Týždeň intenzívneho písania ikon v zahraničí

Rakúsko, Admin – Od 12. do 18. marca sa konal v malebnej rakúskej lokalite Zwischenwasser-Batschuns neďaleko mestečka Feldkirch týždeň intenzívneho písania ikon pod vedením skúsenej švajčiarskej učiteľky ikonopisu Susanne Guler, autorky mnohých diel, o ktorej sme písali na www.egoodwill.sk/osobnosti/so-znamou-ikonografkou-susanne-guler-zo-svajciarska/.

Tanja Hromkovic - Rakusko zm

Ikony 4 zm

Spomínali sme v článku, že podľa ikonopiscov sa ikona nemaľuje ale píše. Vraví sa, že počas tvorby vedie ikonopisec duchovný dialóg so svätcom, ktorého zobrazuje.  To znamená, že autor nemôže svojvoľne  do ikony pridávať svoje vnímanie, originálne ho umelecky dotvárať, ale v pokore ho prepisuje pod vedením Ducha Svätého.

Ikony 5 zm

Jedenásť záujemcov o kurz písania ikon pochádzalo tentoraz zo Švajčiarska. Stretli sa v rakúskom Vzdelávacom centre Batschuns, Zwischenwasser. Vzdelávacie stredisko sa nachádza pod kopcom, kde je výhľad na krásne hory. Medzi účastníkmi nechýbala ani dlhoročná účastníčka tvorby ikon Tanja Hromkovic (pôvodom Slovenka), o ktorej sme už písali v súvislosti s výstavou jej diel v Bratislave na www.egoodwill.sk/kultura/navstivte-elektricku-c-4-a-uvidite-krasne-ikony/.

Ikony 6 zm              Ikony 8 zm

Pri písaní ikon ide vlastne o ich maľovanie, pri ktorom je potrebný nielen talent, ale aj veľká trpezlivosť a zmysel pre detail. Maľovalo sa hneď po raňajkách od samotného rána až do 20:00 hodiny s obedňajšou prestávkou.

Ikony 9 zm

Každý účastník mal svoju ikonu, ktorú chcel stvárniť. Niektorým sa podarilo vytvoriť viac ikon. Intenzívne maľovanie niekedy sprevádzala chrámová hudba, ktorá má zdôrazniť atmosféru písania ikon. No často na takýchto kurzoch býva aj úplné ticho, ako jedinečný čas počas tvorby, na meditáciu.
Výsledok týždňovej práce je viditeľný. Väčšina autorov už začala tvoriť doma, aby mali viac času na písanie s výtvarníčkou Susanne Guler, ktorá im pri práci zdieľa svoje skúsenosti. Niekto vytvoril jednu ikonu, iný dve i tri. Závisí to aj od toho, či túto tvorivú činnosť realizuje autor len ako hobby popri inom zamestnaní, alebo sa jej venuje naplno.

Ikony 7

Ubytovanie je veľmi pekné a so stravou (plná penzia) sú všetci spokojní. Po večeri sa  majstri ešte zídu pri červenom vínku a snacku. Každý má vlastnú izbu, aby mal kvalitný spánok a bol čerstvý na ďalší deň. Cena celého kurzu stojí 1150 SFr.

Ikony 2

Ak by ste mali chuť aj Vy zažiť neopakovateľnú atmosféru z tvorby ikon a načerpať pozitívnej energie, je len na Vás, ktorý termín si zvolíte. Písanie ikon má vysokú úroveň a realizuje sa dvakrát do roka. Raz je to v Rakúsku a druhý krát pri Zürišskom jazere v Kláštore Wurmsbach pri Rapperswil-Jone – od nedele 17:00 hodiny do soboty 12:00 hodiny. Posledný deň po obede ide každý spokojný s dobrým celotýždenným výsledkom opäť domov.

Ikony 3

Bližšie info nájdete na: www.ikonographie.ch/Kurse.htm

Tanja Hromkovi - Rakusko 2 zm

(Zdroj: Tanja Hromkovic; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*