Súťaž mladých výtvarníkov Maľba 2014 má svojho víťaza

Bratislava, Admin 13. 11. 2014 – Je ním Juraj Florek, ktorého dielo vybrala medzinárodná porota 9. ročníka súťaže pod vedením Pawla Jarodzkeho. Jeho cenu prebral priateľ, nakoľko Juraj Florek bol v tom čase v zahraničí. Na druhom a treťom mieste sa umiestnili Matej Fabian a András Cséfalvay. Spolu si víťazi rozdelili finančnú odmenu v celkovej výške 20 000 eur, ktorú im venoval vyhlasovateľ súťaže, Nadácia VÚB. Obrazy všetkých finalistov (20) si verejnosť môže pozrieť až do Vianoc v bratislavskej Galérii Nedbalka.

VÚB IMG_1402

Do aktuálneho ročníka súťaže sa prihlásilo celkovo 91 mladých výtvarníkov. Ich diela hodnotila odborná porota pod vedením uznávaného poľského výtvarníka Pawla Jarodzkeho.  Spolu s ním rozhodovali Rudolf Sikora, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia, český historik umenia Jan Skřivánek a rektor Akadémie umení v Budapešti Tibor Somorjai Kiss.

VÚB IMG_1382

Prvé miesto získal Juraj Florek za dielo „Nočný bankomat“, ktoré zobrazuje banalitu mestského prostredia. Ide o veľmi tradičnú maľbu, ktorá zároveň nepochybne symbolizuje aktuálnu tému a súčasný obraz. Porota ocenila autorovu schopnosť vnímať a vystihnúť našu súčasnosť. Napriek banalite námetu vynikne premyslenosť diela, ktoré vyvoláva mnoho asociácií na slávne obrazy minulosti. Florek je absolventom Akadémii umení v Banskej Bystrici.

VUB 1.miesto_Florek_Nočný Bankomat                           VÚB IMG_1439

Druhým miestom porota ohodnotila Mateja Fabiana za obraz „Ghost Riders“ a jeho výraznú energiu a expresivitu. Porotcovia ocenili najmä maliarsku techniku a grotesknosť diela. Fabian vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení.

VUB IMG_1436

Tretie miesto obsadil András Cséfalvay a jeho obraz „The Quality – Quantity Debate“. Ocenenie dostal za prepojenie konceptuálneho prístupu a priamočiareho výrazu. Cséfalvay je doktorandom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

VUB  3.miesto_Cséfalvay_The Quality-Quantity Debate

VUB IMG_1415

Súťaž Maľba pomáha mladým talentovaným umelcom už deväť rokov. Vyhlásenie jej výsledkov a sprievodná výstava finalistov tradične patria k očakávaným udalostiam umeleckej sezóny. „Pozývame všetkých milovníkov umenia na aktuálnu výstavu diel finalistov súťaže do Galérie Nedbalka,“ hovorí Alexander Resch, generálny riaditeľ VÚB banky.

VÚB IMG_1390

Pred jubilejným 10. ročníkom oznámil, že Nadácia VÚB plánuje najlepšie práce z doterajších ročníkov predstaviť aj v Taliansku. „Okrúhle výročie vzniku súťaže Maľba radi využijeme na jeho prezentáciu talianskemu publiku. Diela mladých slovenských umelcov predstavíme na reprezentatívnej výstave v milánskej Gallerie d´Italia“, dodal A. Resch.

VÚB IMG_1393

Diela dvadsiatich finalistov súťaže si záujemcovia môžu pozrieť v Galérii Nedbalka na Nedbalovej 17 v Bratislave do 21. decembra. Vstup je voľný.

(Zdroj: Michal Kopecký, VÚB, Foto: Eugen Nagy a archív VÚB)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*