Premiéra výtvarného salónu u majstra Franka Jalšovského

Bratislava, Admin – O svetovo uznávanom výtvarníkovi Frankovi Jalšovskom sme pred rokom priniesli reportáž v časopise GoodWill, v ktorej sme poukázali na jeho výnimočnosť umeleckých diel vytvorených v kanadskom Vancouveri, kde pôsobil dvadsať rokov. Odvtedy sme s ním zažili viaceré príjemné posedenia v ateliéri, kde nás pohostil kvalitným vínom a obohatil o poznatky z grafiky, umenia, z jeho životnej filozofie a duchovnej harmónie.

IMG_1069 zm

IMG_1052 zm

IMG_1072 zm

Pozvánku na premiéru Výtvarného salónu Franka Jalšovského sme nemohli neprijať. V kruhu jeho blízkych známych, priateľov a umelcov sme mali možnosť spoznať výnimočných ľudí, ktorí so zanietením debatovali o živote na Slovensku, o umení i filozofii, o politike, ale aj o biznise.

IMG_1053 zm

IMG_1076 zm

IMG_1077 zm

Príjemný večer otvoril Marián Ostatník, manažér výtvarného salónu, ktorý privítal významných hostí. Medzi prítomnými boli veľvyslanci, ako Kathy Bunka, Chargé d’Affair, z Kancelárie veľvyslanectva Kanady, Marián Servátka, Veľvyslanec SR v Bieloruskej republike, ďalej pozvanie prijal Milan Ftáčnik, primátor mesta Bratislavy, Juraj Hraško, univerzitný profesor, významný pedológ, akademik SAV a bývalý minister životného prostredia SR, Viliam Fischer, profesor a známy kardiochirurg, Ján Voderadský, riaditeľ odboru generálnej inšpekcie z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Bruno Gábel, riaditeľ spoločnosti MGL trade, Danka Kaššovičová, riaditeľka Fakultnej nemocnice v Trenčíne a za umeleckú sféru prišiel sochár Alexander Vika a ďalší.

IMG_1057 zm

IMG_1062

Po úžasnom vystúpení Ivana Ožváta, sólistu Opery SND, ktorý spieval skladby našich majstrov, či už Gejzu Dusíka, Eugena Suchoňa… sa nejednému z nás tisli slzy do očí. Sólista Ivan Ožvát dokázal navodiť svojim spevom v ateliéri úžasnú atmosféru. Majster Frank Jalšovský spolu s manželkou Renkou obohatili zážitok z hudby o desiatky zapálených sviečok, ktoré sa vynímali pri zhasnutom svetle lámp.

IMG_1058 zm

IMG_1061 zm

IMG_1066 zm

IMG_1078 zm

Počas večera nám hostiteľ Frank Jalšovský rozprával o grafike, o zhotovení obrovského jedinečného lisu, ktorý má v ateliéri… viacerí sme sa zaujímali o jeho grafické diela, ktoré sú tak detailne spracované, že vyznievajú priam ako fotografia. Majster Frank svoje umelecké diela vystavoval v Európe a v Amerike, ale aj Ázii, kde získal množstvo cien a vysokých vyznamenaní.

IMG_1067 zm

IMG_1064 zm

IMG_1074 zm

Renka a Frank IMG_1056 zm

Skvelou hostiteľkou bola Renka, manželka Franka Jalšovského, ktorá ho v tvorbe po celý čas podporuje. Keď som sa s ňou pred rokom zoznámila, zaujala ma svojim priateľským vystupovaním, jemnosťou a zároveň istou skromnosťou, ktorá jej dodáva hĺbku a čaro. Po odchode z ateliéru som ešte dlho s manželom prežívala tú neopísateľnú atmosféru, ktorú vytvorili počas večera naši hostitelia. Vďaka, Renka a Frank!

(Text a Foto: Valéria Nagyová)

1 Komentár Premiéra výtvarného salónu u majstra Franka Jalšovského

  1. So zaujmom som si precitala vas clanok. S Ferkom a Renkou sme boli v priatelskom styku, ked byvali v Kanade. Uz asi 7 rokov som s nimi nebula v styku, az teraz vidim, ze sa prestahovali do Bratislavy. Budte taki dobri a poslite im moj odkaz, rada by som znova nedviazala kontakty.
    Vdaka,
    Lubomira Soroko

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*