Peter Sasín: Nie som žiaden mág

Bratislava, Admin   25. 11. 2014  – Spoluzakladateľ NLP Akadémie a špičkový odborník na tajuplnú metódu, ktorá sa ukrýva v troch písmenách NLP je Peter Sasín. Zoznámili sme sa s nim už dávnejšie na jeho skvelých prednáškach. Pri poslednej z nich na konferencii Cesta do hlbín duše manažéra zožal veľký potlesk od top manažérov spoločností. Niet divu, vystupoval s ľahkosťou, humorom a výrečnosťou rečníka, ktorý zaujme každým slovom. Priamo v sále sme ho oslovili na rozhovor pre našich čitateľov. A hoci je časovo veľmi vyťažený, naše pozvanie s úsmevom prijal.

Ste vrcholným predstaviteľom neuro-lingvistického programovania na Slovensku. Môžete čitateľom priblížiť, čo je to NLP?

Vďačne. NLP je obor, ktorý sa zaoberá rýchlou zmenou ľudského správania použitím účinnej komunikácie. Viacerí ľudia  NLP vyčítajú, že je manipulatívne. Čo je mimochodom skutočne pravda. No treba si uvedomiť, že každá komunikácia je v určitej miere manipulatívna. Veď keď vám suseda do posledného nechutného detailu popisuje, ako auto na ulici zrazilo jej mačku, tak predsa manipuluje vašimi myšlienkami a tým pádom aj pocitmi. Len si to neuvedomuje. Práve preto našich klientov učíme bdelosti v komunikácii a dávame im nástroje, aby boli v komunikácii flexibilnejší. Pretože flexibilnejší vždy vedie.

Kde všade sa dá NLP využiť?

Využití je mnoho. Napríklad pri odstraňovaní fóbií. Pomocou NLP vieme akúkoľvek fóbiu odstrániť veľmi rýchlo a s veľmi vysokou účinnosťou. Veľmi rýchlo znamená, že klient už po pár minútach fóbiu nemá, aj keď ju mal hoci aj desiatky rokov. To mimochodom prakticky ukazujem na mojom DVD – Šťastie sa začína vo vašej hlave, kde jednej účastníčke mojej prednášky vezmem strach z hovorenia pred ľuďmi a následne divákom odhaľujem, aké techniky som pritom použil. NLP perfektne funguje aj pri zlepšovaní výkonov športovcov. Moji klienti spomedzi profesionálnych športovcov práve pomocou NLP dosahujú svoje rekordné výsledky. Ďalej NLP využívame pri zlepšovaní výsledkov v biznise, medziľudských a rodinných vzťahoch atď.  Čiže v podstate všade tam, kde nájdete ľudí.

Peter-sasin-front-portret

Spomenuli ste fóbie. Aká bola zatiaľ najťažšia fóbia, ktorej ste klienta zbavili pomocou NLP?

Tak ako to vnímam, neexistujú ľahké ani ťažké fóbie. Jestvuje len ich interpretácia. Mnohí klienti o sebe tvrdia, že majú „komplexnú“ fóbiu, a pritom vôbec netušia o čom hovoria. Jednoducho opakujú to, čo im povedal lekár alebo psychológ. Odstránenie fóbie pomocou NLP je omnoho jednoduchšie, ako by mnohí dokázali uveriť alebo priznať.

Medzi tie „bežné“ fóbie, ktoré som mojim klientom odstránil, patria: strach z prezentácie pred ľuďmi, úzkosť z hadov, strach z malých priestorov, z jazdenia autom a tiež z pavúkov atď. Medzi tie „zaujímavé“ patrí napr. fóbia z holubov a mestského vtáctva.

Spomínam si na prípad, keď ma na jednom podujatí, na ktorom som bol hosťom, cez prestávku oslovila jedna mladá žena, že ona má fóbiu jazdiť autom mimo svoje mesto. Pár minút sme sa nezáväzne rozprávali a o niekoľko týždňov mi poslala nadšený ďakovný email, že po našom rozhovore už fóbiu nemá. A že z toho strachu, čo mala mnoho rokov, sa dnes už len smeje.

To, čo sa stalo, bolo to, že počas mojej konverzácie s touto mladou ženou som používal komunikačné techniky, ktoré nie sú pre laika viditeľné. Presne týmto myslím, že komunikácia dokáže byť „manipulatívna“. Záleží však od smeru, ktorým chceme ľudí „manipulovať“. Nepáči sa vám slovo manipulácia? Nahraďte si ju slovom ovplyvňovanie. Je to to isté.

