom klasickej a módnej  fotografie.

Výstavu sa podarilo zrealizovať vďaka partnerom:  Danubiana Meulensteen Art Museum, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, MasterCard, Canon, Hama, Astronauts.

Výstavu je možné navštíviť v galérii Danubiana, Bratislava-Čunovo, Vodné dielo, v termíne od 20. 1. do 11. 3. 2018, od utorka do nedele v čase od 10:00 do 18:00 hodiny. Bližšie informácie: www.danubiana.sk.

* Kontaktná osoba: Natalie A. Rollko, natalie@astronauts.cz, tel: +420 608 524 578

O autorovi

Robert Vano sa narodil v Nových Zámkoch. Po maturite v roku 1967 miesto nástupu na vojnu emigroval cez Juhosláviu a Taliansko do Spojených štátov, kde sa uchytil ako kaderník a vizážista. Pôsobil ako asistent módnych fotografov, od roku 1984 sa stáva samostatným fotografom. Žil a pracoval v New Yorku, Paríži a Miláne, kde fotografoval pre módne časopisy ako Cosmopolitan, Harper’s Bazaar, Vogue.

Od roku 1990 žije v Prahe, kde v období 1996–2003 zastával pozíciu umeleckého riaditeľa v českej redakcii časopisu ELLE a neskôr, až do roku 2009, v agentúre Czechoslovak Models. Od tých čias pracuje ako fotograf na voľnej nohe.

Robert Vano je predovšetkým módny a reklamný fotograf. Jeho dominantou sú čiernobiele portréty a akty na klasický film s použitím techniky platinotypie. Spolupracuje so svetovými značkami, vedie workshopy „Daylight Nude“. Rád fotografuje pri prirodzenom dennom svetle.

1948 Narodil sa v Československu
1967 Krátko po maturite emigroval do USA
1970 Pracuje ako kaderník, vizážista a asistent pre módnych fotografov (Horst, Glaviano, Castel, Fallai) a časopisy Vogue, Bazaar, Donna, Seventeen, Modemoiselle a ďalšie
1984 Pôsobí ako samostatný fotograf v New Yorku, Miláne a Paríži
1990 Vracia sa do Československa
1996 – 2003 Zastáva pozíciu kreatívneho riaditeľa českej edície časopisu ELLE
2004 – 2009 Pracuje ako umelecký riaditeľ agentúry Czechoslovak models
2009 Pôsobí ako umelecký fotograf v Prahe
2010 Získava Európsku cenu Trebbia za tvorivú činnosť

(Zdroj: Alexandra Petrášová, Vydavateľstvo SLOVART; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*