Napínavý krimiromán Dobrí susedia z vydavateľstva IKAR

BRATISLAVA/ADMIN – Prvý román švédskeho spisovateľa Mattiasa Edvardssona sa stal celosvetovým bestsellerom vydaným v 33 krajinách. Edvardsson patrí medzi majstrov vo vykreslení vzťahov a psychológie postáv.

Vyštudovaný psychológ Mattias Edvardsson je vo Švédsku spisovateľskou hviezdou. Autorom sa túžil stať už od detstva. Nikomu okrem svojej rodiny a priateľov neprezradil, že píše, až kým mu nevyšla jeho prvá kniha. Nikdy nenavštevoval hodiny kreatívneho písania, ani sa v tejto oblasti špeciálne nevzdelával. Jednoducho písal, lebo práve samotná kreatívna činnosť ho nesmierne napĺňala. Kniha Skoro obyčajná rodina mu priniesla obrovský úspech vo Švédsku a neskôr aj na celom svete. Jeho rada začínajúcim autorom znie: „Nikdy sa nevzdávajte. Ak v sebe nosíte príbeh, snažte sa ho napísať čo najlepšie, píšte veľa a prepisujte. Práve to vám pomôže dotiahnuť text do dokonalosti.“ Jeho novinka Dobrí susedia sa práve dostáva na slovenský knižný trh.

O knihe:
Micke s Biancou sa presťahujú do pokojnej vilovej štvrte, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako perfektné miesto pre nich aj pre ich deti. Postupne však spoznávajú svojich nových susedov a istota sa mení na obavy.
Na ich ulici býva Jacqueline, bývalá fotomodelka, ktorá nemá svoj život úplne pod kontrolou. Jej syn Fabian je iný ako jeho rovesníci. Ďalší dom patrí Olovi. Lieči sa z následkov, ktoré na jeho psychike zanechalo lúpežné prepadnutie, a čím ďalej tým viac je posadnutý ochranou a bezpečnosťou vilovej štvrte. Žijú tu aj penzisti Gun-Britt a Ake. Sledujú každý, aj najmenší pohyb v susedstve.
Biancu pred jej vlastným domom zrazí auto a všetko nasvedčuje tomu, že sa stala obeťou tragickej nehody. Kým v nemocnici bojuje o život, polícia aj obyvatelia mestečka o tom začínajú pochybovať. Micke vždy veril v spravodlivosť. Lenže čo ak sa človek musí uchýliť k násiliu, aby ju dosiahol?

Dobrí susedia je strhujúci psychologický krimiromán o úskaliach susedských vzťahov. Mení zaužívaný pohľad na bezpečnosť a naznačuje, aká tenká je hranica medzi tým, čo je správne a čo je nesprávne. Ako dobre poznáte svojich susedov? A čo sa stane, keď sa nebezpečenstvo usadí vo vašom vlastnom dome?

Ukážka z knihy:

Približujem sa k domu a v hlave mi víria rôzne myšlienky. Bianca mala ísť na väčší nákup, keď vyzdvihla deti, teraz sú však doma. Sú doma a zdraví. William pravdepodobne sedí na pohovke a v rukách drží svoj iPad, kým Bella pomáha Biance v kuchyni.
Zvuk sirén medzi domami sa ozýva čoraz nástojčivejšie.
Moje stehná akoby oťaželi, v lýtkach cítim kŕč. Od farmy ma delí asi dvadsať metrov. Kdesi za plotom zašteká pes a ja si v tej istej chvíli uvedomím, že sirény už viac nehúkajú.
Zabočím za roh a ako sa tak blížim po príjazdovej ceste, rotujúce modré svetlá ma priam oslepia. Asfalt, kríky a nízke ploty sa topia v žiarivo modrej farbe.
Takmer nedýcham. Automaticky šliapem na pedále. Zdvihnem sa zo sedadla a civiem rovno do všadeprítomnej modrej.
Uprostred cesty leží červený bicykel. Vyzerá zdeformovane, kolesá sú krivé a riadidlá trčia smerom nahor. Stojí pri ňom naša suseda z domu s popisným číslom pätnásť, Jacqueline Selanderová. Jej tvár je biela ako krieda. Na perách jej akoby zamrel výkrik.
Pred naším živým plotom parkuje sanitka a pri tujach sa krčia učupené zdravotné sestry odeté v zelenej uniforme. Na asfalte pred nimi leží Bianca. Moja milovaná žena.

O autorovi:

Mattias Edvardsson (1977) je vyštudovaný učiteľ psychológie a švédskeho jazyka. Preslávil sa najmä románom Skoro obyčajná rodina (IKAR 2019). Iba vo Švédsku sa predalo 200 000 výtlačkov a práva na jeho vydanie získalo 33 krajín sveta. V súčasnosti je Mattias spisovateľom na plný úväzok a fanúšikovia sa dočkali ďalšieho skvelého románu. Okrem literárnej tvorby pre dospelých sa venuje aj próze pre deti a mládež. S manželkou a dvoma dcérami žije v mestečku Löddeköpinge neďaleko mesta Lund.

Kniha Dobrí susedia vychádza vo vydavateľstve IKAR v roku 2021, počet strán 376, MOC je 14,90 eur. Zo švédskeho originálu preložili Lenka Kočišová a Zuzana Inczingerová.

www.ikar.skwww.yoli.sk | www.priroda.sk  | www.bux.sk | www.ibux.sk | www.luxusnakniznica.sk

(Zdroj: Lucia Čarná, IKAR; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*