Rád by som podotkol, že nie som v žiadnom prípade nejaký mág, ani nemám nadprirodzené schopnosti. To, čo znie na prvý pohľad neuveriteľne, na našich NLP kurzoch dokážeme naučiť aj našich účastníkov. Bežne sa nám stáva, že naši NLP Practitioneri (absolventi certifikovaného seminára NLP Practitioner – pozn. redakcie) pomáhajú ľuďom tam vonku pri zbavovaní sa fóbií a strachov s neuveriteľne vysokou účinnosťou.

Okrem ľudí z biznisu koučujete aj profesionálnych športovcov. Ako oni vnímajú NLP? A ako NLP koučing vplýva na ich výsledky?

Viete, čo je paradoxné? Že profesionálni športovci od svojich klubov nedostávajú žiadne návody na prácu s psychikou a podvedomím. Povedia im: „Všetko je v hlave – urob si v hlave poriadok“ a podobne. To, čo im už však nepovedia je to, ako to majú urobiť. Pritom psychika tvorí možno viac ako 70 % výkonu.

Práve preto je NLP u športovcov tak obľúbené. Pretože prináša rýchle a opakovateľné výsledky. S použitím NLP dokážem každému jednému športovcovi pomôcť zlepšiť jeho výsledky, a to neuveriteľne rýchlo. Práve športovci sú v tomto geniálni. Výsledky sú na nich viditeľné takmer okamžite. Okrem toho športovci majú vysokú vnútornú motiváciu a chuť na sebe pracovať. Preto s nimi veľmi rád spolupracujem.

Sasin IMG_8681retLite

Používate pri tom aj hypnózu?

Samozrejme. Hypnóza patrí k základným nástrojom pri mojej práci.

Nemajú ľudia z hypnózy strach?

Niektorí áno. Ale to je skôr z nevedomosti o tom, čo hypnóza je a čo hypnóza nie je. Ľudia o hypnóze vedia väčšinou len z filmov a médií. A to čo sa dozvedajú, má z hypnózou pramálo spoločného. Pritom si väčšina ľudí vôbec neuvedomuje, že denne sa niekoľkokrát nachádzajú v hypnóze a dokonca ani netušia, že sa do nej počas dňa pravidelne sami uvádzajú.

Ja hypnózu používam vedome, cielene a často aj počas bežného rozhovoru, kedy to človek ani nepostrehne. Podobne ako s tou mladou ženou, ktorú som za pár minút zbavil strachu zo šoférovania. Hypnózu, ktorú požívam, hodnotia moji klienti ako veľmi príjemnú a relaxačnú. Pre mňa je však dôležité, aby som im pomohol dosahovať potrebné výsledky. To je vždy priorita.

Okrem seminárov a školení – k čomu sa ešte dostaneme – ste ako prvý a zatiaľ jediný spustili “Vysielanie NLP akadémie”, čo je v podstate rozhlasová relácia v ktorej sa spoločne s Ivetou Klimekovou venujete rôznym témam zo sveta NLP. Osvedčilo sa vám vysielanie? Kde si ho môžu naši čitatelia vypočuť?

Áno, áno, naše online Vysielanie! (smiech) To je moja srdcovka. Ide o internetové vysielanie, v ktorom spolu s Ivetou Klimekovou našim poslucháčom sprostredkúvame NLP. Toto vysielanie má dnes viac ako 90 dielov a teší sa nesmiernej popularite. Máme už viac ako štvrť milióna vypočutí, čo je v našej krajine fantastické číslo. Počúvajú nás pritom nielen ľudia na Slovensku alebo v Čechách, ale aj z Anglicka, USA, Austrálie a mnohých ďalších krajín tejto planéty.

Čiže jednoznačne sa osvedčuje. Vysielanie NLP Akadémie je totálny Win-Win projekt. Profitujú z neho najmä naši poslucháči, ktorí nám píšu fantastické ohlasy, napr. ako im naše vysielanie pozitívne zmenilo život. To je naozaj krásne, sme za to vďační a dáva nám to jasne najavo, že tento projekt má svoj zmysel a že v ňom budeme ešte dlho pokračovať .

