Román Svetlo v úkryte nás prenesie do čias, keď každé zaklopanie môže znamenať smrť

BRATISLAVA/ADMIN – Autorka Sharon Cameron prináša skutočný príbeh z obdobia druhej svetovej vojny o ľudskej odvahe obetovať aj vlastný život za záchranu iných. Román Svetlo v úkryte je inšpirovaný skutočným príbehom dvoch sestier, ktoré počas druhej svetovej vojny zachránili trinásť ľudských životov pred istou smrťou vo vyhladzovacom tábore.

Zachrániť a skrývať obyvateľa židovského pôvodu sa v tej dobe rovnalo trestu smrti. Napriek tomu sa našli odvážni ľudia, ktorí pomáhali, skrývali, alebo zachraňovali svojich susedov, priateľov, či úplne neznámych spoluobčanov. Ľudia, pre ktorých mal život tú najvyššiu hodnotu – skutoční hrdinovia. Román Svetlo v úkryte nie je presýtený iba utrpením, ale predovšetkým láskou človeka k človeku.

O knihe:

svetlo

Píše sa rok 1943 a šestnásťročná Stefania pracuje v obchode u Diamantovcov v poľskom mestečku Przemyśl. Je zaľúbená do Izia, jedného zo synov. Mladý pár svoj vzťah tají, pretože ona je katolíčka a Diamantovci sú Židia, ale nevzdávajú sa nádeje, že raz im osud dožičí byť spolu. S vpádom nemeckej armády do krajiny sa všetko zmení. Rodinu vysťahujú do geta a Stefania ostáva sama v okupovanom meste, kde sa stará o šesťročnú sestru Helenu.

A potom ktosi zaklope na dvere. Je to Max Diamant. Počas transportu do vyhladzovacieho tábora vyskočil z vlaku a žiada o pomoc. Stefania v tej chvíli urobí jedno z najzásadnejších rozhodnutí v živote a Maxa ukryje. Po ňom ešte ďalších dvanásť Židov. Každý deň pritom tŕpnu, či sa neozve búchanie na dvere, ktoré by znamenalo koniec pre všetkých. Svetlo v úkryte je knižným spracovaním skutočného príbehu dvoch sestier, ktoré zachránili trinásť ľudských životov a riskovali pritom vlastnú smrť.

Z anglického originálu The Light in Hidden Places preložila Diana Ghaniová.
Viac o knihe: https://www.bux.sk/knihy/618099-svetlo-v-ukryte.html

Ukážka z knihy:

Cestou z geta som videla dievča, ktoré na smrť dobili pažbou pušky. Nevedela som určiť, koľko malo rokov, čo urobilo a či vôbec niečo urobilo. Esesák sa však pritom usmieval, a potom nechal jej zakrvavené telo na ulici. Mala som čo robiť, aby som vyšla z tieňa, prinútila nohy kráčať ďalej, počkala na tú správnu chvíľu a vytiahla stĺpik z jamy. Bežala som domov a celou cestou som sa triasla. V tú noc som prvý raz pochopila, čomu čelím. Predtým bolo ľahké namýšľať si, že všetky tie hrozné udalosti sú iba omyl. Pomýlené myšlienky pomýleného vodcu, ktorý pomýlil svoju armádu a svoj ľud. Neexistovali vari vždy ľudia, ktorí boli chudobní a hladní? Ľudia nenávidení a opovrhovaní? Neboli vždy vojny, v ktorých bojovali mladí muži a zomierali nevinní? Bolo to hrozné, ale taký bol svet. V tvári toho dôstojníka som však uvidela niečo iné. Uvidela som v nej radosť z nenávisti. Pôžitok z toho, že spôsobuje bolesť inému človeku. Videla som zlo.

O autorke:

Sharon Cameron je americká autorka. Jej debutový román The Dark Unwinding získal ceny Sue Alexander Award za najsľubnejšie nové dielo a Crystal Kite Award Spoločnosti autorov a ilustrátorov detských kníh. Dostal sa aj na zoznam najlepších kníh pre mladých dospelých Americkej knižničnej asociácie ALA Best Fiction for Young Adults. Sharon žije s rodinou v Nashville v štáte Tennessee. Miluje Škótsko, lukostreľbu a Pána prsteňov. Nájdete ju na twitteri ako @CameronSharonE alebo navštívte jej webovú stránku sharoncameronbooks.com.

www.ikar.sk | www.yoli.sk | www.priroda.sk  | www.bux.sk | www.ibux.sk | www.luxusnakniznica.sk

(Zdroj: Lucia Čarná, IKAR; Pripravil: Eugen Michal Nagy)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*