La Tavolozza v Galérii Slovenského rozhlasu v Bratislave

Bratislava, Admin – 9. 8. 2015 Dlhoročná spolupráca spoločnosti Artem s talianskym umeleckým združením vraví o spôsobe života, akým by mala žiť nielen kultúra, ale ľudstvo vôbec. Aj preto vznikla ďalšia pozoruhodná výstava diel súčasných talianskych maliarov, ktorej vernisáž sa konala 8. augusta v Galérii Slovenského rozhlasu v Bratislave.

IMG_2949 zm

IMG_2956 zm

Kurátor výstavy PhDr. Ľuboslav Moza (obr. 11, 13, 17, 18 ) sa prihovoril prítomným hosťom z Talianska, ale aj návštevníkom vernisáže. V osobnom zamyslení polemizoval nad tým, čo by malo napĺňať umenie a aký zmysel má pre náš život. Predovšetkým vyzdvihol rezonanciu umeleckého diela v osobe, ktorá sa na výtvarné umenie pozerá. A nielen to. Ak dielo “má čo povedať”, tak neostane bez povšimnutia a jeho stopy ostanú i naďalej v človeku. Tento teoretik, historik umenia a odborný znalec pre výtvarné umenie veľmi fundovane, a pritom v skratke vystihol podstatu umeleckého prínosu pre ľudí i pre svet vôbec. Na vernisáži vystúpila v hudobnom programe známa gitaristka a pesničkárka Eva Golovková (obr. č. 1) a spevom ju doprevádzala Monika Stanislavová (obr. č. 1).

IMG_2951 zm

IMG_2952 zm

Návštevníci výstavy si môžu pozrieť diela talianskych autorov, ako je Caldora Caterina, Calesini Marino, Fabbri Gabriella, Farina Pietro, Mazzanti Giovanni, Montomoli Silvia, Panesi Franco, Piunti Daniela Carolina, Ramadoro Cleofe, Salituro Franco, Temín Josefina, Vargioni Paola a Zucchini Paola.

IMG_2981 zm

Niektorí z nich sa vernisáže aj osobne zúčastnili (obr. č. 6).

IMG_2955 zm

IMG_2957 zm

IMG_2948 zm

Cieľom a poslaním občianskeho združenia Artem je najmä podpora rozvoja a propagácia slovenského výtvarného umenia a slovenskej kultúry doma i v zahraničí.

IMG_2959 zm

Tak tomu bolo aj na medzinárodnej  súťaži “Perla Adrie” v talianskom Grottammare, kde odborná porota udelila akademickému maliarovi Frankovi Jalšovskému prestížnu cenu PREMIO SPECIALE TROFEO “PERLA DELL’ ADRIATICO”. Toto významné ocenenie dostal svetoznámy výtvarník Frank Jalšovský (obr. č. 10, 11, 12, 14, 15, 16,) pri otvorení výstavy La Tavolozza v Slovenskom rozhlase.

P1110368

Umelec Frank Jalšovský vyslovil uznanie svojej manželke Renke, ktorá ho v umení cele roky podporuje.

IMG_2960 zm

Artem Gallery osobitne podporuje tvorbu mladých umelcov, ich umelecký rast a prezentáciu. Mladá talentovaná umelkyňa Zuzana Bojňanská (obr. č. 13, 14, 15, 16) získala taktiež ocenenie PREMIO SPECIALE “GIOVANI EMERGENTI” na medzinárodnej  súťaži “Perla Adrie” v talianskom Grottammare za svoju unikátnu kolekciu paličkovania.

IMG_2982 este

P1110383 zm

 IMG_2966 zm

Manželia Jalšovskí (zľava) sa tešia publikácii, ktorá vyšla Zuzane Bojňanskej (v strede), ich dlhoročnej priateľke, s ktorou pôsobili v Kanade. Významný sochár Pavol M. Schultz (sprava) sa zhostil vernisáže a svojim príznačným humorom pobavil prítomných.

IMG_2962 zm

IMG_2987 zm

IMG_2988 zm

IMG_2968 zm

Výstava potrvá v bratislavskom Slovenskom rozhlase do 30. augusta 2015

(Pripravila: Valéria Nagyová)

1 Komentár La Tavolozza v Galérii Slovenského rozhlasu v Bratislave

  1. Kathleen Flynn // 10. septembra 2020 at 6:07 // Odpovedať

    Hi. I know this article is 5 hrs old, but I was wondering if there was anyway you could put me in touch with Zuzana Bojnanska. She is my friend from work In Canada and I lost touch with her when I left work and she moved back to Slovakia. Could you let me know if you could pass my info on to her or give me her email if you think that is ok?

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*