A kde si môžu naši čitatelia vysielanie NLP akadémie vypočuť?

Všetky diely sa dajú zdarma vypočuť a stiahnuť na našom webe: www.nlp-akademia.sk/vysielanie, na iTunes, alebo priamo cez našu mobilnú aplikáciu pre Android či iPhone. Aplikácia je takisto zdarma a má tú výhodu, že môžete počúvať, aj keď nie ste práve na internete. Čiže napr. v lietadle, v zahraničí, alebo hoc aj vo vesmíre (smiech). A je to tak – ľudia nás počúvajú naozaj všade. Niektorí dokonca aj pod sprchou 🙂
(Bezplatnú aplikáciu NLP Akadémie nájdete na GooglePlay alebo Appstore pod názvom „NLP Akadémia“ – pozn. redakcie)

Aký je dopyt po NLP na Slovensku? Hovorí sa, že NLP kurzy využívajú aj vrcholní predstavitelia veľkých spoločností, je to tak?

Je to tak. Ako som už povedal, NLP dáva ľuďom komunikačné nástroje, o ktorých ani netušili, že existujú a pritom sú nesmierne účinné. Naozaj platí, že flexibilnejší vedie a keďže nedokážeme nekomunikovať, tak je nesmierne dôležité komunikáciu ovládať čo najvyspelejšie.

Čo sa týka dopytu, je veľký. O tom svedčí aj obľúbenosť nášho online vysielania. Treba však podotknúť, že NLP je na Slovensku pomerne mladý odbor a ešte ho len dostávame do širšieho povedomia ľudí. Každopádne nechodia k nám len šéfovia a manažéri firiem. Tak napríklad práve teraz máme v kurze troch študentov. Taktiež nás navštevujú lekári (čomu som veľmi rád, pretože získavajú úplne nové komunikačné nástroje pre svoju prácu s pacientmi), učitelia, koučovia, športovci, zamestnanci, alebo aj ženy v domácnosti. Všetkých našich účastníkov spája jedno. A to je chuť alebo potreba niečo v živote zmeniť a túžba pracovať na sebe.

Peter Sasin PM

Vaše školenia a semináre sú veľmi navštevované a často krát je nutné nahlásiť sa mesiace dopredu. Môžete nám tieto semináre viac priblížiť? O čom sú? Ako prebiehajú a o ktoré z nich je najväčší záujem?

Najbližšie organizujeme seminár Deň cieľov s NLP Akadémiou, ktorý sa koná vždy v poslednú novembrovú sobotu (29. 11. 2014 v Bratislave – pozn. redakcie). Čiže raz za rok. Je to fascinujúci seminár, na ktorom sa účastníci dopodrobna oboznámia s úspešnými stratégiami na dosahovanie cieľov a tým pádom na zažívanie osobnej slobody.

Seminár s najväčším účinkom na život jednotlivca je každopádne NLP Practitioner. To je doslova naša vlajková loď. No a na svoje si prídu aj ľudia, ktorí sa chcú naučiť účinne prezentovať na verejnosti a tiež tí, ktorí sa chcú naučiť ovládať hypnózu a hypnoreč.

Všetky semináre NLP Akadémie nájdete na: www.nlp-akademia.sk/nlp-seminare

Otočme teraz stranu na začiatok. Ako ste sa dostali k NLP?

Bolo to v Nemecku, presnejšie v Mníchove, kde som dlhé roky žil. Kúpil som si knihu o rétorike a reči tela a autor tam často spomínal NLP. To, čo som sa o NLP dočítal ma veľmi zaujalo, a tak som si z internetu objednal knihu s NLP cvičeniami. To, čo v tej knihe bolo, mi doslova „vybilo poistky“. Bolo to super, dokázal som si lusknutím prstov zmeniť emočný stav, dozvedel som sa o tom, ako my ľudia vôbec myslíme a aké používame podvedomé stratégie. A tak som šiel znova na internet a vyhľadal som si tých najlepších trénerov na svete. A u tých som sa vzdelával.

Kde to bolo?

Nemecko, Anglicko a USA. No a odvtedy ma NLP nepustilo. Práve naopak – fascinuje ma stále viac a viac. Tá fascinácia je asi aj preto, pretože denne vidím príbehy mojich klientov, ktorí sa menia priamo pred mojimi očami a pozitívne menia svoje životy. Takisto ohlasy našich poslucháčov, ktoré nám chodia na email, sú niekedy priam neuveriteľné.

