Prezentácia knihy Von Pressburg nach Salzburg

Bratislava, Admin – Prvá slovenská prezentácia medzinárodného knižného projektu „Von Pressburg nach Salzburg“ rakúskeho vydavateľského domu Styria Verlag za účasti autorov knihy sa uskutoční 14. januára v Rakúskom kultúrnom fóre v Bratislave. Prezentácia sa uskutoční v nemeckom i slovenskom jazyku.
Štvrťstoročie po páde železnej opony a 20 rokov po vstupe Rakúska do Európskej únie sa vydáva kozmopolita zo Salzburgu Robert Hofrichter a jeho slovenský synovec Peter Janoviček po stopách dôležitých dejinných zvratov strednej Európy: je to analytický pohľad na rany a jazvy vzniknuté počas dlhej spoločnej histórie. Zjednodušene by sa dalo povedať, že je to akási obhajoba prekonania predsudkov, averzií a generalizovania úsudkov pozdĺž osi medzi Východom a Západom.

Von Pressburg nach Salzburg_zm
Z Bratislavy do Mozartovho mesta! Vychutnajte si rozhovory s Karlom Schwarzenbergom, Barbarou Coudenhove-Kalergi, Milanom Lasicom, Fedorom Gálom a Friedrichom Gottasom, ktorí dodávajú knihe vtip ako aj osobné spomienky na tejto nostalgickej ceste po krajinách a mestách bývalej monarchie…
Stretneme sa so slovenským ľudovým hrdinom Jurajom Jánošíkom a opernou divou Editou Gruberovou, dočítame sa o Keltoch, Rimanoch a Adolfovi Hitlerovi, o Balkáne a Oriente, ktoré podľa kniežaťa Metternicha začínajú za Viedňou.

Robert Hofrichter a Peter Janoviček sa vo svojej knihe venujú napríklad aj otázke, koľko pradedov má každý z nás alebo akej národnosti bol svokor Richarda Wagnera. Zoznámime sa so židovským rabínom Chatamom Soferom a tiež s najvýznamnejším salzburským rodákom, ktorý cestoval do Bratislavy a jeho otec sa sťažoval na zlé cesty v Hornom Uhorsku…

Info o autoroch:
Robert Hofrichter
Narodený v roku 1957 v Bratislave.
Vyštudovaný biológ. Cestovateľ, sprievodca, novinár, knižný autor a fotograf.
Od roku 1981 žije v Salzburgu.

Peter Janoviček
Narodený v roku 1982 v Bratislave.
Vyštudovaný knihovník.
Pracuje v Univerzitnej knižnici v Bratislave a zaujíma sa o dejiny svojho rodného mesta.

Kniha vyšla v nemeckom jazyku.

(Zdroj: Marcela Mokráňová, Rakúske kultúrne fórum / Österreichisches Kulturforum Bratislava, Pripravila: Valéria Nagyová)

 

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*