Návrat osudovej lásky a pomsty v novom preklade

BRATISLAVA/ADMIN – Vo vydavateľstve IKAR vychádza vo viazanej väzbe svetoznámy román Búrlivé výšiny. Autorkou klasického diela je britská spisovateľka Emily Brontë. Knihu do slovenčiny preložila Barbora Vinczeová.

Pán Lockwood, nový nájomník usadlosti Drozdovo, nachádza v nehostinných vresoviskách yorkshirského panstva pokoj od ruchu spoločnosti. Jednej noci je nútený vyhľadať prístrešok v neďalekom sídle Búrlivé výšiny. Tam sa dozvedá o dramatických udalostiach z minulosti, o vášnivom vzťahu siroty Heathcliffa a Catherine Earnshawovej, dcéry pána domu, ktorá pred láskou uprednostnila spoločenské očakávania. Zatrpknutý Heathcliff je po zrade odhodlaný pomstiť sa nasledujúcej generácii a prinútiť nevinných dedičov čeliť osudnej minulosti.

Viac sa o knižke dozviete tu: https://www.bux.sk/knihy/648197-burlive-vysiny.html

Ukážka z knihy:

„Nedokážem to vysvetliť, no isto vieš, že človek existuje aj mimo seba. Aký zmysel by mal život, keby som hľadela iba na seba? Najväčšie trápenie môjho života je Heathcliffovo trápenie. Sledujem ho a prežívam od začiatku. On je zmyslom môjho života. Ak by všetko zaniklo a zostal by iba on, zostala by som s ním. Ak by však zostalo všetko, no bez neho, svet by mi bol cudzí. Nepatrila by som doň. Moja láska k Lintonovi je ako lesné lístie. Uvedomujem si, že čas ju zmení a spustne ako stromy v zime. No k Heathcliffovi cítim lásku večnú ako skaly – nehostinnú, ale potrebnú. Nelly, som Heathcliff. Ustavične naňho myslím, nie pre potešenie, ani na seba tak nemyslím, no je mojou súčasťou. Nehovor už o odlúčení. Je vylúčené…“

O autorke:
EMILY BRONTË sa narodila 30. júla 1818. Jej otec bol kaplán vo farnosti Haworth v grófstve Yorkshire. Matka jej zomrela v roku 1821 a z piatich dcér a jedného syna sa stali polosiroty. V roku 1824 Charlotte, Maria, Elizabeth a Emily odišli do Cowan Bridge, školy pre dcéry duchovných. Maria a Elizabeth ochoreli na tuberkulózu a zomreli. Odvtedy sa deti vzdelávali doma a spoločne si vymýšľali fantastické svety. Poviedky zasadili do nich. V roku 1838 Emily chvíľu pracovala ako učiteľka, no vrátila sa domov. V roku 1846 vyšli Emiline básne spolu s básňami jej sestier Charlotte a Anne vo zväzku Poems by Currer, Ellis, and Acton Bell. O rok neskôr vyšli Búrlivé výšiny. Emily Brontë zomrela na tuberkulózu 19. decembra 1848.

Kniha vychádza vo vydavateľstve IKAR, počet strán 360, MOC 15,90 eur.

www.ikar.skwww.luxusnakniznica.sk | www.priroda.sk | www.bux.sk | www.ibux.sk | 

(Zdroj: Lucia Čarná,  Andrea Gajdošová, IKAR; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*