Unikátna expozícia v priestoroch Vodárenského múzea BVS

Bratislava, Admin – Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s. koncom septembra slávnostne otvorila ďalšiu zrekonštruovanú časť Vodárenského múzea, ktoré sídli v budove národnej kultúrnej pamiatky prvej čerpacej stanice pitnej vody pre Bratislavu z 19. storočia. Citlivou obnovou prešla tentokrát bývalá časť elektrickej časti stanice a jej priestory oddnes prezentujú stálu Expozíciu vodárenského systému BVS. Výstava sa svojou technickou realizáciou zaraďuje medzi európsku špičku a prináša informácie z histórie a súčasnosti prostredníctvom 3D vizualizácii, svetelných tabúľ či makiet.

Rekonštrukcia budovy prešla kompletnou obnovou pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu, keďže sa jedná o Národnú kultúrnu pamiatku v správe BVS, a.s. Stavba začala v lete 2013 a dokončená bola v auguste tohto roka. Na rekonštrukciu, stavebnú časť budovy, realizáciu a inštalovanie novej expozície vynaložila spoločnosť BVS, a.s. investície vo výške 200 tisíc Euro. Expozícia a obnova časti budovy sa realizovala v rámci investičnej akcie BVS, ktorá zahŕňala revitalizáciu celého areálu na Devínskej ceste 1 – Vodárenská záhrada, Kanalizačná čerpacia stanica, Čerpacia stanica Karlova Ves a Vodárenské múzeum. Celý objekt, vrátane záhrady je súčasťou prvého bratislavského vodárenského systému založeného v roku 1886.

Na projekte spolupracovali architekt Milan Kollár, autorom projektu expozície je Lenka Halásová, reštaurátorské práce realizoval Ján Fečo, virtuálne prehliadky výstavy Tibor Danilla z firmy Dynamic 3D.
Na príprave a textovej časti expozície sa podieľali samotní zamestnanci BVS, a.s. a jej jednotlivých úsekov, predovšetkým jednotlivé výrobné divízie.

Vodarenske muzeum  IMG_4255 zm

Oficiálny názov výstavy je Expozícia vodárenského systému BVS v súčasnosti a minulosti a je rozdelená na dve časti:
1. História bratislavského vodárenstva zahrňujúca obdobie rozvoja vodárne od 19. storočia do konca 2. sv. vojny
2. Popis súčasného systému vodárenstva od výroby vody, cez distribúciu po následné odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd v prostredí celej BVS.

Výstavu tvoria ručne robené makety historických, ale aj technických objektov BVS, interaktívne 3D prehliadky po vodárenských areáloch, 3D videá zachytávajúce vodárenské procesy, informačné panely a historické listiny.
Suterénne priestory budú určené na dočasné výstavy. Ako prvá je inštalovaná výstava fotografií vodárenských zamestnancov z obdobia 20. storočia získaných z archívu spoločnosti.

„Hlavný zámer Vodárenského múzea a novej expozície je priblížiť moderným a pútavým spôsobom históriu a dnešok vodárenstva v Bratislave a časti západoslovenského regiónu, v ktorom pôsobí BVS. Slúžiť má predovšetkým na vzdelávanie školskej mládeže a zjednodušiť doterajší spôsob prezentácie činnosti BVS exkurziami po objektoch, čo samozrejme nevylučuje ich návštevy pri špeciálnych príležitostiach“ uviedol generálny a technický riaditeľ BVS Ing. Stanislav Beňo.

Vodárenské múzeum bude odteraz bezplatne otvorené pre verejnosť v doobedňajších hodinách počas pracovného týždňa. Spolu so záhradou vytvorí hodnotnú náučno-oddychovú zónu pre Bratislavčanov a návštevníkov hlavného mesta.

(Zdroj: Lele Zemanová, Duvydmedia, Foto: Archív agentúry)

 

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*