Kedy ste sa rozhodli priniesť  NLP na Slovensko? Predsa len tu nič také nebolo a ľudia na Slovensku sú pomerne konzervatívni. Nebáli ste sa odozvy?

Tak po prvé – nebál. Pretože to učíme aj našich klientov. Prevziať za svoj život plnú zodpovednosť a potom sa váš život odvíja presne podľa vašich predstáv. No a ja som mal ohľadne NLP na Slovensku tie najlepšie predstavy a už sa mi spoľahlivo napĺňajú. Takže z tohto hľadiska som presne vopred vedel, aká bude na NLP odozva.

Férovo treba povedať, že NLP kurzy na Slovensku boli už niekoľko rokov predtým, ako sme prišli na trh s našou NLP Akadémiou. Každopádne myslím, že sme sem priniesli čerstvý vietor a niečo úplne iné, ako tu už bolo. Naša odlišnosť je okrem iného aj v tom, že NLP Akadémia je členom svetovej NLP asociácie Dr. Richarda Bandlera, ktorý NLP spolu s Johnom Grinderom vyvinul.

Čiže my, ako NLP tréneri, sme certifikovaní priamo spoluzakladateľom a to je nesmierna výhoda. Hlavne pre našich účastníkov, pretože naše vedomosti a zručnosti pochádzajú priamo zo zdroja. Navyše absolventi našich NLP seminárov získajú svoj certifikát podpísaný Dr. Richardom Bandlerom, spoluzakladateľom NLP. Tieto certifikáty im zabezpečujeme priamo z USA.

A či sú ľudia na Slovensku konzervatívni? Ja by som sa opýtal: „Kto to hovorí?“  Pravdou je, že na naše semináre chodia najmä flexibilní ľudia, ktorí chcú v živote urobiť zmenu a neboja sa vychádzať zo svojej zóny komfortu. Pretože o tom naše semináre sú. Pozitívne zmeny v živote, flexibilita a rozširovanie svojich hraníc.

Kniha Sasín 2D bez tiena

Dnes vás rôzne spoločnosti využívajú ako rečníka na svojich eventoch, ale viem o vás ešte jednu pikošku. Napísali ste knihu. O čom je?

Takže najprv k tým firmám – čoraz viac firiem dnes chápe, že je potrebné pomáhať svojim ľuďom rásť. Pretože len s ľuďmi môže rásť aj firma ako taká. Preto rád prijímam pozvania na firemné semináre alebo akcie ako rečník, aby som aj firmám na Slovensku pomohol zlepšovať sa. A keďže s publikom komunikujem aj na podvedomej úrovni a nielen na tej vedomej, tak práve preto prinášajú moje prednášky želané výsledky.

No a ku knihe – kniha je o malých zmenách, ktoré spôsobujú veľké výsledky. Čitatelia sa pri nej budú smiať, sem-tam vytečie aj slzička a hlavne v nej nájdu konkrétne návody a tipy na lepší a slobodnejší život. Názov knihy je TRIUMF – Váš nový životný príbeh a vyšla pred niekoľkými dňami. Kúpiť sa dá vo všetkých dobrých kníhkupectvách.

Kde sa vidíte o 10 rokov?

Vidím sa aj naďalej pri napĺňaní môjho životného poslania. A tým je pomáhať ľuďom žiť svoj plný potenciál s radosťou, vášňou a ľahkosťou. Vidím sa v plnom zdraví, skvelej kondícii a hojnosti. Mimochodom, túto otázku, ktorú ste mi práve položili, by si mali ľudia pravidelne klásť. Pretože kvalita otázok, ktoré si kladieme spôsobuje, aký kvalitný život vedieme. A toto je veľmi kvalitná otázka.

Bude podľa vás po NLP aj naďalej stúpajúci dopyt?

Dopyt bude stále po takých nástrojoch, ktoré ľuďom pomáhajú byť slobodnejšími a šťastnejšími. A NLP týmito nástrojmi disponuje v nevídanej miere. Takže podľa mňa jednoznačne áno.

Ďakujeme za rozhovor

Aj ja ďakujem – bolo mi cťou.

(Zdroj: redakcia, Foto: archív Petra Sasína)

1 Komentár Peter Sasín: Nie som žiaden mág

  1. Co Stoja Vaše seminare kde sa konaju

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*