Tvojazem ponúka svetovú filmársku kvalitu od slovenských tvorcov

BRATISLAVA/ADMIN – Dlhý potlesk pri každom mene v titulkoch v závere filmu. Žiadne klišé, ale spontánny a srdečný prejav uznania tvorcom. Aj taká bola atmosféra po slávnostnej premiére filmu Tvojazem v nedeľu 20. mája. Vo svete by povedali “waw”, na Slovensku povedzme slovenskému koprodukčnému filmu Tvojazem “fíha”.

Silný príbeh pre celú rodinu

Rodinný, dlhometrážny 3D animovaný dobrodružný film Tvojazem spojil umeleckých profesionálov z rôznych kútov Európy a isto si zaslúži návštevu kina nielen detského diváka. Veď mnohí sme vyrastali na kvalitnej československej tvorbe a Tvojazem ju ponúka plným priehrštím a dáva niečo navyše – invenčný prístup v scenári, animácii, hudbe, réžii.

A odporúčame ho, vďaka filmárskej kvalite vidieť priamo v kine so všetkými zmyslami – efektmi zvuku i obrazu, ktorý film ponúka.

Celeste Buckingham, autorka a interpretka titulnej piesne na otázku, prečo by ľudia mali ísť do kina na film Tvojazem odpovedá: „Po „á“ je výnimočná jeho kvalita a samozrejme aj to, že ide o československý produkt. Zároveň, príbeh filmu je skutočne silný. Myslím si, že každý z nás, dieťa či dospelý, zažil hľadanie samého seba, lásky či pocitu bezpečia. A nielen doslovne, ale aj metaforicky. A presne toto film krásne opisuje. Odporúčam ho každej rodine, nie je určený len pre deti, nájdu sa v ňom aj dospelí.“

Príbeh je skutočne silný, súčasný a zároveň rozprávkový – plný fantázie.  Riki, desaťročný chlapec, uniká zo šedi sídliska a každodennosti za záhadným signálom, ktorý mu otvorí paralelný svet fantázie, kde sa krkavce správajú ako ľudia, Železný muž chce ovládnuť svet, žeriav je robotom a žiarivý kameň, ktorého sa chce zmocniť každý, ho požiada o ochranu. Hlavný hrdina podstupuje dobrodružnú cestu na záchranu nielen čarovného sveta, ale aj seba samého.

Skvelá práca slovenských umelcov

Tvojazem nadväzuje stvárnením na najlepšiu tradíciu z československej filmovej bábkovej tvorby. Na jeho výrobe sa podieľalo viac ako 15 výtvarníkov z rôznych krajín Európy (od Írska po Českú republiku), ktorí vytvorili nielen koncept krajiny fantázie, ale aj jednotlivé postavy. Film je vytvorený v 3D technológii a s rozpočtom 3,8 milióna eur. Takáto snímka sa na Slovensku ešte nerealizovala. Aj producent Peter Badač dúfa, že všetko úsilie, vložené do tejto snímky, diváci ocenia: „Ide o pôvodný slovenský projekt, ktorý sa svojou kvalitou nepochybne vyrovná filmom zo zahraničia alebo americkej produkcii. Ak chceme dokázať, že aj na Slovensku máme šikovných umelcov a autorov, tak práve návštevou kina môžeme podporiť ich prácu a pomôcť ju zviditeľniť aj v zahraničí, kde sa môže presadiť na základe úspechov na domácom teritóriu.“

Tvoajzem je síce animovaný film – a výtvarne je urobený vskutku prekrásne – ale hlasy jednotlivých postáv určite nebudú divákom neznáme. Svoje herecké umenie tu predviedli Juraj Kemka, Jozef Vajda, Helena Krajčiová, Martin Hronský či Ivan Romančík a Riki a jeho kamoška Emma hovoria hlasmi Erika Koníčka a Grétky Luprichovej. Jedinečne znie aj hudba od slovenského skladateľa Martina Hasáka.

Zábava aj po filme

Ísť si pozrieť film do kina je super. A ešte viac super je, ak sa po dvoch hodinách strávených v prítmí kinosály môžeme tešiť na pokračovanie zábavy s hlavnými hrdinami. V prípade snímky Tvojazem je toho viac než dosť. Tvorcovia pripravili celý fantazijný svet, ktorý deti s kamošmi či rodičmi môžu objavovať rôznymi ďalšími spôsobmi. Napríklad knižné pokračovanie dobrodružstiev Emy a Rikiho, ktoré vyšlo vo vydavateľstve Slovart alebo mobilná hra Bowler’s Run. V nej môžu deti oslobodiť Lumákov, postavičky z filmu, pomáhať hlavným hrdinom na ich ceste. Takisto budú môcť využiť aplikáciu na zobrazenie rozšírenej reality pri plagátoch a knihe.

Nechajte sa zlákať

Pre režiséra Petra Budinského to bolo  4324 dní čistej radosti z práce a veľmi sa teší, že svoje dielo môže konečne ponúknuť divákom – malým aj veľkým: „Tvojazem je napínavý príbeh, v ktorom hlavný hrdina Riki zažíva množstvo dobrodružstiev, spoznáva nové svety a nachádza si nových kamarátov. Je to ako jazda na húsenkovej dráhe, plná vzrušenia a nečakaných zvratov. Ak teda v lete náhodou nebudete vedieť, čo s voľným časom, odbehnite si do kina vo vašom meste. Tvojazem ťa potrebuje.“

(Zdroj: Barbora Žiačiková, Katarína Zvonárová, Advantage; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*