Kniha, z ktorej vyžaruje vznešenosť a krása

Bratislava, Admin – Slovenské kroje na nadčasových umeleckých fotografiách a poézia, ktorá nikdy nezostarne. Do portfólia Luxusnej knižnice pribúda exkluzívna  publikácia, ktorá  je  oslavou génia slovenského ľudu a umeleckého nadania výnimočného slovenského básnika.  Titul Poézia v krojoch / Kroje v poézii vychádza pri príležitosti nedožitých 90. narodenín Milana Rúfusa.

Umelecká fotografia a poézia vo veľkolepom knižnom diele

Slovenské autentické kroje sú v mnohých prípadoch doslova úchvatné umelecké diela. Dokazujú nielen výnimočné estetické cítenie, ale aj majstrovskú zručnosť našich predkov. Tradičný slovenský odev je často plný vizuálne zaujímavých detailov a pútavých farebných kombinácií, ktoré dávajú vyniknúť ženskej kráse, mužskému šarmu i detskej roztopaši.

Známy slovenský fotograf Peter Brenkus, ktorého vášňou je fotografovanie tanca, aktérov vážnej hudby a folklóru, to plasticky dokumentuje na každej fotografii v knihe. Sila jeho umeleckej výpovede je umocnená veršami jedného z najvýznamnejších predstaviteľov modernej slovenskej poézie, básnika Milana Rúfusa, ktorý už celé desaťročia oslovuje čitateľov geniálnou jednoduchosťou a pokorou, s akou písal o večných témach: pravde, kráse, domove a láske. Výsledkom je originálne knižné dielo, ktoré možno právom označiť za pýchu vydavateľstva Ikar.

Poézia v Krojoch / Kroje v poézii v číslach

V knihe je 108  fotografií, na ktorých je zobrazených 156 rôznych krojov  podľa účelu použitia: sviatočné, slávnostné, pracovné i smútočné.  Väčšina krojov a ich súčastí sú pôvodné originály. Iba niekoľko z nich sú novšie kópie spracované a ušité podľa  originálu.  Kroje v knihe pochádzajú z 22 tradičných regiónov Slovenska, spolu z 50 obcí a z 2 obcí z Vojvodiny.  Modelmi sa pre Petra Brenkusa stali nielen mladí, ale aj vekom ošľahaní starší ľudia, v tvárach ktorých sa zračí múdrosť a životná skúsenosť.  Kniha obsahuje vyše 100 básní alebo úryvkov básní Milana Rúfusa.

Ku každej knihe sú pribalené dva plagáty:  Sviatočný kroj mladej ženy z Očovej (480 x 700  mm)  a Vydatá žena v tekovskom kroji s čepcom ( 700 x 480 mm), exkluzívny nástenný kalendár Poézia v krojoch / Kroje v poézii na rok 2019 (480 x 445 mm) s motívmi z knihy a biele rukavice.
Kniha je uložená v luxusnom plátennom puzdre v rovnakom prevedení ako je jej obálka.

Publikácia Poézia v Krojoch / Kroje v poézii, ktorá vychádza 15. 11. 2018 v limitovanom náklade 525 očíslovaných výtlačkov, je  očarujúcou symbiózou slova a obrazu. Za majstrovskou grafickou úpravou stojí Mária Rojko.

Formát knihy: 300 x 375 mm, počet strán: 240. Maloobchodná cena 399 €

Knihu Poézia v Krojoch / Kroje v poézii  je možné zakúpiť iba prostredníctvom exkluzívneho e-shopu  www.luxusnakniznica.sk

(Zdroj: Lucia Čarná, IKAR; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*