Publikácia Móda na Slovensku už v kníhkupectvách

Bratislava, Admin – Vydavateľstvo SLOVART vydalo dlho očakávanú, veľmi zaujímavú a bohato ilustrovanú knihu Stručné dejiny odievania. Po prvý raz v našich dejinách sa tak predstavuje prehľad odievania, textilnej výroby a módnych vplyvov, ktoré sme zaznamenali na území Slovenska od prehistórie po súčasnosť.

Autori knihy – kurátorka Slovenského národného múzea Magdaléna M. Zubercová, jej kolegyňa Eva Hasalová, odborníčka na odevný dizajn Zuzana Šidlíková a archeológ Martin Vančo na dvesto stranách plasticky zobrazili formy odievania v prehistorickom období či podoby odevu od čias osídlenia nášho územia slovanskými predkami. Samozrejme, že autori prihliadali aj na archeologické nálezy, ktoré sa doposiaľ zachovali.

MODA prebal print.indd

Odevnú kultúru alebo „módne trendy“ Slovenska v rámci uhorského štátu približuje v širšom územnom a kultúrnom kontexte, pretože sa šírili vďaka obchodným, sociálnym a politickým kontaktom s inými národmi.
Podrobnejšie sa kniha venuje odievaniu medzivojnového a povojnového Československa a tiež obdobiu socializmu.
Súčasný odevný a textilný priemysel, produkcia značiek a mladých tvorcov naznačuje aktuálne lokálne trendy v rámci čoraz globalizovanejšieho sveta módy.

Vyše 500 reprodukcií ilustruje módne trendy, dobové odievanie a doplnky aj vďaka zachovaným fotografiám, umeleckým dielam či reštaurovaným odevom.

Kniha je určená širokému okruhu čitateľov – záujemcom o módu, študentom, pedagógom, pracovníkom v odevnom aj textilnom priemysle, skrátka každému, kto chce mať prehľad o slovenskej módnej tvorbe.
Reprezentatívna kniha je v tvrdej väzbe s prebalom a jej predpokladaná cena je 35 €.

(Zdroj: Saša Petrášová, Vydavateľstvo SLOVART, Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*