Román Jojo Moyesovej vychádza s filmovou obálkou

BRATISLAVA/ADMIN – Vo Vydavateľstve IKAR vyšla kniha Posledný list od milenca, ktorá je prelínaním minulosti a prítomnosti. V knihe sa stretávajú dva milostné príbehy. Jeden z obdobia šesťdesiatych rokov, v súčasnosti existujúci len vo forme listov a spomienok jeho aktérov. Druhý sa rodí práve teraz, inšpirovaný tým minulým. Obe hrdinky knihy – Jennifer Stirlingová aj novinárka Ellie prežívajú silné emocionálne napätie a oba ich príbehy smerujú k nečakanému rozuzleniu.

Jojo Moyesová v mnohých svojich knihách dokazuje, že je vynikajúcou rozprávačkou a jej príbehy si určite zaslúžia filmové spracovanie. Rovnako ako predchádzajúci film Predtým ako som ťa poznala, má aj Posledný list od milenca hviezdne herecké obsadenie.

O čom je kniha: Novinárka Ellie hľadá v novinovom archíve zaujímavý príbeh, no ani sama celkom neverí, že by mohla nájsť niečo skutočne zaujímavé. Podarí sa jej však objaviť list z roku 1960 od neznámeho muža, ktorý v ňom žiada svoju partnerku, aby opustila manžela. Ellie tento ľúbostný príbeh z minulosti fascinuje. Napriek tomu, alebo možno práve preto, lebo sama má pomer so ženatým mužom.

Vrátime sa teda do roku 1960 a dozvieme sa, že Jennifer Stirlingová leží v nemocnici po vážnej autonehode. Nespomína si na nič – ani na manžela, ani na priateľky, ani na to, aká bola kedysi ona sama. Ale keď sa z nemocnice vráti domov, nájde utajený list a pomaly si začína spomínať na milenca, kvôli ktorému bola ochotná riskovať úplne všetko.

Príbehy Ellie a Jennifer, plné vášne, nevery a straty, sa navzájom prepletajú a sú popretkávané „poslednými listami“ zo skutočného života.

Z anglického originálu The Last Letter from Your Lover preložil Andrej Chovan.

Viac o knihe:

https://www.bux.sk/knihy/618023-posledny-list-od-milenca-4-vydanie.html

Ukážka z knihy:

Asi sa vám to bude zdať čudné,“ spustí Ellie, „ale dá sa vypátrať, kto si pred mnohými rokmi prenajal istý P. O. Box?“
„Prenajímatelia sa dosť často menia. Pred koľkými rokmi?“
Ellie premýšľa, čo všetko jej môže povedať, ale Margie pôsobí prívetivo, a tak nasadí dôverný tón. Siahne do tašky a vytiahne kôpku listov starostlivo uložených v priesvitnom obale. „Je to taký zvláštny P. O. Box. Našla som zopár ľúbostných listov adresovaných na tunajší P. O. Box a rada by som ich vrátila.“
Margie jej slová očividne zaujali. Pravdepodobne je to pre ňu príjemná zmena po rozhovoroch o vyplácaní dôchodkov a návratkách za tovar katalógových domov.
„Je to P. O. Box číslo trinásť.“ Ellie jej ukáže obálku.
Margie na tvári vidieť, že tú priehradku pozná. „Trinásť?“
„Vy o nej niečo viete?“
„Áno.“ Margie stisne pery, akoby zvažovala, čo môže povedať. „Ten P. O. Box má prenajatý tá istá osoba už takmer štyridsať rokov. Niežeby to bolo až také nezvyčajné.“
„A čo je podľa vás nezvyčajné?“
„To, že do nej nikdy neprišiel jediný list. Neraz sme sa na tú osobu obrátili, aby sme jej dali príležitosť ukončiť prenájom, ale tá žena tvrdí, že si ju chce nechať. No čo už, keď chce vyhadzovať peniaze von oknom, je to jej vec.“ Pozrie na list. „Hovoríte, že sú to ľúbostné
listy? Ach, to je naozaj smutné.“
„Môžete mi prezradiť jej meno?“ Ellie cíti, ako jej zviera žalúdok.
Z tohto by mohol byť lepší príbeh, než by kedy snívala.

O autorke:

Jojo Moyesová (1969) je britská spisovateľka a novinárka. Narodila sa v Londýne, na tamojšej univerzite vyštudovala žurnalistiku a potom desať rokov pracovala pre britský denník The Independent. Istý čas strávila v Hongkongu ako dopisovateľka novín Sunday Morning Post. V roku 2002 jej vyšiel prvý román Sheltering Rain a od tých čias sa živí ako spisovateľka na voľnej nohe. Jej doménou sú predovšetkým romantické príbehy, za ktorými sa skrýva vážnejší podtext. Jej romány boli preložené do 46 jazykov a v dvanástich krajinách boli na prvej priečke v rebríčku bestsellerov. Spisovateľka žije s manželom, novinárom Charlesom Arthurom, a ich tromi deťmi na farme v grófstve Essex.

Vo vydavateľstve IKAR od Jojo Moyesovej vyšlo:

Posledný list od milenca (2013, 2015, 2016)
Predtým ako som ťa poznala (2013, 2016)
Dievča, ktoré si tu zanechal (2014)
Strieborný záliv (2015)
Jeden plus jeden (2015)
Čo bolo potom (2016)
Zakázané ovocie (2018)
Stále som to ja (2018)
Darca hviezd (2020)

www.ikar.sk| www.yoli.sk | www.priroda.sk  | www.bux.sk | www.ibux.sk | www.luxusnakniznica.sk

(Zdroj: Lucia Čarná, IKAR; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*