Kniha Kirigami o papierových vystrihovačkách

Bratislava, Admin Kiru znamená v japončine strihať a kami je slovo pre papier – spolu tvoria slovo kirigami, ktoré označuje techniku prekladania a strihania papiera, pri ktorej jednoduchými zástrihmi vznikajú trojrozmerné objekty.
Stačí zopár správnych pohybov nožnicami a obyčajný papier sa zaraz premení na zvieratko, budovu či originálny pozdrav.

Sprievodcom po svete kreatívnej práce s papierom je v knihe Kirigami z Vydavateľstva SLOVART výtvarník a dizajnér Karol Krčmár. Autor má bohaté skúsenosti z tvorivých dielní so škôlkarmi a školákmi, preto do knihy zaradil len vystrihovačky, ktoré deti naozaj zvládnu. Podľa návodov v knihe môžu vyrobiť najrôznejšie pozdravy, obrazy, ozdoby, hračky či masky. So strihaním si hravo poradia a výsledok ich poteší a inšpiruje k ďalšiemu tvoreniu. Okrem toho si malí umelci pri strihaní precvičujú a rozvíjajú:

– priestorovú orientáciu
– motoriku rúk
– tvorivosť
– koordináciu oči – ruky
– a často aj zmysel pre detail a trpezlivosť.

O autorovi

Karol Krčmár sa venuje navrhovaniu a výrobe drevených hračiek, šperkov a z papiera okrem kirigami vyrába obrazy a trojrozmerné objekty. Je autorom dvoch kníh o skladačkách a vystrihovačkách pre deti, ktoré vyšli aj v zahraničí. O svoje nápady sa s deťmi delí na workshopoch, ale aj doma, keďže má štyri vnúčatá.

(Zdroj: Alexandra Petrášová, Vydavateľstvo SLOVART; Pripravila Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*