Podarí sa mu vyhrať hru, v ktorej sa ocitol?

BRATISLAVA/ADMIN – Vydavateľstvo IKAR prichádza na slovenský knižný trh s románom Mág. Prvé vydanie knihy vychádza vo viazanej väzbe s počtom strán 720 pod značkou ODEON. Do slovenčiny ju preložil Jozef Kot.

Príbeh mladého Nicholasa Urfeho sa vo veľkej miere odohráva na gréckom ostrove Fraxos, kde prijal miesto učiteľa na chlapčenskej internátnej škole. Nuda a pocit odlúčenia, ktoré ho na ostrove denne sprevádzajú, v ňom prehĺbia pocit osamelosti. Z rastúcej depresie ho vytrhne až náhodné stretnutie s miestnym usadlíkom. Ten ho očarí svojou osobnosťou, ale postupne vpletie Nicholasa do zvláštnej psychologickej hry. Stiera sa v nej rozdiel medzi realitou a fantáziou a Nicholas pochopí, že nebojuje len o zdravý rozum, ale aj o holý život.

Ukážka z knihy:
Do Oxfordu som sa pobral v roku 1948. Po druhom roku na Magdalénskom kolégiu, krátko po dlhých prázdninách, počas ktorých som sa sotva stretol s rodičmi, musel otec odletieť do Indie. Zobral so sebou aj mamu. Ich lietadlo počas letu do Indie havarovalo, zhoreli vo vysokooktánovom ohni vyše šesťdesiat kilometrov na východ od Karáči. Po počiatočnom šoku mnou prenikol pocit úľavy a slobody. Jediný blízky príbuzný, mamin brat, farmárčil v Rodézii, takže som nemal rodinu, ktorá by ma obmedzovala v tom, aby som bol skutočne sám sebou. Azda bola moja synovská láska slabá, no plne som sa venoval všetkému, čo bolo populárne.

Spolu so skupinou podobných čudáckych kamarátov na Magdalénskom kolégiu sme si to o sebe aspoň mysleli. Vytvorili sme malý klub s názvom Les Hommes Révoltés, pili sme suché sherry a ako protest proti šupákom v hubertusoch zo sklonku štyridsiatych rokov sme na svoje stretnutia chodili v tmavosivých oblekoch a s čiernymi kravatami. Tam sme sa škriepili o bytí a ničote a nazývali sme istý typ zmätočného správania „existencialistickým“. Tí menej osvietení by to boli označili za nevypočítateľné alebo jednoducho za sebecké. Nechápali sme, že hrdinovia či antihrdinovia francúzskych existencialistických románov, ktoré sme čítali, nemali byť realistickí. Usilovali sme sa ich napodobňovať, mylne sme pokladali metaforický opis ich komplikovaných pocitov za priamočiary vzor správania. Na jeho základe sme pociťovali skutočnú skľúčenosť. Väčšina z nás, oddaných večnému oxfordskému svetáctvu, chcela skrátka vyzerať odlišne. V našom klube sa nám to aj darilo.

Nadobudol som luxusné zvyky a strojené spôsoby. Bol som treťotriedny študent s prvotriednou ilúziou, že som básnik. Veľavravná nudnosť života a najmä zarábanie na živobytie však nemali v sebe nič básnické. Bol som ešte priveľký zelenáč a netušil som, že cynizmus vlastne maskuje neúspešné zvládanie ťažkostí – skrátka neschopnosť. Človek vynakladá najväčšie úsilie na to, aby sa každým úsilím pohŕdalo. Ale vsiakol som do seba drobnú dávku aspoň jednej užitočnej veci, najväčšiemu daru, ktorý poskytol Oxford, civilizovanému životu: sokratovskej počestnosti. S dlhšími prestávkami mi to ukazovalo, že nestačí búriť sa proti svojej minulosti. Raz som medzi niekoľkými priateľmi prejavil až neslýchanú trpkosť, pokiaľ ide o armádu. Keď som sa potom vrátil do svojho príbytku, zrazu mi zišlo na um, že hoci som s pocitom beztrestnosti vyslovil veci, ktoré by zosnulého otca rozzúrili, neznamená to, že už nie som pod jeho vplyvom. V skutočnosti som nebol rodený cynik, iba burič. Unikol som pred tým, čo som nenávidel, no nenašiel som to, čo by som miloval, a tak som predstieral, že ani nie je čo milovať.

John Fowles sa narodil v malom mestečku v anglickom Essexe v roku 1926. Po absolvovaní štúdia na univerzite v Oxforde pôsobil ako učiteľ anglickej literatúry vo Francúzsku, v Londýne aj v Grécku. Práve v Grécku napísal prvé básne a niekoľko nepublikovaných noviel. Medzinárodné uznanie v rámci literatúry si získal svojím prvým románom Zberateľ (The Collector) z roku 1963. Povesť inovatívneho spisovateľa s výnimočnou silou imaginácie potvrdil aj svojimi ďalšími knihami Aristos (The Aristos), Milenka francúzskeho poručíka (The French Lieutenant’s Woman) či Mantisa (Mantissa). Fowles zomrel po dlhej chorobe v roku 2005.

Viac o knihe:

https://www.bux.sk/knihy/593904-mag.html

http://www.iliteratura.cz/Clanek/9877/fowles-john-mag

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*